Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 13-06-06, 09:34
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!

Φίλε netblues,
Αυτό που είπες με τη συσχέτιση ψηλών νιτρικών και άλγης δεν το ήξερα. Τώρα που το έμαθα θα είμαι καλό παιδί και δεν θα κάνω πειραματάκια με αυξημένα νιτρικά.

Σίγουρα μία λύση θα ήταν να συμβιβαστώ με την εικόνα της limnophila. Αλλά δεν είναι μόνο αυτή που παρουσιάζει προβληματική ανάπτυξη. Και το κερατόφυλλο παρουσιάζει άσχημη εικόνα, και το microsorum pteropus είναι νάνος... Αν ήταν για ένα μόνο φυτό και τα υπόλοιπα ήταν στη φόρμα τους, μάλλον θα συμβιβαζόμουν. Απλά είμαι πεπεισμένος ότι κάτι πάει πολύ στραβά στο ενυδρείο μου. Παίζει να φταίει κάτι με την σκληρότητα? (KH=8-9 και GH=14-15)

Μήπως φταίει η μορφή του σιδήρου που προσθέτω και υπάρχει πρόβλημα απορρόφησης ή έντονου χρωματισμού?(χηλικός). Απ' ότι ξέρω οι περισσότεροι προσθέτουν γλουκονικό σίδηρο. Έχεις ιδέα που μπορώ να βρω γλουκονικό σίδηρο? Στα μαγαζί με τα γεωργικά στην Σωκράτους που ρώτησα δεν είχε(και με κοιτούσε σαν να μην τον έχει ξανακούσει τον γλουκονικό) και μου έδωσε ένα φακελάκι χηλικό σίδηρο σε σκόνη( σκεύασμα nutrifer G11).Νομίζω ότι το έχουμε συζητήσει και σε άλλο post που είχα κάνει.

Για ιχνοστοιχεία χρησιμοποιώ το flourish στις προτεινόμενες δόσεις.

Λοιπόν, το επόμενο πείραμα είναι: παίρνω κλαδέματα από κανα δυο φυτά (συμπεραλαμβανομένης της κυρίας limnophila...) και τα τοποθετώ σε ένα βάζο με νερό του ενυδρείου. Ως φωτισμό θα βάλω κάποια λάμπα compact fluorescent 6500k και θα περιμένω να δω τι θα γίνει... Έτσι ίσως να βγάλω άκρη αν φταίει κάτι στον φωτισμό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01568 seconds with 11 queries