Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Σύστημα ψύξης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97523)

Fishermen1234 20-06-17 08:55

Σύστημα ψύξης
 
Μετά από τις πρώτες ζεστές του καλοκαιριού είδα πως θα έπρεπε να εγκατασταθεί στο τριακοσάρι με τα χρυσόψαρα οπωσδήποτε κάποιο σύστημα ψύξης. Για αυτό και σκέφτηκα ότι ανεμιστηράκια θα ήταν η επιλογή μου,λόγω και του φθηνού τους κόστους. Ανοίγω το θέμα για να μου πείτε πόσα περίπου θα πρέπει να βαλω, και αν θα συμφέρει να το φτιάξω μόνος μου με ανεμιστηράκια υπολογιστή ή αν θα ήταν καλύτερο να πάρω έτοιμο σύστημα ανεμιστηρων από το εμποριο.

Τάκης 20-06-17 09:06

Φτιάξε μόνος σου με ανεμιστηράκια από υπολογιστή,
κατα προτίμηση 3 120αρια,
και θα πρέπει όμως να βάλεις και κοντρολερ όπως STC-1000

delta66 20-06-17 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1014730)
Φτιάξε μόνος σου με ανεμιστηράκια από υπολογιστή,
κατα προτίμηση 3 120αρια,
και θα πρέπει όμως να βάλεις και κοντρολερ όπως STC-1000

Ναι μη κωλώσεις να φτιαξεις μονος σου συστημα ψυξης για κανενα λογο. Δεν συμφερει και δεν ειναι τοσο ασφαλες και αποδοτικο το ετοιμο, οσο το diy και που θα το φτιαξεις ακριβως "στα μετρα σου".
Εδω μεχρι και το τσιλερ παρατησα και επστρεψα στα κλασικα ανεμιστηρακια υπολογιστη με stc.
Ας μη μιλησουμε για κοστος αγορας αλλα για διαφορα στην καταναλωση ρευματος που ειναι κι αυτη τραγικη. Σαν τη διαφορα να φωτιζεις με κερι ή με πολυελαιο της μητροπολης.
Το μονο θεμα που θα ασχολεισαι τακτικα, θα ειναι η αναπληρωση της εξατμισης. Εκτος κι αν βαλεις diy αυτοματη αναπληρωση.
Ακομα κι αν δεν ξερεις να κρατας κατσαβιδι, καποιος θα βρεθει να στο συνδεσει. Παιχνιδακι ειναι.
Οτι χρειαζεται απο αγορες (καλωδια πριζες κλπ) και δεν καταλαβεις τι πρεπει να παρεις, ρωτα εδω.

Fishermen1234 20-06-17 19:55

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όχι το χέρι μου πιάνει πολύ καλά, μπορώ να το φτιάξω μόνος μου. Απλά επειδή δεν ειμαι συνηθισμένος στις αγορές μέσω e bay θα ήθελα καθοδήγηση σε αυτό το ζήτημα (για τον stc)

stanisalus18 20-06-17 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 1014805)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όχι το χέρι μου πιάνει πολύ καλά, μπορώ να το φτιάξω μόνος μου. Απλά επειδή δεν ειμαι συνηθισμένος στις αγορές μέσω e bay θα ήθελα καθοδήγηση σε αυτό το ζήτημα (για τον stc)

Δεν είναι δύσκολο, με λίγη βοήθεια από δω σε κάθε βήμα σου όταν χρειαστεί, θα το κάνεις.

