Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   στροσημο ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95398)

μανου07 07-01-17 15:38

στροσημο ενυδρειου
 
εχω μια απορια.επιδη δεν μπορω να βρω μπολι ενας φιλος μου ειπε οτι θα βαλουμε βακτηρια στο φιλτρο.ειναι σωστο?το ενυδρειο θα στροσει?κ κατι αλλο τις πετρες τις εχω βρασει ηδη δυο φορες ειναι αρκετο?

Lth1 07-01-17 17:55

καλησπερα φιλε μου...
Για τις πετρες μια χαρα ειναι...για τα βακτηρια απλα πιστευω οτι δεν θα κανουν δουλεια...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nikolakis94 07-01-17 18:44

Τα βακτηρια δεν θα κανουν δουλεια.Αν δεν μπορεις να βρεις μπολι θα πρεπει να κανεις υπομονη και να στρωσεις το ενυδρειο με τον παραδοσιακο αλλα χρονοβορο τροπο.ΜΗΝ κανεις το λαθος και από την ανυπομονησια παρεις μπολι από pet shop ή από ενυδρειο που εχει περασει καποια ασθενεια τον τελευταιο καιρο.
Τις πετρες εφόσον τις εβρασες και τις εχεις ελεγξει ότι δεν είναι ασβεστολιθικες μπορεις να τις βαλεις στο ενυδρειο με ασφαλεια.

μανου07 07-01-17 19:37

δηλαδη να μην βαλω βακτηρια καθολου και να περημενω να στροση μονο του?σε ποσο καιρο περηπου γηνετε αυτο?οι πετρες ειναι ασβεστοληθηκες

KwstakisII 07-01-17 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από μανου07 (Μήνυμα 989286)
δηλαδη να μην βαλω βακτηρια καθολου και να περημενω να στροση μονο του?σε ποσο καιρο περηπου γηνετε αυτο?οι πετρες ειναι ασβεστοληθηκες

Μπές στο υπόμνημα για τους αρχάριους και ξεκίνα το διάβασμα για τον κύκλο του αζώτου.

http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Όσο αφορά τις πέτρες μπορείς να ρίξεις υδροχλωρικό οξύ (κεζαπ) και αν αφρίσουν σημαίνει ότι είναι ασβεστοληθικές.

μανου07 07-01-17 20:10

αυτο λεω οι πετρες ειναι ασβεστολιθηκες

nikolakis94 07-01-17 20:15

Εφόσον είναι ασβεστολιθικες δεν τις βαζεις.Περνεις παραμάσχαλα το υδροχλωρικο και πας μια βολτα στην εξοχη αν μπορεις να μαζεψεις από εκει πετρες που σ αρεσουν και μπορουν να μπουν σε ενυδρειο.Αν δεν μπορεις από εξοχη πας σε μαντρα με υλικα και βλέπεις από εκει αν εχει κατι αν όχι και από εκει πας από πετ σοπ.

Κλεόβουλος 07-01-17 20:20

Μάκη διάβασε τα υπομνήματα για το στρώσιμο και αν δεν μπορείς να βρεις μπόλι, στρώσε με τροφή ή αμμωνία. Θέλει λίγο υπομονή και πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ για να παρακολουθείς την εξέλιξη.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 989319)
Εφόσον είναι ασβεστολιθικες δεν τις βαζεις.Περνεις παραμάσχαλα το υδροχλωρικο και πας μια βολτα στην εξοχη αν μπορεις να μαζεψεις από εκει πετρες που σ αρεσουν και μπορουν να μπουν σε ενυδρειο.Αν δεν μπορεις από εξοχη πας σε μαντρα με υλικα και βλέπεις από εκει αν εχει κατι αν όχι και από εκει πας από πετ σοπ.

Νίκο οι ασβεστολιθικές είναι οι κατάλληλες για το ενυδρείο που θέλει να φτιάξει ;)

nikolakis94 07-01-17 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 989321)
Νίκο οι ασβεστολιθικές είναι οι κατάλληλες για το ενυδρείο που θέλει να φτιάξει ;)

Σωστο:DΤο <αφρικη> το διαβασα αμερικη:D....το μυαλο μου και η καρδια μου είναι εκει:grin:

Κλεόβουλος 07-01-17 20:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 989327)
Σωστο:DΤο <αφρικη> το διαβασα αμερικη:D....το μυαλο μου και η καρδια μου είναι εκει:grin:

χρειάζεσαι επειγόντως μεταμόσχευση :p:p

*το κριμπ τι το έχεις στην υπογραφή? για παραλλαγή?

nikolakis94 07-01-17 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 989331)

*το κριμπ τι το έχεις στην υπογραφή? για παραλλαγή?

Το κριμπ και το hemichromis lifalili είναι τα μονα αφρικανικα ψαρια που μου κεντρισαν το ενδιαφερον αλλα το lifalili δεν το εχω κρατησει μεχρι στιγμης.Ωραιες και οι αφρικανες δεν λεω και ωραια χρωματα και συμπεριφορές και ζευγαρώματα αλλα κατι με ξενιζει.:D:D

μανου07 07-01-17 23:57

τεστ θα παρω κλεοβουλε.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξεις.αν το αφισω ετσι ουτε με τροφη ουτε με αμμωνια δεν θα στρωση?

stoner21 08-01-17 01:10

Σχετικά με τα βακτήρια κάνουν δουλειά ή όχι και αν ναι που βοηθάνε?

Τάκης 08-01-17 08:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stoner21 (Μήνυμα 989436)
Σχετικά με τα βακτήρια κάνουν δουλειά ή όχι και αν ναι που βοηθάνε?

Δεν μπορείς να πεις πως δεν κάνουν και τίποτα,
δεν κάνουν όμως και αυτά που λένε,
δηλαδή να βάλεις αυτά τα ζουμιά και σε 24 ή 48 ώρες να βάλεις ψάρια, είναι καταστροφικό.
πχ στρώσιμο ενυδρείου με τροφή ή αμμωνία χωρίς βακτήρια
κάνει να στρώσει συνήθως από 25 έως και 35 ημέρες , έχω δει και σε 15 ημέρες να στρώσει,
στρώσιμο ενυδρείου με τροφή ή αμμωνία και βακτήρια 20 με 25 ημέρες.
Εχω διαβάσει βέβαια πως υπάρχουν κάποια που κάνουν δουλειά,
δεν ξέρω ποια είναι και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει,
προσωπικά όμως , χρησιμοποίησα στις αρχές και εγώ βακτήρια και έβαλα ψάρια σε 24 ώρες
και παιδευόμουν για μήνες να φέρω το ενυδρείο στα σωστά του ,
και όλη αυτή τη περίοδο , κάθε εβδομάδα αγόραζα και άλλα βακτήρια για να το συνεφέρω.
Ήμουνα αρχάριος βέβαια , δεν ήξερα για το μπόλι , και έδινα 15αρικα και 20αρικα κάθε εβδομάδα
και δοκίμασα όλα τα γνωστά, Sera , Τetra , Nutrafin , Seachem, τζίφος και πεταμένα λεφτά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01690 seconds with 10 queries