Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #136  
Παλιά 05-05-17, 10:43
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα βρισκομαστε σε αλατοτητα 1015 στην γκαραντινα και θερμοκρασια 27 κελσιου . το απογευμα θα πεσουμε λιγο ακομα στην αλατοτητα. και σταδιακα απο σαββατο βραδυ η κυριακη θα ειναι σε 1009 για να κανουμε της 8 εβδομαδες .
μου κανει εντυπωση και με μπερδευει απιστευτα το γεγονος πως οι περισσοτεροι μ ειπαν να αφησω τα ψαρια στο ενυδρειο και απλα να δωσω σκορδο.
Για να Ανακεφαλαιωσω λοιπον , Σκορδο κανονικα ΔΕΝ πρεπει να χορηγουμε συνεχεια διοτι κανει αναιμικο το ζωντανο , δεν μεταβολιζεται απο τον οργανισμο σωστα, μπαινει μονο για να αλλαξει την γευση και να ξυπνησει το ψαρι π δεν τρωει , το οποιο σε συνδοιασμο με την χαμηλη αλατοτητα τσακιζει το συκωτι του ψαριου .
Επομενο θεμα , το ιδιο το παρασιτο . δεν πεθαινει με μαγικα ζουμια και μαντζουνια ουτε με λιτανιεσ και ευχελαια . ο χρονο ζωης του σε ενα ενυδρειο χωρις νεα εισαγωγη ψαριου ειναι τα 4 χρονια με τα υφισταμενα ψαρια μεσα , αν αντεξουν την πολιορκια . Οσοι το εχετε στα ενυδρεια σας , καλο ειναι να το λετε σε καποιον π του πουλατε βραχο ψαρια η κοραλια με βραχακια , διοτι οι κυστες του πρωτοζωου ( ειναι πρωτοζωο το παρασιτο) μεταφεροντε απο ενυδρειο σε ενυδρειο.
αυτα τα ολιγα , διοτι σχεδον εβδομαδα τωρα εχω λαβει μηνυματα και εχω ακουσει οτι λεει και ο καθε πετσοπας που σου εχει πουλησει ψαρι με το παρασιτο. επισεις να μην ξεχασω , η θερμοκρασια δεν επειρεαζει τον κυκλο στο θαλασσινο ick-ich , μονο απειροελαχιστα ως προς την συχνοτητα κυκλου αντι για 24ωρο σε 18 ωρο με θερμοκρασια στους 27. μην ξεχναμε οτι το να βαλεις το ενυδρειο να τρεχει στους 29 με γαριδεσ και ασπονδυλα μεσα ειναι οτι ποιο επιπονο για αυτα .
Πιστευα πως θα εβρισκα εστω και εναν εδω να ενθαρυνει την γκαραντινα και τον σωστο τροπο θεραπειας με υποαλατοτητα .
αυτα τα ολιγα . ελπιζω να σας εδωσα λιγο ψωμι για σχολια
φιλικα παντα
Σπυρος
Σπύρο καραντίνα κάνουμε για να κρατήσουμε τα παράσιτα εκτός του κυρίους ενυδρείου σωστά; Εφόσον πέρασε στο ενυδρείο πλέον γιατί να ξανα ταλαιπωρησεις τα ψαράκια σού ; Εμένα κατά καιρούς βγάζει οκ το μπλου τανκ αλλά περνάει χωρίς πολλά πολλά. Στα τόσα χρόνια δεν έχασα ψάρι από ικ. Για εμένα καλά κάνεις και ετοιμάζεις καραντίνα μόνο καλό θα κάνει , από την άλλη πλευρά όμως των ζωντανών σου δεν ξέρω πόσο καλυτερο είναι να τα κρατάς σε υφάλμυρο νερό μέχρι να δούμε πόσο αντέχουν . Η υπερβολή και ο Πανίκος είναι κακοι σύμμαχοι το λέω για καλό για να χαιρόμαστε τα ενυδρεία μας και όχι να μας αγχωνουν .
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02067 seconds with 11 queries