Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 14-07-06, 21:04
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
δεν θα εδινε τιποτα απολυτως !!!

μονο οπτικα θα αλλαζε κατι.
αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου.
ξαναλεω καμια ασφαλεια η αλουμινογωνια!
γαυράκο εδώ επέτρεψε μου να διαφωνίσω ... αν η γωνιά τοποθετηθεί σωστά μπορεί να πολλαπλασιάσει την αντοχή …
η σιλικόνη στις εσωτερικές πλευρές της γωνίας εξουδετερώνουν τις δυνάμεις που τείνουν να ανοίξουν το ενυδρείο ... και μειώνουν την καταπόνηση τις σιλικόνης που έχει κολλήσει τα τζάμια ... επίσης μειώνει σημαντικά τον κίνδυνο κατά την μεταφορά ...
στο σχήμα παρακάτω φαίνεται τι ακριβώς εννοώ …
χωρίς την αλουμινογωνία όλη η πίεση του νερού θα έπρεπε να συγκρατηθεί από τα 10 εκατοστά σιλικόνης ανάμεσα στα τζάμια …
στην περίπτωση με την αλουμηνογωνία η επιφάνεια της σιλικόνης που θα έπρεπε το νερό να ξεκολλήσει είναι πολύ μεγαλύτερη !!

τώρα αν εννοείς ότι και χωρίς την γωνία γίνετε δουλειά άλλο … αλλά όχι ότι δεν προσφέρει και τίποτα παραπάνω …
επίσης μπορεί να καλύψει και τυχόν ατέλειες που μπορούν να έχουν τζάμια από την κοπή τους !!! στην δική μου περίπτωση τα τζάμια είχαν κοπεί λάθος … ο τζαμάς είχε κόψη τα 2 πλαϊνά με απόκλιση σχεδόν μισού εκατοστού από την μία έως την άλλη πλευρά !! κάτω από άλλες συνθήκες η υλοποίηση του ενυδρείου θα ήταν αδύνατη !!! Με την χρήση αλουμινιγωνίας στάθηκε δυνατό να μην φανεί η ατέλεια …

τέλος θα μπορούσε να δώσει λύση σε κάποιον που κάνει πρώτη φορά ενυδρείο … αφού η σιλικόνη στο εσωτερικό της γωνίας θα μπορούσε να καλύψει πιθανές ατέλειες στο κόλλημα μεταξύ των τζαμιών !!!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 10-04-07 στις 19:45
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01477 seconds with 10 queries