Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   κατσαρά φύλα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9197)

dimitris21 15-10-05 12:11

κατσαρά φύλα
 
1 Συνημμένο(α)
Βλέποντας τα νέα φύλα από τις ανουμπιες να βγαίνουν έτσι κατσαρά, είναι σίγουρο ότι κάτι τους λείπει. Το θέμα είναι τι? Έχω 100 λίτρα ενυδρείο φυτεμένο, φωτισμό με δυο arcadia (fresh water + original tropical) συνολικά 36w, λίπασμα μια φορά την εβδομάδα με seachem flourish από 1ml, κάθε δυο εβδομάδες μια κουταλιά του γλυκού red sea plant success flora fe και DIY CO2. Αλλαγές κάθε εβδομάδα 30%. PH=7,2 GH=11 KH=8 NH4=0 NO2=0 NO3=10 PO4=0,1
:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100

annivas2000 15-10-05 18:35

Για δοκιμασε σε πρωτη φαση να αυξησεις τα νιτρικα σου (ελαφρα) μαζι με το καλλιο και σε επομενη φαση τα φωσφορικα σου.....δες και πες μας τι γινεται..

halvas69 15-10-05 20:31

Kάλλιο !

dimitris21 15-10-05 21:10

Κάλλιο…:smt017 Kαι που το βρίσκω αυτό ρε παιδία?
Τα νιτρικά και τα φωσφορικά με λίγο παραπάνω φαγάκι φαντάζομαι πως θα τα καταφέρω, έτσι δεν είναι?

annivas2000 17-10-05 19:17

Τα νιτρικα και τα φωσφορικα οντως με λιγο παραπανω φαγητο (απο τη στιγμη που δεν ειναι υψηλων απαιτησεων το ενυδρειο) μπορεις να το καλυψεις...καλλιο υπαρχει σε πολλα εμπορικα σκευασματα (αναφερεται potassium) αλλιως φτιαχνεις μονος σου με θειϊκο καλλιο K2SO4.......

Juan 18-10-05 10:30

Αφού βάζεις το seachem flourish έχεις βρει την αγαπημένη για πολλούς εταιρεία. Η seachem έχει αυτό το προιόν και το ονομάζει έτσι όπως σου είπε ο annivas2000 πριν, seachem potassium. Το έχω δει πρόσφατα σε δύο μαγαζιά της Αθήνας. Αυτό που θέλω να σου πω είναι αν το πάρεις να το χρησιμοποιήσεις με πολύ προσοχή... μην βάλεις την ποσότητα που αναφέρει στο μπουκάλι αλλά πολύ πιο λίγο (όπως πολλές φορές έχει γραφτεί), σε περισσότερες δόσεις, τουλάχιστον στην αρχή. οι ανούμπιες (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος) θα χρειαστούν τον χρόνο τους για να σου δείξουν αποτέλεσμα.
Απαραίτητες πιο 'προσεκτικές' μετρήσεις τώρα που αλλάζεις τις παραμέτρους.

george 18-10-05 11:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan
Α Αυτό που θέλω να σου πω είναι αν το πάρεις να το χρησιμοποιήσεις με πολύ προσοχή... μην βάλεις την ποσότητα που αναφέρει στο μπουκάλι αλλά πολύ πιο λίγο (όπως πολλές φορές έχει γραφτεί), σε περισσότερες δόσεις, τουλάχιστον στην αρχή.

Για ποιο λογο χρειαζεται ΤΟΣΟ μεγαλη προσοχη ;;;

Juan 18-10-05 11:51

Φανηκα υπερβολικός , ε ; :???: Είμαι 'καμένος' για αυτό ίσως.
Αν βάλεις την ποσότητα που λέει το μπουκάλι, χωρίς να μπει σε δόσεις, το σύστημα (φυτά) του ενυδρείου δεν θα προλάβει να καταναλώσει όλο το κάλιο οπότε αν περισσέψει μπορεί να το εκτεταλευτεί η άλγη ως τροφή.
Βέβαια θα ξέραμε καλύτερα αν γνωρίζαμε το σύνολο και τα είδη των φυτών του ενυδρείου. Η πρόταση μου ήταν καθαρά προληπτική.
(Μπορεί να είναι λάθος η σκέψη μου . . αλλά αυτό έχω καταλάβει μέχρι τώρα.)

dimitris21 18-10-05 12:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
...απο τη στιγμη που δεν ειναι υψηλων απαιτησεων το ενυδρειο...

δηλαδι???

netblues 18-10-05 12:45

Υψηλων απαιτήσεων σημαινει ενυδρειο με πολυ φως, διοξείδιο και θρεπτικά συστατικά, που παρακολουθείται συστηματικά ως προς την εξελιξη του, και κλαδευεται συχνα. Γενικα ενα ενυδρείο που όλα ειναι στην τσίτα, και ευδοκιμούν δύσκολα φυτά.
Το αποτελεσμα ειναι να καταναλωνονται θρεπτικα συστατικά με μεγάλους ρυθμούς και το να περιμένουμε απο υπολειματα τροφων και ψαρια ειναι πολυ λίγο, οπότε καταλήγουμε να προσθέτουμε νιτρικο καλιο για αυξηση των νιτρικων και καλιου, θεικό καλιο για αύξηση του καλιου, κλπ.
Ειδικα τωρα για το Καλιο, ειναι το πιο άκακο απο τα λιπάσματα.
Ακόμα και μια μετρια υπερδοσολογία ελαχιστα επηρεάζει τη δημιουργία άλγης, σε αντίθεση με άλλα λιπασματα.
Οταν λεω μικρή, ας πουμε οτι θελουμε 20ppm και φτανουμε τα 35ppm...

dimitris21 18-10-05 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Υψηλων απαιτήσεων σημαινει ενυδρειο με πολυ φως, διοξείδιο και θρεπτικά συστατικά, που παρακολουθείται συστηματικά ως προς την εξελιξη του, και κλαδευεται συχνα. Γενικα ενα ενυδρείο που όλα ειναι στην τσίτα, και ευδοκιμούν δύσκολα φυτά.
Το αποτελεσμα ειναι να καταναλωνονται θρεπτικα συστατικά με μεγάλους ρυθμούς και το να περιμένουμε απο υπολειματα τροφων και ψαρια ειναι πολυ λίγο, οπότε καταλήγουμε να προσθέτουμε νιτρικο καλιο για αυξηση των νιτρικων και καλιου, θεικό καλιο για αύξηση του καλιου, κλπ.
Ειδικα τωρα για το Καλιο, ειναι το πιο άκακο απο τα λιπάσματα.
Ακόμα και μια μετρια υπερδοσολογία ελαχιστα επηρεάζει τη δημιουργία άλγης, σε αντίθεση με άλλα λιπασματα.
Οταν λεω μικρή, ας πουμε οτι θελουμε 20ppm και φτανουμε τα 35ppm...

Αυτό είναι! Τέτοιο θα φτιάξω όταν μεγαλώσω…:roll: (από εμπειρία και γνώσεις εννοώ, έτσι… μην παρεξηγηθούμε κιόλας!):D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01695 seconds with 10 queries