Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Προτάσεις για setup ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9246)

rockulas 19-10-05 19:32

Προτάσεις για setup ενυδρείου
 
3 Συνημμένο(α)
Αφού έστρωσε το καινούριο 160lt ενυδρείο και πλέον κατοικούν όλα τα mbuna εκεί(εκτός απο 3 yellow labido τα οποία δεν τα αποχωρίζομαι),στο 450 lt στεγάζονται haps.θα ήθελα προτάσεις ,και αν πρεπει να αλλάξει το ήδη υπάρχον setup του ενυδρείου.Στο ενυδρείο υπαρχουν τα ακόλουθα ψάρια:
1 Aulonocara steveni "Usisya" (ψάχνω για f)
1m+2f Champsochromis caeruleus
2(αγνώστου φύλλου) Cyrtocara moorii
1m+1f Nimbochromis venustus
1 Dimidiochromis compressiceps
1m+2f Labidochromis caeruleus
1 Synodontis eupterus
2 pleco
Παραθέτω και photos απο το ενυδρείο

γαυρος 19-10-05 22:58

γεια σου και καλο ξεκινημα.
δε ξερω κατα ποσο τα labidos θα αντεξουν την
επιθετικοτητα των haps.
κατα τα αλλα αυτο που κατα την αποψη μου επιδεχεται μια καποια αλλαγη,
ειναι εκει αριστερα οι πετρες,τα ανοιγματα τους ειναι μικρα,η με ξεγελαει η φωτο?
θελει πιο μεγαλες σπηλιες, να χωρανε μεσα.
και διοδους για να ξεφευγουν απο το κυνηγι!;)

rockulas 20-10-05 11:12

3 Συνημμένο(α)
Ναι θοδωρή έχεις δίκιο θέλουν άνοιγμα οι τρύπες(απο τις πέτρες εννοώ έτσι:)?),αλλά εκεί κρύβονται καμιά 10ρια μώρα yellow labido όπως επίσης και μια εγκυμονούσα yellow labido(η 3η της γέννα ).Προς το παρών ο male labido ειναι ο κυρίαρχος του ενυδρείου-ο παλιός είναι αλλιώς- ο οποίος κυνηγαει μεχρι και τον venustus που είναι διπλάσιος του.Περιμένω λοιπόν τα νέα γεννητούρια-απο στιγμή σε στιγμή-και μετά ανοίγω τις σπηλιές όπωσ μου είπες.Ξέχασα να αναφέρω οτι ο Dimidiochromis compressiceps ενώ είναι μόλις 9-10cm εχει χρωματιστεί πλήρως.ειναι φυσιολογικό αυτό?
Αν 8έλει κάποιος μωρά ας με βοηθήσει να τα πιάσω χεχεχε.

Ορίστε και photos απο τα μώρα και την εγγυο

stefanos.f 20-10-05 23:13

Με το Dim. compressiceps εκει μεσα, δεν βλεπω να προλαβαινεις να βγαλεις τα μωρα εκτος και αν ειναι να το κανεις συντομα! Κανε αυτα που σου ειπε και ο Θοδωρης και θα εισαι κομπλε και αν γινετε δωσε και λιγο περισσοτερο υψος στους πετρινους ογκους!

Υ.Γ Αν και κινδυνευω να εκτεθω, θα παρω το ρισκο και θα τολμησω να πω οτι τα Cyrtocara moori πρεπει να ειναι ζευγαρι... αν και ειναι καπως θολη η φωτο σου!

rockulas 21-10-05 09:35

Μακάρι Στέφανε να είναι ζευγάρι αλλά πέφτει πολύ ξύλο μεταξύ τους.Ίδωμεν.Ότι αφορά τον Dim. compressiceps είναι λίγο χαλβάς.Μόνο μαγκιές κάνει,τεντώνεται ,ανοίγει πτερύγια για επίδειξη αλλά όλοι τον κυνηγάνε χεχεχε.Πάντως ειναι κούκλος.Ότι αφορά τα μωρά υπαρχουν ήδη μέσα στο ενυδρείο και περιμένω και άλλεσ 2 γέννες(εχτές παρατήρησα και το 2ο yellow labido μπουκωμένο-μάλλον έχω βαρβάτο αρσενικό:)).Μόλις γίνουν οι αλλαγές που προτείνατε θα ανεβάσω photo.Ευχαριστώ για την άμμεση απαντησή σας και για τις προτάσεις σας.

