Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 05-01-18, 09:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας!
Καλή Χρονιά με υγεία και αγάπη!!!
Καλή Χρονιά!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε μερικά ερωτήματα ακόμη:

1. Καταρχάς με το να αφαιρέσω το εσωτερικό και να βάλω εξωτερικό είμαι οκ ή θα έχω προβλήματα διαροοών ή άλλων δυσλειτουργιών; Πάω σε καλύτερη κίνηση;
Σαφέστατα το εξωτερικό υπερτερεί έναντι του εσωτερικού (δεν το αναλύω εδώ περισσότερο). Με σωστή χρήση/συντήρηση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

2. Με δεδομένο ότι το φίλτρο θα μπει στο εσωτερικό του ντουλαπιού που βρίσκεται περίπου 60 cm ή 120 cm (ανάλογα με το ράφι) κάτω από το ενυδρείο μήπως έχω πρόβλημα με την πίεση και δεν στέλνει πάνω το νερό;
Αυτό εξαρτάται από το μανομετρικό της αντλίας του φίλτρου που θα πάρεις.
3. Fluval 106 ή EHEIM 2211 (150); Το πρώτο εύκολη συντήρηση και ανταλλακτικά;
4. Το αφαιρώ το εσωτερικό ή το αφήνω σε περίπτωση βλάβης του εξωτερικού να λειτουργήσει ως εφεδρικό;
Εγώ θα το άφηνα. Όταν μπορώ έχω 2 φίλτρα στα ενυδρεία μου για πολλούς λόγους (εναλλάξ καθαριότητα/συντήρηση, περίπτωση βλάβης του ενός κλπ)
5. Να μείνω σε αυτή την κατηγορία φίλτρων ή να ανέβω στο 206 και 2213, αντίστοιχα; Μήπως γίνει το ενυδρείο μου πλυντήριο και δεν έχω καλή βιολογία; Απαντώ εδώ και όχι πιο πάνω γιατί νομίζω τα άλλα είναι πολύ μικρά. Θα έχεις μεγαλύτερο όγκο βιολογίας, καλύτερη κυκλοφορία και δεν θα κάνουν πλυντήριο ένα ενυδρείο 60λ
6. Πώς θα κάνω τη μετάβαση από το εσωτερικό στο εξωτερικό; Το νερό μόνο αρκεί ή πρέπει να του βάλω κάποια βιολογία από το παλιό;
Αν κρατήσεις σε λειτουργία και το εσωτερικό απλά βάζεις να δουλεύει παράλληλα και το εξωτερικό. Αν αφαιρέσεις το εσωτερικό μεταφέρεις τα βιολογικά υλικά του στο εξωτερικό.
7. Τι βάζω μέσα στο εξωτερικό; Μακαρόνι και τα σφουγγάρια του;
Μηχανικά (σφουγγάρι/ενυδρειακό βαμβάκι) και βιολογικά (ελαφρόπετρα, πορώδη όπως siporax/substrat κλπ) υλικά
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη βοήθειά σας
Γιάννης
Δες κι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000
Ελπίζω να βοήθησα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02135 seconds with 11 queries