Για τον controller κοίτα εδώ αν και μπορείς να τον βρεις πιο φτηνά από Κίνα με λίγο ψάξιμο.

http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-ST...8AAOSwjKFZOiW4

Fishermen1234 20-06-17 20:13

Ευχαριστώ πολυ

stanisalus18 20-06-17 20:14

Ούτε ένα λεπτό δεν πέρασε καλά καλά και απάντησες κιόλας :D

Fishermen1234 21-06-17 12:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1014813)
Ούτε ένα λεπτό δεν πέρασε καλά καλά και απάντησες κιόλας :D

Χαχαχα 😂
-------------------------
Μία ακόμα ερώτηση παιδιά. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ; Και πως θα τα μονοσω; Επίσης ποσο θα κοστίσει μαζί με τον stc;

nazgul 21-06-17 14:02

Εδω και εδω θα τα βρεις ολα ;)

delta66 21-06-17 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 1014904)
Εδω και εδω θα τα βρεις ολα ;)

To 2o link μη το βαζετε. Τρομαζει ο κοσμος. Δεν χρειαζονται ολα αυτα.
100 ευρω καταρχην κοστιζει με eliwell (50 ευρω) κοστιζε τοτε.

Καπου εχω μια λιστα για τα απολυτως απαραιτητα ψωνια. Δεν κοοστιζουν πανω απο 25-30 ευρω ολα. (μαζι και ο κοντρολερ)
Θα τη βαλω οταν τελειωσεω το βραδι.
-------------------------
Εδω ειναι ενα ποστ για τα απαραιτητα υλικα.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=46
Αν λειτουργησεις μονο ψυξη, δεν χρειαζεται 2η σουκο προεκταση. Μια φτανει. (βασικα εγω με μια σουκο κανω και ψυξη και θερμανση, αλλαζωντας ενα καλωδιακι απο το 6 στο 8 οταν αλλαζει ο καιρος)
Τα λινκ για τα konig ανεμιστηρια δεν λειτουργουν.
Αν δεν βρεις Konig, προτιμησε τα zalman.
Το ηλέκτρολογικο καναλι ειναι για ομορφια. Μπορεις να τα βγαλεις και ετσι οπως ειναι, να κρεμονται πισω απο το ενυδρειο τα καλωδια. Δεν φαινονται ετσι κι αλλιως.

Fishermen1234 22-06-17 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1014928)
To 2o link μη το βαζετε. Τρομαζει ο κοσμος. Δεν χρειαζονται ολα αυτα.
100 ευρω καταρχην κοστιζει με eliwell (50 ευρω) κοστιζε τοτε.

Καπου εχω μια λιστα για τα απολυτως απαραιτητα ψωνια. Δεν κοοστιζουν πανω απο 25-30 ευρω ολα. (μαζι και ο κοντρολερ)
Θα τη βαλω οταν τελειωσεω το βραδι.
-------------------------
Εδω ειναι ενα ποστ για τα απαραιτητα υλικα.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=46
Αν λειτουργησεις μονο ψυξη, δεν χρειαζεται 2η σουκο προεκταση. Μια φτανει. (βασικα εγω με μια σουκο κανω και ψυξη και θερμανση, αλλαζωντας ενα καλωδιακι απο το 6 στο 8 οταν αλλαζει ο καιρος)
Τα λινκ για τα konig ανεμιστηρια δεν λειτουργουν.
Αν δεν βρεις Konig, προτιμησε τα zalman.
Το ηλέκτρολογικο καναλι ειναι για ομορφια. Μπορεις να τα βγαλεις και ετσι οπως ειναι, να κρεμονται πισω απο το ενυδρειο τα καλωδια. Δεν φαινονται ετσι κι αλλιως.

Ευχαριστώ πάρα πολύ, ξεκινάω να μαζεύω εξοπλισμό 😉
-------------------------
Που υπάρχει κάποιο αξιόπιστο θεμα για την κατασκευή; Πως θα συνδεθούν τα ανεμιστηράκια με την πρίζα και τον μετασχηματιστή; Θα ανοιχτούν λογικά ανοίγματα στο καπάκι ώστε να έρχεται εξωτερικός αέρας λγκ... Γενικά ας μου δώσει κάποιος οδηγίες κατασκευης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

fouskas 22-06-17 18:33

Tα χει γράψει όλα ο Σπύρος εδώ

Καλή επιτυχία.

Fishermen1234 23-06-17 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fouskas (Μήνυμα 1015083)
Tα χει γράψει όλα ο Σπύρος εδώ

Καλή επιτυχία.

