Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 30-05-17, 15:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι τον κυκλοφορητή ως αδύναμο κρίκο, ειδικά όταν τον είδα να ζορίζεται λόγω μπουκώματος στο φίλτρο. Σκεφτόμουν αν πρέπει να πάρω έναν εφεδρικό να υπάρχει και μάλιστα με απασχόλησε η περίπτωση να πάρω μεγαλύτερο από τα 300l/h. Η κατασκευάστρια juwel δίνει και τον επόμενο δυνατότερο (500l/h) σαν συμβατό με το ενυδρείο μου αλλά η ροή που θα προκαλούσε θα ήταν μάλλον πολύ δυνατή. Με αυτές τις σκέψεις όλο και το άφηνα, που να μπαίνω και σε άλλα έξοδα τώρα...

Προχθές όμως που έκανα αλλαγή, όταν τελείωσα και πήγα να τον ξαναβάλω στην πρίζα δεν έπαιρνε μπρος! Ξαναπροσπάθησα 2-3 φορές και δεν έπαιρνε. Μου κόπηκε η χολή μέχρι που τον έλυσα, τον ξαναέδεσα και πήρε μπρος

Σε κάθε αλλαγή τον έλυνα και καθάριζα τη φτερωτή κι ας μην ήταν τόσο πολύ λερωμένη, αυτή τη φορά άδειασα και ξαναγέμισα το ενυδρείο χωρίς να τον κουνήσω. Υποθέτω ότι έτσι εγκλωβίστηκε αέρας και προκάλεσε το πρόβλημα.
Επιπλέον έχει αρχίσει τελευταία να δείχνει χαλάρωση στο σημείο που μπαίνει το καλώδιο μέσα στο καπάκι του και όταν το πιέσω και είναι κάτω από το νερό βγαίνουν από εκεί φυσαλίδες.

Μετά από όλα αυτά όμως μου φαίνεται απαραίτητη η επένδυση σε έναν κυκλοφορητή που θα κάθεται στο κουτί του μέχρι να χρειαστεί. Έχει άλλος τέτοιες ανησυχίες;
Για ολα τα ενυδρεια μου εχω εφεδρικο φιλτρο.
Εχω παντα ενα μικρο κι ενα μεγαλο φιλτρο (αναλογα τι θα χρειαστει) καβατζα στην αποθηκη.
Σε ολα τα juwel ξηλωσα απο την αρχη το εσωτερικο φιλτρο, εβαλα εξωτερικο και το εσωτερικο το φυλαξα στην αποθηκη.
Σε μια ωρα αναγκης θα το γεμισω με υλικα του χαλασμενου φιλτρου και θα το πεταξω προχειρα μεσα στο ενυδρειο μεχρι να επισκευασω το εξωτερικο.
Τοσο που κοστιζουν τα ανταλλακτικα, συμφερει πιστευω απο ολες τις πλευρες αυτο που εχω κανει.
Πολυ καλο το εσωτερικο φιλτρο της juwel, αλλα εχει δυο μειονοκετηματα τουλαχιστον. Δεν επιτρεπει της πτωση της σταθμης (πχ σε εξατμιση νερου λογω καλοκαιρινης απουσιας εστω και λιγων ημερων) και εχει αναξιοπιστη αντλια. (οπως αναξιοπιστος ειναι και ο θερμαντηρας της)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01928 seconds with 11 queries