Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Tα ενυδρεία μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95105)

nicpapa 14-12-16 00:51

Tα ενυδρεία μου
 
Ανοίγω αυτό το θέμα , για να ανεβάζω όλα τα ενυδρεία μου εδώ.

100 λίτρα ενυδρείο , ένα ζευγάρι ancistrus, πολλά μωρά 100-150 από 2 γέννες, είχε 20 ροδοστομα έμειναν 4 μετά από το διάστημα που έλειπα.
Απο συντήρηση , αλλαγές νερού και μπόλικη τροφή, πολύ σπάνια λιπάσματα diy, co2 καθόλου.
Παραμέτρους δεν έχω ιδέα, έχουν τελειώσει τα τεστακια μήνες τώρα.
Είναι γεμάτο μαύρη άλγη , αλλά ταιριάζει στο περιβάλλον και δεν την πειράζω.
Φίλτρο fluval 206 με προφίλτρο στην είσοδο
Καθαρίζω το προφιλτρο στην αλλαγή , το φίλτρο έχει να καθαριστεί πάνω απο χρόνο.
Φωτισμός 21watt osram 865.

BORKED
-------------------------
Γαριδάδικα, rcs , snowball, orange neocaridina.
Λιπάσματα diy, co2 , φωτισμός 28watt οσραμ και για τα 3.
Κρεμαστά φιλτράκια eheim ,και διάχυση co2 στην είσοδο του φίλτρου.
Στις rcs ,ακόμη δεν έχει μπει θερμοστάτης γιαυτό και η πράσινη στα φυτά...

BORKED
-------------------------
To 180 λιτρο.
2 φίλτρα eheim eco pro 2036, διάχυση co2 σε εξωτερικό diy cerge reactor.
Φωτισμός 2 χ 39 865 οσραμ και μια κόκκινη.
Λιπάσματα περίπου Ει . :D

BORKED
-------------------------
100 λίτρα ,sulawesi cardinals.
Φωτισμός 21 watt, τρέχει με salty shrimp 7.5.
Aπο γαρίδες πάει καλά, έχει 200++.


BORKED
-------------------------
Και τέλος τα 4 τελευταία ενυδρειακια .

To πρώτο topaz blue, νερό δικτύου όσμωση και gh mineral , co2 ναι, διάχυση στο κρεμαστό φιλτράκι, λιπάσματα καθόλου, φωτισμός 1 led 7 watt.

Στα επόμενα ενυδρειακια crs,φωτισμός 18w t8 και για τα 2 , στο μεσαίο έχει και 7 οτοκυκλους αν θυμάμαι καλά , με σκοπό την αναπαραγωγή τους, τρέφονται κυρίως το βράδυ με γαριδοτροφες κρεμαστά φίλτρα και εδώ ,co2 στο ενα ενυδρείο, νερο Αο με salty shrimp gh +.

Τελος οι περίεργες κίτρινες... μου είχανε μείνει 4 γαρίδες, πήρα 7 γαρίδες, και ξανά ξεκινήσανε , τώρα έχει 3-4 που έχουν αφήσει μωρά. Ο φωτισμός είναι 5 watt led απλό,co2 στην εισαγωγή του φίλτρου, λιπάσματα καθόλου, νερό δικτύου όσμωση και gh mineral.

BORKED

giorgostriv 14-12-16 07:25

φοβερα!!απιθανα!!!πολλα μπραβο:smt041:smt041:smt041να τα χαιρεσαι.καμια λιστα με τα φυτα που εχεισ?

Sakisdraminos 14-12-16 07:43

όλα είναι φοβερά αλλά γιατί δεν ανοίγεις άπό ένα θέμα για το κάθε ενυδρείο;

Θοδωρής Τσιαμίτας 14-12-16 09:45

Υπέροχα ενυδρεία!!! Χαιρόμαστε να παίρνουμε μάτι!!!!! ;):grin:

nicpapa 14-12-16 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 985665)
όλα είναι φοβερά αλλά γιατί δεν ανοίγεις άπό ένα θέμα για το κάθε ενυδρείο;

Γιατι θα γινουν 10 θεματα, και θα χασω την μπαλά... :D
Προτιμω ενα θεμα με ολα μαζι..

Sakisdraminos 14-12-16 11:16

Νομίζω ότι έτσι θα γίνεται λίγο χαμός.
ενώ άμα είναι χέρια θα μπορεί ο κάθε ένας βλέπει την πορεία από τα διαμάντια σου .;)

Πάνος 14-12-16 11:43

πολυ πολύ ομορφα όλα τους!! μπραβο για τη δημιουργία αλλα και τη συντήρηση όλων αυτών. Δυνατή η Ρόδος!

Ένα θέμα για το καθένα θα προσέφερε περισσότερες πληροφοριές και ερωτοαποκρίσεις με τους συμφορουμίτες. ;)

j.p. 14-12-16 18:11

νικο με co2 ή χωρις με λιπασματα η οχι με φωτα ή στο σκοταδι τα ενυδρεία σου τα σπάνε.
το 180αρι που ειχες ήταν απιστευτο, αλλα και αυτο που εχεις τωρα είναι στολιδι, με φυσικη αναπτυξη,( που εμενα μου αρεσει παρα πολύ) και λιγοτερα κλαδεματα φανταζομαι.
καταρρίπτεις και μυθους για την ποσοτητα του φωτος.
να τα χαίρεσαι τοσο τα ενυδρεία οσο και τα ζωντανα.

nicpapa 15-12-16 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 985687)
Νομίζω ότι έτσι θα γίνεται λίγο χαμός.
ενώ άμα είναι χέρια θα μπορεί ο κάθε ένας βλέπει την πορεία από τα διαμάντια σου .;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Πάνος (Μήνυμα 985692)
πολυ πολύ ομορφα όλα τους!! μπραβο για τη δημιουργία αλλα και τη συντήρηση όλων αυτών. Δυνατή η Ρόδος!

Ένα θέμα για το καθένα θα προσέφερε περισσότερες πληροφοριές και ερωτοαποκρίσεις με τους συμφορουμίτες. ;)


Υπαρχουν ειδη τα θεματα.
Απλα ηθελα να τα βαλω μαζεμενα...
-------------------------
Για ολους τους περιεργους...επειδη νομιζουν οτι η διατηρηση 10 ενυδρειων , θελει τρομερο χρονο.

Τα ενυδρεια δεν βρισκονται σε ενα χωρο... αλλα σε τρεις , το 180 λτ στο γραφειο μου , γαριδαδικα πανω απο το γραφειο σε δωματιο, το 100 anscistrus στο σπιτι...

Υπαρχουν 3 διαφορετικες οσμωσεις...

Δεν τραβαω λαστιχα και βαρελια, ειδη υπαρχουν ετοιμα γεματα διπλα απο τα ενυδρεια.

Για πχ συντηρηση για ολα τα γαριδαδικα ,θελω λιγοτερο απο 1 ωρα αδειασμα γεμισμα - κλαδεμα.

Το 180λτ 10-20 λεπτα .

Το 100 λτ , 10-20 λεπτα.

Καθημερινα , απλα περναω απο τα ενυδρεια , ταιζω λιπαινω και αν κανενα φυτο εχει ξεφυγει απλα κλαδευεται.

Χρονος καθημερινα 5 λεπτα στον καθε χωρο...αυτος ειναι και ο χρονος που τα βλεπω. :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03516 seconds with 10 queries