Θέμα: Kribensis.
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 30-05-06, 00:09
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Επειδή και το θέμα και ο τίτλος, βολεύει, να κάνω και εγώ μερικές ερωτησούλες.... Βρέθηκα λοιπόν με 7 μικρά Κριμπ σε ένα 60άρι. Μαθαίνω ότι είναι περίπου 4 ή 4,5 μηνών (- Αpostoοοοοοliiiiiiiiiiiiiiiiiiis...? Πότε γεννήθηκαν ακριβώς, θυμάσαι? Και ρωτάω εσένα γιατί νομίζω η Rita μου είπε ότι εσύ τις τα έδωσες...).

Ερώτηση 1: Πότε περίπου θα αρχίσουν οι τσαμπουκάδες και τα προβλήματα στη συμβίωσή τους? Δηλαδή πότε να προετοιμάζομαι για να κρατήσω ένα ζευγάρι, να διώξω τα υπόλοιπα και να τα μεταφέρω σε μεγαλύτερο? Σε τι ηλικία περίπου συμβαίνει αυτό?
Ερώτηση 2: Αν τους βάλω και ένα μικρό κοπαδάκι Ροδόστομους (6-7) απ' ότι διάβασα θα είναι εντάξει, σωστά? Αλήθεια, πόσο γίνονται οι Ροδόστομοι και ποιο το επιστημονικό τους όνομα?
Ερώτηση 3: Αν αντί Ροδόστομους βάλω 4-5 αρσενικά γκάππυς ή κόκκινα πλάτυς, θα υπάρξει πρόβλημα? Και αν ναι, ποιο? (το νερό που τα έχω πάντως, είναι ίδιο).
Ερώτηση 4: Αν δεν βάλω άλλα ψάρια μέσα, μήπως είναι καλύτερα γι' αυτά? (χαζή ερώτηση, αλλά μια και την έγραψα, άστηνε...)
Ερώτηση 5: Ποια θεωρείται η ιδανική τροφή για τα Κριμπ? (έχω διαβάσει το άρθρο στο περιοδικό και αρκετά από εδώ μέσα. Ρωτάω για την ιδανική.)
Ερώτηση 6: Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα για τα ψαράκια αυτά, σε οποιονδήποτε τομέα της φροντίδας τους και της μελλοντικής αναπαραγωγής τους?

Σημερινές συνθήκες ενυδρείου:
Λίγα φυτά (~15%)
Φως μέτριο για 10 ώρες)
pH = 7,4
gH = 8
KH = 5
26-27 C
Αλατότης = 0,1 % (προληπτικά, για λίγες ημέρες)
Τάισμα: 2 φορές με κοινά φυλλαράκια και λίγα τριμμένα Bloodwarms
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Krib_1.JPG
Εμφανίσεις:  800
Μέγεθος:  89,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Krib_2.JPG
Εμφανίσεις:  815
Μέγεθος:  120,0 KB  
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01551 seconds with 12 queries