Θέμα: Ενυδρείο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-02-06, 18:09
emik Ο χρήστης emik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Smile Ενυδρείο

Γεια σε όλους! Στα πλαίσια κατασκευής του σπιτιού μου στην Παλλήνη έχω ένα πρόβλημα. Πολλές φορές βλέπει κανείς κάτι (πχ. ένα ωραίο ενυδρείο) και λέει χμμμμ πολύ ωραίο, θα ήθελα και εγώ ένα! Έτσι λοιπόν και εγώ όταν ξεκίνησα με την αρραβωνιαστικιά μου να χτίσουμε το σπίτι μας, στα σχέδια προέβλεψα κάτι που είχα δει σε μια κινηματογραφική ταινία. Για να καταλάβετε το σπίτι είναι μια μονοκατοικία (αυτή τη στιγμή είναι στα χτισίματα) και έχει ημιυπόγειο, ισόγειο, 1ο όροφο και σοφίτα σε στυλ μεζονέτας. Το ημιυπόγειο το οποίο είναι κατασκευασμένο πλήρως από μπετό έχει στον τοίχο που βλέπει στον πίσω κήπο ένα άνοιγμα 3 μέτρα πλάτος επί 2,2 μέτρα ύψος (κάτω από το έδαφος). Αυτό που θέλω να κάνω είναι να κατασκευάσω ένα ενυδρείο εφαπτόμενο σε αυτόν τον τοίχο και να καλύψω το άνοιγμα με τζάμι προκειμένου να βλέπω μέσα στο ενυδρείο από το χώρο του ημιυπογείου. Οι υπόλοιποι τοίχοι του ενυδρείου θα γίνουν από μπετό όπως σε μια πισίνα μιας και θα είναι κάτω από τη γή. Ο μηχανικός μου απλά μου είπε ότι θα πρέπει να αντιμετωπίσω αυτό το ενυδρείο σαν μια πισίνα ουσιαστικά λόγω του μεγάλου μεγέθους και θα πρέπει να κατασκευαστεί και νέο τοιχείο από μπετό εφαπτόμενο στον τοίχο του ημιυπογείου. Για τις διαστάσεις του ενυδρείου (6 μέτρα μήκος, 4 μέτρα πλάτος και 2 μέτρα ύψος) μου είπε ότι θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί τζάμι πάχους 45mm securit στις διαστάσεις του ανοίγματος του πίσω τοίχου και μεγαλύτερο κατά 30 εκατοστά από κάθε διάσταση προκειμένου να δημιουργηθεί μια πατούρα στο τοίχο από μπετο που θα κατασκευαστεί ώστε να ακουμπά το τζάμι 30 εκατοστά πάνω στην πατούρα του μπετού. Το θέμα είναι το πώς θα μονώσω το τζάμι πάνω στο μπετό ώστε να μην έχω προβλήματα λόγω της υψηλής πίεσης του νερού. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να χειριστώ την κατάσταση; Pritani ξέρω ότι σχολείσαι με αυτά. Έχεις καμιά ιδέα;
Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο μύνημα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,08131 seconds with 10 queries