Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   PH buffers (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99112)

kostascb 08-12-17 12:18

PH buffers
 
Παρήγγειλα τα δύο όργανα μέτρησης PH και TDS που ανέφερα σε πρόσφατο post μια και ήταν πολύ φτηνά και ήθελα να παίξω :D
Στο PHμετρο ωστόσο είχαν μόνο δύο από τα τρία buffer που έπρεπε (και φυσικά σύμφωνα με το Μέρφι λείπει αυτό που μου χρειάζεται εμένα με το μεγάλο ph)
Ψάχνοντας στο amazon όπου το πήρα, ενώ πωλούνται χωριστά packs κανένας δεν στέλνει Ελλάδα :confused:
Στο ελληνικό μαγαζί που αναφέρεται συχνά εδώ, βλέπω πακέτο αλλά με ελαφρά διαφορετικά ph από αυτά που έρχονται με τη δική μου συσκευή. Αυτά που πήρα είναι ένα φακελάκι ph4,01 και ένα 6,86 ενώ λείπει το 9,18.
Εδώ έχουν ένα φακελάκι ph 4, ένα για 7 και ένα 10,1

Επειδή είμαι ανίδεος για τον τρόπο που δουλεύουν αυτά, δεν ξέρω αν θα δούλευαν κι αυτά τα buffer ή να πετάξω τον μετρητή και να λήξει το θέμα; :D

Τάκης 08-12-17 14:14

με τα 2 buffer κανεις μια χαρα τη δουλειά σου,
με το 4,01 και το 6,86 είσαι μια χαρά,
δεν το χρειάζεσαι το 3ο

Diskus fan 08-12-17 18:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostascb (Μήνυμα 1030356)
Παρήγγειλα τα δύο όργανα μέτρησης PH και TDS που ανέφερα σε πρόσφατο post μια και ήταν πολύ φτηνά και ήθελα να παίξω :D
Στο PHμετρο ωστόσο είχαν μόνο δύο από τα τρία buffer που έπρεπε (και φυσικά σύμφωνα με το Μέρφι λείπει αυτό που μου χρειάζεται εμένα με το μεγάλο ph)
Ψάχνοντας στο amazon όπου το πήρα, ενώ πωλούνται χωριστά packs κανένας δεν στέλνει Ελλάδα :confused:
Στο ελληνικό μαγαζί που αναφέρεται συχνά εδώ, βλέπω πακέτο αλλά με ελαφρά διαφορετικά ph από αυτά που έρχονται με τη δική μου συσκευή. Αυτά που πήρα είναι ένα φακελάκι ph4,01 και ένα 6,86 ενώ λείπει το 9,18.
Εδώ έχουν ένα φακελάκι ph 4, ένα για 7 και ένα 10,1

Επειδή είμαι ανίδεος για τον τρόπο που δουλεύουν αυτά, δεν ξέρω αν θα δούλευαν κι αυτά τα buffer ή να πετάξω τον μετρητή και να λήξει το θέμα; :D


ΑΝ το νερό που έχεις είναι κάτω από ΡΗ 7... χρειάζεσαι το 4 και το 7.
ΑΝ το νερό σου είναι πάνω από ΡΗ 7... χρειάζεσαι το 7 και το 10.
Το καλιμπράρισμα του γίνεται με 2 "στοιχεία". Με ότι και να καλιμπράρεις λοιπόν... η ουσία είναι να ακολουθήσεις το παραπάνω.
Υπάρχουν σε σκόνες και υγρά... εγώ χρησιμοποιώ τα υγρά.
Ο αισθητήρας (ηλεκτρόδιο) έχει ζωή για περίπου 2 χρόνια (χονδρικά). Εσύ που είσαι πάνω από το 7, είσαι σε καλύτερη μοίρα γιατί, στο χαμηλό παθαίνει ευκολότερα ζημιά. Εγώ έχω βρει την υγειά μου με τους "σχιστομάτηδες"... ΔΕΝ ζητάνε μια περιουσία, για έναν αισθητήρα (ηλεκτρόδιο). Λίγο πριν "έρθει η ώρα του" (κάνα 2μηνο)... παραγγέλνω.-

kostascb 08-12-17 19:36

Όντως το νερό που έχω είναι πάνω από 7 και διάβασα στις οδηγίες ότι χρειάζομαι το buffer που μου λείπει μαζί με το "μεσαίο" για να καλιμπράρω, γι'αυτό και ψάχνω.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί τα "δικά του" buffer έχουν τέτοιες τιμές ενώ αυτά που βρίσκω εδώ έχουν πιο στρογγυλές τιμές ph. Απευθύνονται σε άλλες συσκευές ή μια χαρά θα κάνω τη δουλειά μου με όλα;

Diskus fan 10-12-17 20:57

Θεωρώ πως θα κάνεις τη δουλειά σου... με οποιοδήποτε.-


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01551 seconds with 10 queries