Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 13-06-06, 00:58
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

@ DimmyF:
Πολύ χρήσιμη νομίζω η πληροφορία σου! Λέγοντας ότι απορροφά όλα τα χρώματα εκτός από το κόκκινο το οποίο ανακλάται, εννοείς ότι είναι σαν να μην φωτίζεται καθόλου το ενυδρείο στο κόκκινο του φάσματος???

@netblues:

Άλγη έχω ελάχιστη(αμελητέα) και γενικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα άλγης(πράγμα που αρχίζει να με ανησυχεί κάπως.Ούτε η άλγη δεν βρίσκει πρόσφορο έδαφος στο ενυδρείο μου!!). Όταν απορροφηθεί ο σίδηρος από τα φυτά κανονικά πρέπει να αποχρωματιστεί το νερό? Πάντως ξέρω ότι γενικά τα σκευάσματα που περιέχουν σίδηρο χρωματίζουν έντονα με καφε-κόκκινο χρώμα το νερό, ακόμη και με μικρές ποσότητες.
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι και ο χρωματισμός δεν φεύγει(μόνο με τις αλλαγές νερού γίνεται κάτι) και άλγη δεν έχω(αν τυχόν δηλαδή έχω περίσσεια σιδήρου).
Διπλασίασα εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες την παροχή CO2 και τώρα είμαι περίπου στα 30ppm. Όντως όλα τρέχουν τώρα πολύ γρήγορα!! Αλλά η ανάπτυξη της limnophila sessiliflora είναι τώρα πολύ πιο leggy(και πολύ πιο γρήγορη...), το φυτό έχει γίνει μία αηδία, γύρω στα 7 εκατοστά κοτσανιού μεταξύ των φύλλων.
Fleet enema θα αγοράσω αύριο και θα το αραιώσω περισσότερο (1:2) για να μπορώ να έχω καλύτερο έλεγχο της δοσολογίας. Τα υπόλοιπα(KNO3, K2SO4, chelated iron) τα έχω ήδη και προσθέτω.

Έκανα ένα πείραμα και αύξησα σταδιακά(μέσα σε 3 μέρες περίπου) την ποσότητα των νιτρικών από το 10ppm που ήμουν στο 50ppm για να δω αν θα έχω έξαρση άλγης. Δεν είχα τελικά έξαρση άλγης, αλλά ακόμα πιο leggy ανάπτυξη των φυτών,ειδικά της limnophila και του κερατόφυλλου. Το κερατόφυλλο αναπτύσσεται σαν τρελό, αλλά τα νέα κοτσάνια που βγάζει είναι πολύ λεπτά και τα φύλλα τους είναι κοντύτερα. Επίσης τα νέα φύλλα που βγάζει το microsorum pteropus(undulata) δεν αναπτύσσονται περισσότερο από 3 εκατοστά σε μήκος.

Είμαι σίγουρος ότι κάτι κάνω πολύ λάθος στο ενυδρείο μου, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι. Και είναι κρίμα, γιατί του αφιερώνω κάποιες ωρίτσες καθημερινά για να το φροντίζω(και να το παρατηρώ).

Η μόνη σίγουρη διάγνωση που έχω βγάλει εγώ για τα φυτά μου είναι ότι πάσχουν από νανισμό. Τα υπομνήματα που έχουν αναρτήσει ο lasal και ο tolis περί λιπασμάτων και διάγνωσης προβλημάτων σε φυτά τα διαβάζω ξανά και ξανά, και δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη τι φταίει στην περίπτωσή μου.

Η μόνη μου ελπίδα είναι να προσθέσω και φωσφορικά(το μόνο που δεν προσθέτω σε λίπασμα).
Και δεν θα το βάλω κάτω, θα την βρω την άκρη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01755 seconds with 11 queries