halvas69 22-10-05 03:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rockulas
Ότι αφορά τον Dim. compressiceps είναι λίγο χαλβάς

Χμμμ άρα είναι και γαμώ τα παλικάρια ο ψάρης σου ;)

rockulas 22-10-05 14:10

1 Συνημμένο(α)
Εννοείται!!!

stefanos.f 22-10-05 21:22

Αν οπως λες πεφτει πολυ ξυλο μεταξυ των δυο Cyrt.moorii που εχεις, τοτε μολις ανεβασες κατακορυφα το ποσοστο υπερ της πιθανοτητας να εχεις ζευγαρι!!! Περιμενω να δω τις νεες φωτο...

batza 24-10-05 00:33

ola bela lola
 
Ναι για σας ! για το ξιλο περνω να σας πω:smt062 νε με ακουτε δεν ξερω αν με ακουτε:smt030 εχω κι εγω τρυα δελφινακια τα δυο που ειναι ζευγαρι πλακονοντε πολυ αγρια κατα κερους :smt049 :smt049 :smt049 ;) οποτε να σε σιγουρος ειναι ζευγαρακι:D :D :D

rockulas 02-11-05 13:50

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
κατα τα αλλα αυτο που κατα την αποψη μου επιδεχεται μια καποια αλλαγη,
ειναι εκει αριστερα οι πετρες,τα ανοιγματα τους ειναι μικρα,η με ξεγελαει η φωτο?
θελει πιο μεγαλες σπηλιες, να χωρανε μεσα.
και διοδους για να ξεφευγουν απο το κυνηγι!;)

Γέννησε το labido και ιδού οι αλλαγές!!!

Επίσης προστέθηκαν και 2 C. frontosa

γαυρος 02-11-05 20:20

οι κολωνες απο τις καρυατιδες ποτε πεσανε στη μαλαουι?? :smt075
εχεις υποψη σου το τελικο μεγεθος των ψαριων που εβαλες τωρα?? :smt110
κατα τα αλλα να σου ζησουν τα μωρα ;-);-).
και κατι αλλο, αυτες οι χυμα πετρες αριστερα οπως βλεπουμε, μηπως θα ηταν καλυτερα να ανεβουν πανω σε αλλες?? 8)

rockulas 02-11-05 21:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
οι κολωνες απο τις καρυατιδες ποτε πεσανε στη μαλαουι?? :smt075
εχεις υποψη σου το τελικο μεγεθος των ψαριων που εβαλες τωρα?? :smt110
κατα τα αλλα να σου ζησουν τα μωρα ;-);-).
και κατι αλλο, αυτες οι χυμα πετρες αριστερα οπως βλεπουμε, μηπως θα ηταν καλυτερα να ανεβουν πανω σε αλλες?? 8)

Επειδή και στην άκρη της γης υπάρχουν Έλληνες,περνώντας απο Αφρική αφησαν τα ίχνη τους;) και πήρα και εγω 2.
Ναι το γνωρίζω το τελικό τους μέγεθος.Μια και αναφερθήκαμε στα συγκεκριμένα ψάρια αργουν πολύ να μεγαλωσουν;τα ειχε φίλος 7μήνες σε ίδιο ενυδρείο και το μέγεθος τους (το πιο μεγάλο απ'τα 2)δεν ξεπερνάει τα 6cm.
Τέλος ότι αφορά τις πέτρες οι μικρές σχισμές που σχηματίζουν βοηθούν παρα πολυ τα μωρά που ειναι 2 ημερών να κρύβονται(εχω μετρήσει 13 επιζώντα).
Ευχαριστώ πολύ για τις προτασεις σου όπως και τον Στέφανο.Μόνο που ήταν αδύνατο να ανέβει και άλλο το ύψος με τις ήδη υπάρχουσες πέτρες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01559 seconds with 10 queries