Θέμα: Ενυδρείο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 27-02-06, 18:43
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Να σου πω την αληθεια δεν πολυκαταλαβα τι ακριβως θελεις να κανεις... Ενα σχεδιακι θα βοηθουσε..... Θα σου πω μερικα πραγματα να λαβεις υποψη σου.... Απο τη στιγμη που θελεις τετοι μεγεθος ενυδρειου πρεπει να προνοησεις και για χωρο να στεγασεις τα απαραιτητα μηχανηματα που ειναι και αυτα σε αναλογα μεγεθη..... ΠΧ το φιλτρο σου οπως καταλαβαινεις δεν θα το αγορασεις απο το εμποριο γιατι απλα δεν υπαρχει αλλα θα πρεπει να το φτιαξεις εσυ και σε διαστασεις τετοιες που να επαρκει.... Εχω πατεντα για τετοιο φιλτρο απλα να δουμε λιγο τα κυβικα που σκεφτεσαι.... Επισης η θερμανση του νερου δεν θα γινει οπως καταλαβαινεις με θερμαντηρα αλλα παλι με ιδιοκατασκευη (ταχυθερμ ή μποϊλερ) ....Καλο ειναι δηλαδη να δημιουργηθει ενας χωρος μηχανοστασιου για ολα αυτα με ανετη προσβαση για συντηρηση..... Καλο ειναι επισης να προβλεφθει αποχετευση στο ενυδρειο γιατι οπως καταλαβαινεις αλλαγες νερου δεν γινονται με κουβαδες στα τοσα λιτρα.... Τελος το τζαμι για να γινει σεκιουριτ περναει μεσα απο φουρνο που τουλαχιστον εδω στην Σαλονικη δεν εχει φουρνο για τζαμι μεγαλυτερο απο 2,5 μετρα οποτε η μια διασταση ειναι μαξιμουμ 2,5 μετρα....Το τζαμι αν θελεις μπορω να το δωσω σε δικο μου παραγωγο να σου κανει τη μελετη και να στο προμηθευσει γιατι ειναι πολυ σημαντικο να γινει σωστη μελετη και ο δικος μου εχει ειδικο προγραμμα για ενυδρεια.... Μπορω πιστευω να σε βοηθησω αρκετα και να γλιτωσεις λαθη που εκανα εγω. Αν ξεκινησουμε σωστα ολα θα γινουν καλυτερα.... Στειλε ενα σχεδιο σε πρωτη φαση για να μιλαμε συγκεκριμενα....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02058 seconds with 10 queries