Ευχαριστώ πολύ😉
-------------------------
Μερικές ερωτησεις: πόσους βαθμούς μπορούν να ρίξουν τη θερμοκρασία σε ένα τριακοσαλιτρο τέσσερα 120 άρια ανεμιστηράκια;
-------------------------
Μου είχε δημιουργηθεί επίσης η επιφύλαξη στην οποία δεν πέφτει ιδιαίτερα η θερμοκρασία και ο κοντρολερ τα αφήνει ανοιχτά συνέχεια

Τάκης 23-06-17 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 1015115)
Μερικές ερωτησεις: πόσους βαθμούς μπορούν να ρίξουν τη θερμοκρασία σε ένα τριακοσαλιτρο τέσσερα 120 άρια ανεμιστηράκια;
-------------------------
Μου είχε δημιουργηθεί επίσης η επιφύλαξη στην οποία δεν πέφτει ιδιαίτερα η θερμοκρασία και ο κοντρολερ τα αφήνει ανοιχτά συνέχεια

Μπορούν να ρίξουν τη θερμοκρασία από 5 έως και 10 βαθμούς.
Παίζουν βέβαια πολλοί παράγοντες ρόλο,
όπως, η υγρασία του χώρου, από τους ποιο σημαντικούς παράγοντες,
αν υπάρχει μεγάλη υγρασία θα υπάρχει μικρότερη εξάτμιση και άρα μικρότερη μείωση της θερμοκρασίας ,
τα ανεμιστηράκια να χτυπάνε επάνω στο νερό και να είναι κοντά στην επιφάνεια, με όσο μεγαλύτερη ορμή πέφτει ο αέρας επάνω στην επιφάνεια του νερού , τόσο μεγαλύτερη εξάτμιση και άρα μεγαλύτερη πτώση της θερμοκρασίας,
να υπάρχει δίοδος διαφυγής του αέρα, να μην εγκλωβίζεται μέσα στο καπάκι γιατί τότε παραμένει υγρός ο αέρας μέσα στο καπάκι και άρα μικρότερη εξάτμιση

Fishermen1234 23-06-17 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1015198)
Μπορούν να ρίξουν τη θερμοκρασία από 5 έως και 10 βαθμούς.
Παίζουν βέβαια πολλοί παράγοντες ρόλο,
όπως, η υγρασία του χώρου, από τους ποιο σημαντικούς παράγοντες,
αν υπάρχει μεγάλη υγρασία θα υπάρχει μικρότερη εξάτμιση και άρα μικρότερη μείωση της θερμοκρασίας ,
τα ανεμιστηράκια να χτυπάνε επάνω στο νερό και να είναι κοντά στην επιφάνεια, με όσο μεγαλύτερη ορμή πέφτει ο αέρας επάνω στην επιφάνεια του νερού , τόσο μεγαλύτερη εξάτμιση και άρα μεγαλύτερη πτώση της θερμοκρασίας,
να υπάρχει δίοδος διαφυγής του αέρα, να μην εγκλωβίζεται μέσα στο καπάκι γιατί τότε παραμένει υγρός ο αέρας μέσα στο καπάκι και άρα μικρότερη εξάτμιση

Ευχαριστώ πολυ, επειδή όμως έχω ψηλό καπάκι θα είναι λίγο μακρύτερα...https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...c1a0f23803.jpg

Τάκης 23-06-17 14:43

τα ανεμιστηράκια σου χτυπάνε επάνω στην επιφάνεια του νερού κάθετα ή χτυπάνε σε κόντρες ή σε άλλο εμπόδιο ;

Fishermen1234 23-06-17 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1015207)
τα ανεμιστηράκια σου χτυπάνε επάνω στην επιφάνεια του νερού κάθετα ή χτυπάνε σε κόντρες ή σε άλλο εμπόδιο ;

