Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-05-06, 12:04
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Ασθένεια ή κακές συνθήκες?

Αντιμετωπίζοντας πρόβλημα θανάτων ψαριών στο σχετικά νέο μου ενυδρείο (περίπου δύο μηνών) θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την κατάσταση του ενυδρείου μου. Εχοντας κάνει μια πολύ στραβή αρχή (έβαλα ψάρια, και μάλιστα ασύμβατα μεταξύ τους, χωρίς να έχει στρώσει) προσπάθησα να σώσω την κατάσταση με συχνές αλλαγές νερού, extra υλικό στο εσωτερικό φίλτρο (πετραδάκια), συνεχή παρακολούθηση των τιμών.
Συνολικά μέχρι στιγμής (και εύχομαι να σταματήσει εδώ το κακό) είχα 12 θανάτους και μάλλον (νομίζω ότι μπορώ να ανακυρηχθώ σε Fish-Terminator)! Τα είδη που έχουν πεθάνει είναι :
Apistogramma cacatuoides (male), ramirezi (male), xiphophorous (male), monodactylus, shilver shark

Η θλίψη μου και η απογοήτευση μου κάθε φορά που έβρισκα κάποιο νεκρό ψαράκι ήταν μεγάλη. Δεν σας κρύβω ότι έφτασα αρκετές φορές να τα παρατήσω μη αντέχοντας στο θέαμα των άρρωστων/νεκρών ψαριών καθώς και της αίσθησης ανικανότητας να κάνω κάτι (πόσο μάλλον να το κάνω και σωστά).
Ολα τα ψάρια παρουσίασαν πριν το θάνατο τους τα ίδια συμπτώματα : ατονία, μαζεμένα πτερύγια, τάση απομόνωσης (κρύβονταν πίσω από το φίλτρο συνήθως ή στα φυτά) και με κυριότερο την γρήγορη αναπνοή. Ούτε κοκκινίλες, ούτε πληγές, ούτε στίγματα, ούτε πριξήματα, ούτε πεταχτά μάτια, ούτε περίεργα κακάκια, ούτε εμφανή (ακόμη και με χρήση μεγάλου μεγεθυντικού φακού) παράσιτα στα βράγχια. Η περίοδος ασθένειας είχε μια διάρκεια 2-3 ημερών μέχρι να πεθάνουν. Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν πως οι παρουσίαση των συμπτωμάτων καθώς και η άσχημη κατάληξη τους γινόταν "σε σειρά", δηλάδη δεν είχα ποτε ταυτόχρονα πάνω από ένα ψαράκι άρρωστο. Με το που πέθαινε ένα ψάρι ακολουθούσε η εμφάνιση των συμπτωμάτων σε κάποιο άλλο και πάει λέγοντας. Κάποιες φορές μπορεί να μεσολαβούσαν και 7-10 μέρες πριν ασθενήσει κάποιο ψάρι.
Οτι και να δοκίμασα κατά την διάρκεια των συμπτωμάτων δεν είχε αποτέλεσμα (αλάτι έως και 3 gr/lt, bactopur, καραντίνα κλπ). Το μόνο σίγουρο αποτέλεσμα ήταν να πεθάνει το εκάστοτε ψαράκι και να αρχίσουν να μαραζώνουν όλα τα φυτά (εκτός από τις anubias).

Οπως ανέφερα παραπάνω το ενυδρείο είναι νέο (όπως και εγώ στον χώρο). Μετά από συνεχής προσπάθειες (και ακόμη περισσότερες αλλαγές νερού) οι τιμές που μου δίνουν τα τεστ είναι:
NH4 : 0
NO2 : 0
NO3 : 12,5
pH : 7,5-8,0
KH : 10
GH : 10

Αυτήν την στιγμή η σύνθεση του ενυδρείου αποτελείται από:
Ψάρια
2 Κλόουν
1 Silver shark
1 Χιφοφόρο (helleri, θηλυκό)
1 Ramirezi (Θηλυκό)
1 Apistogramma Cacatuoides (Θηλυκό)
5 Neon Tetra

Φυτά
1 Ντοματία
2 Anubias Nana
1 Microsorum pteropus

Για καθάρα "ιστορικούς" λόγους και καλύτερης εικόνας αναφέρω ότι το ενυδρείο πέρασε με επιτυχία από επιδημία ick με την χρήση του σκευάσματος Exit.

Επειδή για μια ακόμη φορά εχω απογοητευθεί τρομερά θα ήθελα όποιος μπορεί να βοηθήσει ή έστω έχει κάποια ιδέα ας πει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01940 seconds with 11 queries