Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-04-17, 00:25
Angelo_95 Ο χρήστης Angelo_95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ανδρεας1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βγηκε τωρα η αλγη. Την εχει; μηνες ετσι; Ρωταω γιατι το φως (αν δεν εισαι υπερβολικα ψηλα στην ενταση) δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο οσο το στρωσιμο, η ιχθυοφορτιση, οι ωρες που εχεις φως, αν το βλεπει ηλιος και ποσο, και τελος αν εχεις φυτα...
Πιο πολυ θα ελεγα να φυτεψεις για να χαρει και ο μονομαχος, να ελλατωσεις την φωτοπεριοδο και να το κουνησεις απο τον ηλιο αν το βκεοει. Βαλε και κανενα physa να αρχισει να τρωει αλγη...
Λες να μην φταίνε τα led? Έχω φτιάξει μια αυτοσχέδια βάση περίπου 5cm από το νερό με τα led που προανέφερα και τα έχω βάλει πίσω πίσω για να χτυπάει μόνο τα φυτά που έχω βάλει και το μπροστινό μέρος να μην έχει τόσο φως για να έχει σκιερό μέρος ο μονομάχος που θέλει. Είναι λάθος αυτό? Πριν είχα άλλα led 3528 και έβγαζε μια ελαφριά κιτρινίλα.
Το ενυδρείο είναι στρωμένο και με ελαφρόπετρα. Αλλαγές γίνονται κάθε 1 ή 2 βδομάδες.
Το ενυδρείο είναι πάνω σε πάγκο κουζίνας (γκαρσονιέρα) μακριά από παράθυρα, εστίες κτλπ.

Θέλω να του φτιάξω ένα όμορφο περιβάλλον με Lilaeopsis Brasiliensis αλλά μάλλον πρέπει να δω λίγο το θέμα του φωτισμού.

Το ενυδρείο είναι 15lt (ξέρω μικρό) οπότε θέλει ψάξιμο στις λάμπες εκτός και αν κάνουν τα led.
Σκεπτόμουν να κάνω άλλον αυτοσχέδιο φωτισμό. Να κόψω ένα plexiglass και να του κολλήσω ένα χαρτί και να φτιάξω κάτι σαν softbox. Θα δουλέψει? Στην ουσία θέλουν αρκετό φως τα φυτά?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01754 seconds with 11 queries