Θέμα: Ενυδρείο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-02-06, 15:39
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

κατι αρχισα να καταλαβαινω.... Το μεγεθος ομως ειναι υπερβολικο που σκεφτεσαι..... 48 κυβικα νερο ειναι τρελο νουμερο..... Εκτος του νερου που θα χρειαστεις ολος ο εξοπλισμος θα ειναι δυσθεορατος.......Το μηχανοστασιο πρεπει να ειναι ευκολα προσβασιμο (κατευθειαν απο το σπιτι) και ανετο γιατι θα βαλεις σοβαρα μηχανηματα.... Απο τη στιγμη που ο τζαμι σου θα ειναι μικρο σε σχεση με το μηκος του ενυδρειου θα σου προτεινα να μικρυνεις το ενυδρειο ωστε να μην υπαρχουν τυφλα σημεια. Τωρα για στεγανωση.... Τα τοιχεια θα πεσουν με στεγανοποιητικο μαζης και προσοχη στους αποστατες, συνεννοησου με τον μηχανικο για πλαστικα μουρελα.....Εγω στο δικο μου ενυδρειο εκανα μονωση με χρηση τσιμεντοειδους ρητινης (ακουαματ, ιδροσιλεξ κλπ) και μετα πολυεστερικη βαφη οπως στις πισινες.......Θα σου προτεινα αφου εχεις τοσο χωρο να ακολουθησεις τη λυση για τα τοιχεια που εκανα και εγω και νατα χτισεις - επενδυσεις με πετρα. Δες και το θεμα της αποχετευσης στο τοιχειο του ενυδρειου που θα επικοινωνει με το μηχανοστασιο.... Πριν κανεις οποιοδηποτε χτισιμο πρεπει να ετοιμασεις τα υδραυλικα και τα ηλεκτρολογικα σου οποτε το μπετο να πεσει κοστουμι και να μην εχεις σπασιματα και κολληματα(κινδυνος για υγρασια) Τωρα οσο αφορα το τζαμι.... Η πατουρα που θα κανεις στο μπετο δεν θα ειναι ποτε ισια και θα εχει προβλημα το τζαμι να κατσει.... Λυση..... παιρνεις μια διατομη Ταυ τη χωνευεις στο καλουπι και σου μενει καθαρη η γωνια.... Η διατομη οσο το δυνατο πιο χοντρη και με μεγαλυτερο μηκος......Φτιαχνεις ετσι το περιμετρικο τελλαρο.... Το τζαμι πρεπει να δεις αν χωραει να μπει και απο που θα μπει.... Μιλαμε για τρελο βαρος......Ντυνεις τη γωνια με λαστιχο και παιρνεις κουβα σιλικονη και το κολλας.... Το τζαμι θα στο κανει ο τζαμας μην πολυαγχωνεσαι.....δες τη φωτογραφια απο το ενυδρειο μου και θα καταλαβεις..... Λοιπον οργανωνομαστε καλα εχω κανει τοσα λαθη στο προηγουμενο ενυδρειο που θα θελα να δω ενα να γινεται σωστο απο την αρχη.....

ΥΓ το ενυδρειο που δειχνεις εχει ενα σοβαρο προβλημα...... Απο που θα ταιζεις τα ψαρια;;;; Το νερο δεν πρεπει να φθανει ως επανω.... Θα σου ετοιμασω αργοτερα καποια σχεδια για το πως προτεινω να το κανεις για να μπει και ο φωτισμος......
ΥΓ2 Σκεψου τι ψαρια θα βαλεις μεσα..... Σου προτεινω να το κανεις με κιχλιδες που σε τετοιο μεγεθος θα σε αποζημιωσουν στο επακρο.... Τα μεγαλα ψαρια ειναι εντυποωσιακα στην αρχη αλλα βαρετα μετα.... Και προς Θεου μην κανεις το λαθος μου που εκανα το ενυδρειο κιβωο του Νωε....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01725 seconds with 10 queries