Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 09-03-06, 22:51
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Μπολιασμα γινεται και στο αλμυρο ...ιδια διαδικασια ειναι με αυτη του γλυκου ...απλα χρειαζεται λιγο προσοχη ως προς τις παραμετρους του νερου στο νεο ενυδρειο ''υποδοχης'' των βακτηριων ...ειδικα η θερμοκρασια και το ph πρεπει να βρισκονται στα ιδια επιπεδα με το ενυδρειο προελευσης αφου τα ''θαλασσινα'' βακτηρια παρουσιαζονται πιο ευαισθητα σε αποτομες μεταβολες αυτων των δυο παραμετρων ...αλλωστε το ιδιο ισχυει και για τα ψαρια του θαλασσινου.

επισης ,ενω σε ενα γλυκου νερου μετα το μπολιασμα μπορεις να βαλεις καποια (σιγουρα λιγοτερα απο το full capacity αλλα αρκετα) ψαρια ,στο θαλασσινο δεν θεωρω συνετο να βαλεις παραπανω απο ενα αρχικα και αυτο θα πρεπει να ειναι ανθεκτικο (damsel ή ισως καποιο tank bred ψαρακι).Αυτο μεχρι να βεβαιωθεις οτι οι τιμες σου ειναι σωστες.

Αν διαβασεις περιπτωσεις θαλασσινων ενυδρειων , θα δεις οτι φτανουν σε πληρες στοκαρισμα ψαριων μετα απο αρκετους μηνες (7-8 ή και χρονο ακομα) , ενω σε ενα γλυκο ο αντιστοιχος χρονος (με καταλληλες αλλαγες νερου και επιμελεια) μπορει να ειναι ενα διμηνο.

Δεν εχω στρωσει θαλασσινο ενυδρειο ποτε μου και εαν ειμαι τυχερος δεν θα χρειαστει (αφου προνοησα 40 μερες πριν να βαλω βιολογικα υλικα σε sump ενος φιλου και να γινει το στρωσιμο εκει) αλλα αυτα που σου λεω τα εχω διαβασει απο διαφορες εγκυρες κατ'εμε πηγες.

ελπιζω να σε βοηθησα

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 10 queries