Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 08-03-06, 18:29
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν μπορω να καταλαβω τι δεν παει καλα...προφανως ειναι προβλημα ποιοτητας νερου,αλλα με τις αλλαγες σου εισαι οκ.εχεις κανει ποτε μετρησεις?
Μετρίσεις για να πάρω αριθμητικές ενδείξεις όχι ... αλλά έχω το ενδεικτικό "βεντουζάκι" με τον αισθητήρα της seachem που μετράει και δίχνει χρωματικά αν υπάρχει πρόβλημα με αμμωνία και είναι μια χαρά ....

Παράθεση:
προσωπικα,δεν εχω δοκιμασει τα προιοντα,αλλα δεν ξερω,νομιζω οτι τα πραγματα ειναι πιο απλα...
αλατι μπορεις να βαλεις ενα απλο χυμα σκληρο απο παντοπωλειο η το αλατι που χρησιμοποιουμε για τις ελιες.
Πήρα αλάτι της Tropical .... οπότε θα βάλω απο αυτό αν και βρήκα και του εμπορίου χωρίς ιώδιο ...

Παράθεση:
εγω θα εβαζα και βιταμινες Β,εχω δοκιμασει της τετρα.
Εδώ Χαλκίδα οι μόνες βιταμίνες που βρίκα ήταν αυτές της tropical, που ουσιαστικά δεν είναι και βιταμίνες αλλά συμπλήρωμα ηχνοστοιχείων ...[/quote]

Παράθεση:
αλατι μετα απο καθε αλλαγη νερου,αν μπορουσες και ολικη αλλαγη και μετα προσθηκη αναλογης ποσοτητας θα'ταν το ιδανικο.τι θερμοκρασια τους εχεις?
Ολική αλλάγη δεν μπορώ γιατί υπάρχει και το φίλτρο που δουλεύει .... και δεν είμαι και σπίτι για να μπορώ να το συντηρήσω λίγο με άλλον τρόπο και να έχω τον μονομάχο κάπου αλλού για να κάνω αυτό που λές ...
θερμοκρασία δωματίου .... αλλά έιναι ζεστό το σπίτι ... δηλαδή είναι πάντα μεταξύ 22-25 βαθμών ....τώρα για παράδειγμα είναι στους 24 βαθμούς ...

Παράθεση:
μηπως ταιζεις πολυ?
ίσα ίσα που ταίζω λιτά .... και περιμένω να καταναλωθεί το πρώτο σκουλίκι για να ρίξω το δεύτερο ... και ρίχνω 4-5 σκουλικάκια στο καθένα ημερισίως ... και όχι δεν το παρακάνει η μάνα μου που τα έχει υπο την προστασία της όταν είμαι στην μονάδα ... ο,τι της έχω πει κάνει
Τάιζα με bloodworms της sera αλλά πήρα σήμερα για τροφή και το Betta Banquet της Seachem μια και είδα απο δω πως είναι καλή εταιρία .... την τρώνε με λαιμαργία ....

Παράθεση:
και indian almond leaf θα βοηθουσε,αλλα εισαι μακρυα να σου δωσω....
ναι, δυστυχώς είμαι καμια 80αρια χιλιόμετρα μακρια για να έρθω να μου δώσεις .... αλλά είναι και το θέμα πως έχω μόνο μισή μέρα έξοδο απο την μονάδα για να το καταφέρω να έρθω .... εξάλλου θ'ελω να έρθω και σε κάποιο meeting να σας γνωρίσω και απο κοντά ..... θα γίνει και αυτό όμως ... ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου Μάριελ .... την εκτιμώ αφάνταστα όπως και όλων έδω μέσα που βοηθάνε ΠΑΝΤΑ για το καλύτερο
ξεκινάω σε λίγο με αλλάγη νερού 40% και στα 3 ενυδρία και προσθήκη αλατιού και στα 3 ... στο ένα για θεραπία και στα άλλα για πρόληψη ....
Οταν έχω νέα θα ξανα γράψω ... ελπίζω να έχω μονο θετικά να σας πώ ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01868 seconds with 10 queries