Καθετα
-------------------------
Λοιπόν πήρα εξοπλισμό για να φτιάξω ψύξη για το ενυδρείο των μικρών ψαριων... Το δυνδεσα με ένα μετασχηματιστή 12volthttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...c4a8b98d1e.jpg
Εκατόν εικοσαρι ειναι
-------------------------
Μου φαίνεται απλά πως δεν έχει επαρκή ροή αέρα γιατί ας πούμε ο αέρας γίνεται αισθητος με το χέρι περίπου τριάντα εκατοστά μακρυά του. Ειναι φυσιολογικό αυτό;
Ο ανεμιστήρας είναι 0,14 αμπέρ και 1200 rpmhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...d861ba1111.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...c88520ddd4.jpg
-------------------------
Μπορεί π.χ να σηκώσει μία χαρτοπετσέτα σε τέτοιο βαθμό:https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...7f4d288d38.jpg
Καλά είναι;
-------------------------
Έτοιμο το μικρο😁😁😄https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...7ed77de3a8.jpg

delta66 23-06-17 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 1015115)
Μερικές ερωτησεις: πόσους βαθμούς μπορούν να ρίξουν τη θερμοκρασία σε ένα τριακοσαλιτρο τέσσερα 120 άρια ανεμιστηράκια;

Αναλογως και τα ανεμιστηρια.
Το "120αρια" δεν λεει τιποτα.
Υπαρχουν κατι "αθορυβα" ψοφιμια 120αρια που δεν κανουν ουτε για 50λιτρο
Εγω εχω 3 Χ 120αρια με 75cfm ροη αερα, σε 500λιτρο κρυου νερου και φτανουν

Fishermen1234 24-06-17 16:26

Τελικά εχει πολύ καλά αποτελέσματα στο μικρο, έριξε τη θερμοκρασία κατά έξι βαθμούς κελσιου, και τώρα μέσα στο ενυδρειακο έχει είκοσι τρεις βαθμούς.https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...2be85455ef.jpg

delta66 24-06-17 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 1015299)
Τελικά εχει πολύ καλά αποτελέσματα στο μικρο, έριξε τη θερμοκρασία κατά έξι βαθμούς κελσιου,

6 βαθμους σε ποση ωρα?

Fishermen1234 24-06-17 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1015302)
6 βαθμους σε ποση ωρα?

Τέσσερις ώρες λειτουργίας καλά είναι;
*περιπου

delta66 24-06-17 17:13

Ειναι πολλοι οι 6 βαθμοι πτωσης.
Σε 4 ωρες δεν παθαινουν θερμικο σοκ, αλλα σε καλο δεν βγαινει μακροχρονα.
Τους εκανες ανω κατω τον οργανισμο.

Υποθετω απο τα συμφραζομενα οτι η θερμοκρασια ηταν 29.
Σχετικα υψηλη θερμοκρασια για χρυσοψαρα αλλα οχι απαγορευτικη για μικρο διαστημα.
Θα μπορουσες να κατεβασεις 2 βαθμους στην αρχη να παει 27 που ειναι μια χαρα θερμοκρασια και την επομενη μερα να κατεβασεις αλλους 2 βαθμους να παει 25 που ειναι τέλεια για τετοια εποχη.
Στους 23 γιατι να πεσει? και γιατι αποτομα? Δεν υπηρχε λογος.

Fishermen1234 24-06-17 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1015305)
Ειναι πολλοι οι 6 βαθμοι πτωσης.
Σε 4 ωρες δεν παθαινουν θερμικο σοκ, αλλα σε καλο δεν βγαινει μακροχρονα.
Τους εκανες ανω κατω τον οργανισμο.

Υποθετω απο τα συμφραζομενα οτι η θερμοκρασια ηταν 29.
Σχετικα υψηλη θερμοκρασια για χρυσοψαρα αλλα οχι απαγορευτικη για μικρο διαστημα.
Θα μπορουσες να κατεβασεις 2 βαθμους στην αρχη να παει 27 που ειναι μια χαρα θερμοκρασια και την επομενη μερα να κατεβασεις αλλους 2 βαθμους να παει 25 που ειναι τέλεια για τετοια εποχη.
Στους 23 γιατι να πεσει? και γιατι αποτομα? Δεν υπηρχε λογος.

