Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 20-06-06, 16:57
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epistimon
δεν ειχα συνειδητοποιησει οτι SAE λετε το Algea Eater. Εχω δυο μεσα και εχουν γινει τετραπαχα. Δε νομιζω οτι μπορουν να φανε αλλο. Ολη την ημερα ειναι επι το εργο αλλα η κατασταση δεν αλλαζει. Ισως πρεπει να αγορασω κανενα στολο απο αυτα... καμια 10αρια... γιατι με τοσο ΒΒΑ δε βλεπω αλλη λυση. Οσο για την θεση των φυτών, ειναι σωστο τωρα που εχουν αναπτυχθει τοσο πολυ να τα αλλαξω θεση; Η αληθεια ειναι οτι βρισκονται μπροστα (γιατι ειναι και χαμηλα φυτα) και πρωτη μουρη στο φως. Λεω να τους βαλω καμια ομπρελα. Παντως μου κανει εντυπωση που πριν ειχα μονο μια λαμπα στο ενυδρειο και μου ελεγαν τα παιδια στο φορουμ οτι εχω λιγο φως και τωρα μου λενε οτι εχω πολύ. Φοβαμαι πως τωρα που εχουν αναπτυχθει τοσο τα φυτα, αν βγαλω τη μικρη λαμπα (18 βατ), το φως θα ειναι λιγο. Ακουω προτασεις... πρεπει να λυθει αυτο το μαρτυριο με το ΒΒΑ
αν εχεις οντως σαε,δεν νομιζω οτι θα βοηθησει αν προσθεσεις και αλλα.οι μεταφυτευσεις στα ενυδρεια ειναι νπολυ συχνο φαινομενο.μην τις φοβασαι.βγαλε λοιπον τα''μουσατα'' φυτα απο το πολυ σου φως και βαλτα καπου πιο σκιερα...οταν σου λεγανε τα παιδια για το φως εννοουσανε την σχεση συνολικα του ενυδρειου σου(λιτρα) ως προς ολη σου τη φυτομαζα.κανεις δεν σου ειπε να αφαιρεσεις φως.απλα μετατοπισε τα φυτα αργης αναπτυξης σε σημεια σκοτεινα του ενυδρειου,και να παρατηρεις τις αλλαγες πανω τους......βοηθαει οπως ειπε και ο συναδελφος παραπανω η χορηγηση ''υγρου διοξειδιου'' της σιτσεμ,αλλα πριν κανεις ολα αυτα,καθαρισε πρωωτα τα φυτα σου με διαλυμα νερου-χλωρινης,και μετα κανε την αλλαγη.......
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01731 seconds with 11 queries