Θέμα: Ψύξη σε 45lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 20-05-17, 13:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loupo68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη,το ανεμιστηράκι είναι 160mA,αλλα τελικά θα πάρω το μεγαλύτερο τροφοδοτικό του 1Α.
Ψάχνω τρόπο στήριξης στο ενυδρείο.
Δεν έχω χώρο για αλουμινογωνίες,μάλλον θα πάω σε πατέντα με ανοξείδωτο σύρμα καλυμένο με θερμοσυστελλόμενο...
Ειδα τα mA του τροφοδοτικου και πιστευω οτι θα εφτανε για αυτα τα δυο ανεμιστηρια, επειδη ομως η διαφορα στο κοστος των 600mA με του 1A (1000mA) δεν ειναι μεγαλη, δεν θα διαφωνησω με τον Τακη για 1Α.
Να εξηγησω γιατι προτιμω υπερδιπλασιο τροφοδοτικο απο τα mA των ανεμιστηρων.
Πολλες φορες τα αναγραφομενα mA στα τροφοδοτικα, ειναι για χρηση στα 9V.
Στα ψιλα γραμματα των οδηγιων (αν εχει αναλυτικες πληροφοριες στη συσκευασια ή στα specifications) μερικες φορες γραφει στα 9V δινει 600mA και στα 12V δινει ας πουμε 450mA κλπ.
Αν προσθεσουμε και το γεγονος οτι οσο πιο μεγαλο ειναι το τροφοδοτικο τοσο λιγοτερο ζεστενεται και εχει λιγοτερες πιθανοτητες να "καει", τοτε δεν αξιζει ο κοπος να μη θελουμε μεγαλυτερο τροφοδοτικο.
Την εχω πατησει και τα λεω αυτα.

Η στηριξη σε ανοιχτο ενυδρειο συνηθως μπορει να γινει πολυ ευκολα χωρις μονιμη εγκατασταση.
Παραδειγμα με ενα πλεξι

μεχρι απλα να το στηριξεις στην ακρη

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω κι εγω ο ασχετος κατι, και θα το παρεις. Πως το συνδες? Υπαρχει κοντρολερ με αισθητηρα ωστε να το κανεις να σου διατηρει θερμοκρασια 27-28 βαθμους?

Ρωταω επειδη εχω ενα παρομοιο προβλημα, εχω ενα 55αρι ( μην αρχισετε ολοι μαζι, ειδατε επεξεργαζομαι σχεδιο να παω στα 125 -180 λτ) και σκεφτομαι να φτιαξω μια ψυξη για το μικρο το καλοκαρι, δεν ειμαι ομως πιστος του χρονοδιακοπτη, νομιζω θελει ενα Αισθητηρα σαν αυτο που δινει το jbl -νομιζω- το pet city που συνδεεται με ιδιας μαρκας ανεμιστηρες . Πως θα μπορουσα να συνδεσω ανεμιστηρες σαν αυτους που δειχνεις με το petcity θερμοκρασιοδιακοπτη? (Κατι ερωτησεις εχω ακομα, θα τις κανω ομως λιγο αργοτερα...)
Αναλυτικες οδηγιες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-05-17 στις 13:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02190 seconds with 11 queries