Γιατί ακόμα δεν έχω χρονοδιακόπτη ούτε κοντρολερ και αναβοσβηνει μαζί με τον φωτισμό και αλλαξα και το νερό σήμερα οπότε έπεσε... Συν ότι έβαλα και ερνοντισιονπου έριξε ενάμισι βαθμό την θερμοκρασία του δωματίου... Αυτα. Τώρα όμως η θερμοκρασία εξακολουθεί να πέφτει οπότε θα το κλείσω... Δλδ έπεσα ακόμα ένα βαθμό οπότε το κλείνω. Δεν είχα καθαρό μυαλό σήμερα λόγω άλλων προβλημάτων και τα παραμέλησα...δεν το σκέφτηκα... Όλοι κάνουμε λάθη κάνω κι εγώ δυστυχώς...

delta66 24-06-17 18:29

Καταλαβαινω.
Αφου δεν μπορουσες να παρακολουθεις, καλυτερα να μη το εβαζες καθολου χωρις ελεγχο.
Ή θα μπορουσες να τα βαλεις να δουλευουν πολυ χαμηλα , πχ στα 7.5Volt κι ας μη κατεβαζε, αρκει να μην ανεβαινε κι αλλο.
Τα γραφω αυτα, οχι για να σου βαλω χερι φυσικα, αλλα για οποιον διαβαζει και θελει να δοκιμασει παρομοια πραγματα.
Καλο ξεμπερδεμα με οποιο θεμα σε παιδευει.

Fishermen1234 24-06-17 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1015310)
Καταλαβαινω.
Αφου δεν μπορουσες να παρακολουθεις, καλυτερα να μη το εβαζες καθολου χωρις ελεγχο.
Ή θα μπορουσες να τα βαλεις να δουλευουν πολυ χαμηλα , πχ στα 7.5Volt κι ας μη κατεβαζε, αρκει να μην ανεβαινε κι αλλο.
Τα γραφω αυτα, οχι για να σου βαλω χερι φυσικα, αλλα για οποιον διαβαζει και θελει να δοκιμασει παρομοια πραγματα.
Καλο ξεμπερδεμα με οποιο θεμα σε παιδευει.

Ναι έπρεπε να μην το εβαζα καθολου, σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...

DEXFISH 24-06-17 20:56

Μέχρι να βάλεις κοντρολερ, αν βάλεις, προσπάθησε να παίξεις κάπως με χρονοδιακοπτη. Δεν είναι και το ιδανικό βέβαια αλλά κάπως μπορείς να βρεις έναν μπούσουλα.

Fishermen1234 24-06-17 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1015322)
Μέχρι να βάλεις κοντρολερ, αν βάλεις, προσπάθησε να παίξεις κάπως με χρονοδιακοπτη. Δεν είναι και το ιδανικό βέβαια αλλά κάπως μπορείς να βρεις έναν μπούσουλα.

Κοντρολερ θα πάρω για το μεγάλο, στο μικρο θα δω αν θα βάλω κοντρολερ κάποια στιγμή αλλά προς το παρόν σίγουρα θα παίξω με χρονοδιακοπτη...

delta66 24-06-17 22:29

Με το χρονοδιακοπτη δεν θα βγαλεις ακρη. Κανεις δεν εβγαλε.
Μια μερα θα εχει πιο πολυ ζεστη και αλλη πιο δροσια.
Θα αλλαζεις χρονους καθε μερα?
Εξαλλου ενας ψηφιακος χρονοδιακοπτης κοστιζει οσο ενας stc.

nazgul 24-06-17 22:45

Με χρονοδιακοπτη θα εισαι ολη μερα να παρακολουθεις θερμοκρασιες και να ρυθμιζεις τις ωρες, θα σου σπασουν τα νευρα και το αποτελεσμα θα ειναι να μην κρατησεις σταθερες συνθηκες. Δοκιμασμενο ;)

Fishermen1234 24-06-17 22:47

Το ξερω, θα πάρω αναλογικό χρονοδιακόπτη, αλλά μάλλον μάσα στο καλοκαίρι θα βάλω stc και εκει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02793 seconds with 10 queries