Θέμα: Apollon Reef 400lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #233  
Παλιά 16-06-17, 00:16
Hudds Ο χρήστης Hudds δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολυ Νίκο, η βοήθειά σας είναι απερίγραπτη τον τελευταίο καιρό κ το σημαντικότερο είναι όταν με σώσατε από ολοκληρωτική καταστροφή (όταν άδειασαν 3λτ σοδα μεσα στο ενυδρείο)!



Καλησπέρα Γιώργο κ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
Τα PO4 είναι 0.5 (171 με Hanna). Δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλονται. Έχω προσθέσει αντιφώσφορο. Δούλευα παράλληλα το ATS κ φαντάστηκα οτι ήταν απο αυτό, το αφαίρεσα αλλά δεν κατέβηκαν. Μήπως είναι από την όσμωση, έχω αλλάξει φίλτρα πριν 5 μήνες. Δουλεύω την όσμωση με 2 μεμβράνες (κάθε χρόνο αλλάζω την 1η μεμβράνη με καινούρια και την 1η την τοποθετώ 2η), φέτος έχω καθυστερήσει να την αλλάξω αλλά έχω TDS 3. Ακόμα με προβληματίζουν τα φωσφορικά.

Έχω μείνει εκπληκτος με τις QD, είναι απίστευτες! βρίσκονται ακριβώς στο κεφάλι μου στο σαλόνι κ δεν τις ακούω καθόλου. Είχα την παλιά mp 40esw κ μου έσπαγε τα νεύρα ο θόρυβος της. Άλλαξα ρουλεμαν, άλλαξα το wet side με αναβαθμισμένο wet side QD, ο θόρυβος είχε μειωθεί αλλά όχι τελείως. Οι QD είναι σαν να μην υπάρχουν σε όλα τα προγράμματα.
Εμπειρία με rw15 δεν είχα ποτέ, μόνο με fs8000 κ rw8 οι οποίες δεν ακούγονταν κ αυτές ποτέ. Καμία σχέση όμως η απόδοση τους με με την απόδοση των vortech. Παρόλα αυτά οι jebao (α
Δημήτρη αυτο που με παραξενεύει ειναι οτι είσαι καλά απο χρώμα και αναπτυξη για τοσο υψηλά ΡΟ4

Σε πρώτη φάση σιγουρέψουν οτι ειναι όντως τόσα και δεν φταίει το φωτομέτρο ή η σκόνη, τσέκαρε και με Ulr και με άλλο batch σκόνη. Αν θελεις να περάσω να μετρήσουμε και με τα δικά μου.

Για το νερο της όσμωσης μπορει να μετρηθει και αυτο οποτε να βγει απο την εξίσωση.. Αλλα εχω μια υποψία οτι δεν φταίει αυτο.

Απο τροφές ψαριών και κοραλλιών τι ρίχνεις; Αλατι ποιο;

Δεν έπαιζες ποτέ GFO? μονο ΑΤΣ; ATS δούλευε κανονικά με μεγάλη παραγωγή άλγης; Ποσο καιρό εχεις βάλει αντιφωσφορο ; Εχεις δει αλλαγή;

Αραγωνιτη ποσο καιρό τον εχεις; Ο βράχος ποσο παλιός ειναι και πως τον είχες παρει;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01948 seconds with 11 queries