Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 04-07-17, 13:57
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτα απολα,μετρησεις στο νερο.
ακομα καλυτερα αν συμπληρωσεις εδω και τη φορμα ασθενειων.
μετα βλεπουμε τα υπολοιπα.
τα ανσιστρους που εβαλες ειναι σιγουρο οτι δεν κουβαλλουσαν κατι? φανταζομαι οχι,γιαυτο δεν βαζουμε ψαρια με νεα ψαρια κλπ.χρειαζεται μια περιοδος προσαρμογης και παρατηρησης.(καραντινα δηλαδη...)

η ροη και το στρες απο αυτη,τα νεα ψαρια,η και το νερο ακομα αν ειχε διαφορετικες παραμετρους και δεν εγινε καλη προσαρμογη, μπορει να προκαλεσαν το πρηξιμο.

παντως σε γενικες γραμμες,οταν βλεπουμε πρηξιμο σημαινει μαζεμενα υγρα.(μπορει να μαζευτηκαν για διαφορους λογους-απο βακτηριακη μολυνση μεχρι οσμωτικο σοκ) αλλα οταν βλεπουμε πρηξιμο,δεν βαζουμε ενυδρειακο αλατι που κανει κατακρατηση υγρων,βαζουμε αλατα επσομ που βοηθανε στην αποβολη τους.

αν ειναι βακτηριακη μολυνση δεν θα λυσει το προβλημα,αλλα θα ανακουφισει το ψαρι απτην πιεση μεχρι να βρεις καταλληλη θεραπεια.
Μετρησεις εχω κανει και κανω καθε μέρα.
Ηταν ολες ενταξει.
Αμμωνία 0, Νιτρωδη 0,Νιτρικα 5.
Ph: 6,6

Οποτε τι κανω απο εδω και περα?
Να βγαλω το αλάτι?
Να τον παρακαλουθησω σήμερα να δω πως θα παει και απο αύριο να προμηθευτώ τα άλατα που μου είπες?

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτα απολα,μετρησεις στο νερο.
ακομα καλυτερα αν συμπληρωσεις εδω και τη φορμα ασθενειων.
μετα βλεπουμε τα υπολοιπα.
τα ανσιστρους που εβαλες ειναι σιγουρο οτι δεν κουβαλλουσαν κατι? φανταζομαι οχι,γιαυτο δεν βαζουμε ψαρια με νεα ψαρια κλπ.χρειαζεται μια περιοδος προσαρμογης και παρατηρησης.(καραντινα δηλαδη...)

η ροη και το στρες απο αυτη,τα νεα ψαρια,η και το νερο ακομα αν ειχε διαφορετικες παραμετρους και δεν εγινε καλη προσαρμογη, μπορει να προκαλεσαν το πρηξιμο.

παντως σε γενικες γραμμες,οταν βλεπουμε πρηξιμο σημαινει μαζεμενα υγρα.(μπορει να μαζευτηκαν για διαφορους λογους-απο βακτηριακη μολυνση μεχρι οσμωτικο σοκ) αλλα οταν βλεπουμε πρηξιμο,δεν βαζουμε ενυδρειακο αλατι που κανει κατακρατηση υγρων,βαζουμε αλατα επσομ που βοηθανε στην αποβολη τους.

αν ειναι βακτηριακη μολυνση δεν θα λυσει το προβλημα,αλλα θα ανακουφισει το ψαρι απτην πιεση μεχρι να βρεις καταλληλη θεραπεια.
Ξέχασα να σου γραψω για τα ανσιστρακια, οτι τα είχα περιπιυ ενα μηνα στο 57λιτρο μονα τους πριν βάλω το μονομαχο μαζι τους.

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mansos : 04-07-17 στις 13:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01646 seconds with 11 queries