Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 18-05-06, 11:48
Το avatar του χρήστη boardman
boardman Ο χρήστης boardman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
@boardman:αφου εβαλες καπακι θα'σαι μια χαρα.βεβαια για να'μαι ειλικρινης δε μου πολυαρεσε η ιδεα οτι οποτε θες το ενυδρειο για καραντινα θα βγαζεις το μονομαχο και θα τον βαζεις αλλου...κι αν χρειαστει αυτο να γινεται συχνα??θα τον πηγαινοφερνεις συνεχεια?θα τον στρεσαρει φοβερα...
Αυτή ήταν η αρχική ιδέα και δικαιολογία στον εαυτό μου όπου εύκολα μπορεί να φαληρίσει!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
θεροκρασια στους 31 ειναι παρα πολυ υψηλη.κατεβασε την στους 24-27.
Έγινε ήδη! Αφαιρέθηκε ο θερμοστάτης μιας και λειτουργεί διαρκώς και δεν ανοιγοκλείνει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
με αυτά που σου λέει ο Netblues θα δείς βελτίωση. απο την άλλη και η μικρή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού μονο καλό μπορεί να κάνει γιατι απομακρίνει την "κρούστα" που πιάνει απο πάνω το νερό και το οξυγωνώνει καλύτερα. δεν μιλάμε για υπερβολές.. αλλά καλό είναι να υπάρχει μια μικρή κίνηση του νερόυ της επιφάνειας.
ναι όντως βοήθησε. μια μικρή ανατάραξη του να κινείτε το νερό κυκλικά στην επιφάνεια υπάρχει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pet
Το ενυδρειάκι ήταν στρωμμένο όταν έβαλες το μονομάχο? Πόσο καιρό τον έχεις?
Παρατήρησε αν τα πτερύγια του ασπρίζουν στην άκρη, και αν σκίζονται σιγα σιγά. Αν μοιάζουν κάπως μαραμένα και αν έχουν κρόσια στην άκρη, ή μικρές ασπρίλες πάνω τους. Σε ρωτάω γιατί εγώ τα βλέπω σκισμένα και αν τον πήρες από πετ σοπ πρόσφατα, είναι πολύ πιθανόν να είναι άρρωστο.
Έτσι όπως τον είδα, μοίαζουν πάρα πολύ με του δικού μου όταν άρχισε να κάνει fin rot. Κατά τα άλλα το ψάρι δε φαινόταν άρρωστο, ήταν ενεργητικό, έτρωγε, μια χαρά. Όσο πιο νωρίς το γιατρέψεις τόσο καλύτερα.
Το νερό το αφήνεις μια δύο μέρες έξω πριν το αλλάξεις? Και τί τον ταίζεις? Δοκίμασε ζωντανή τροφή (artemia) και θα δεις μεγάλη διαφορά. Και βιταμίνες.
Δεν έχω δει κάτι τέτοιο στα πτερύγια, αλλά θα έχω το νου μου. Από τροφή προς το παρόν του δίνω Sera bloodworms.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01881 seconds with 10 queries