Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Προβλημα με stc 1000 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91690)

XrhstosT 09-04-16 17:23

Προβλημα με stc 1000
 
Παιδια καλησπερα.ο αισθητηρας που παρελαβα νομιζω εχει προβλημα.οταν παω να ρυθμισω τη θερμοκρασια το πανω βελακι δεν ανεβαζει βαθμους αλλα τους κατεβαζει.οπως και το κατω δηλαδη.επισης,ακομα και ετσι οταν παω να αποθηκευσω τη θερμοκρασια δεν αποθηκευεται.εστω και τη λανθασμενη θερμοκρασια.ουτε την αποκλιση αποθηκευει.εχει συμβει και σε αλλον ή δεν κανω κατι καλα;αν και δεν νομιζω γιατι το πανω βελακι παει και αυτο κατω...

geotron 09-04-16 18:06

Γεια σου ,

Γραψε αν θες τον προμηθευτη και το λινκ του προιοντος απ οπου το αγορασες. Εχω παραγγειλει απο ebay γιαυτο.

Μηπως επεσες σε ελαττωματικο? Reset μπορεις να κανεις για να το επαναφερεις στις εργοστασιακες ρυθμισεις?

isidor 09-04-16 19:42

Ξέρει κανεις αν υπάρχει η δυνατότητα να κανεις reset στο stc?
Αν ναι πως γίνετε;

nazgul 09-04-16 21:02

Διαβασε αυτο, θα βρεις απο καλιμπραρισμα που χρειαζεται, μεχρι προγραμματισμο.

XrhstosT 09-04-16 21:42

Reset νομιζω δεν εχει.

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nazgul 09-04-16 21:47

Αν εννοεις καλιμπραρισμα του αισθητηρα, εχει. Reset δε βρισκω λογω να χρειαζεσαι, εφοσον μπορεις να ορισεις ολες τις ρυθμισεις εκει που θελεις.

XrhstosT 09-04-16 21:53

Σωστα τα λες.στον isidor το λεω γιατι καταλαβα οτι ψαχνει για κουμπι ή ρυθμιση reset.το θεμα ειναι οτι επεσα σε προβληματικο αισθητηρα.

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nazgul 09-04-16 21:57

Τελικα δεν καταλαβα τι θεμα εχεις.

Τον καλιμπραρεις τον αισθητηρα. Εργοστασιακα δε σημαινει οτι ειναι ακριβης με τη σωστη θερμοκρασια. Θελει να τον τσεκαρεις με 2-3 θερμομετρα για να εισαι σιγουρος και να ορισεις τη θερμοκρασια του.

Αυτο ειναι το προβλημα σου ή οτι δεν ανοιγει ψυξη/θερμανση?

XrhstosT 09-04-16 22:02

Δεν μπορω να τον ρυθμισω καν.οταν μπαινω στο f1 και εχω πατημενο το s(αν δεν κανω λαθος γιατι δεν τον εχω και μπροστα μου) και παραλληλα ξεκιναω να παταω το πανω κουμπι για να ανεβασω την θερμοκρασια (η εργοστασιακη ρυθμιση που εχει ειναι στους 10) η θερμοκρασια πεφτει.ειτε πατησω το πανω ειτε το κατω η θερμοκρασια πεφτει.επισης,ακομα και να προσπαθησω πχ να θεσω τους 9 βαθμους ως θερμοκρασια και παταω το κουμπι on για να αποθηκευθει,δεν την αποθηκευει.

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nazgul 09-04-16 22:05

Πατας και το on/off στο τελος για να αποθηκευσεις τη ρυθμιση.

XrhstosT 09-04-16 22:07

Ναι,το παταω.αλλα εκτος απο αυτο το πανω βελακι κανει οτι και το κατω.

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 09-04-16 22:20

Πατας το S για να πάει στις ρυθμίσεις
σου βγάζει F1
με τα βελάκια πάνω κάτω πας στη ρύθμιση που θες
πατλας πάλι το S και με τα βελάκια πάνω/κάτω βάζεις την επιθυμητή θερμοκρασία ή το εύρος ή το χρόνο ή τη διόρθωση,
μετά πατάς το On/Off για να αποθηκευτούν οι ρυθμίσεις

XrhstosT 09-04-16 22:24

Ακριβως ετσι ειναι.απλα και το πανω βελακι κατεβαζει τη θερμοκρασια που ρυθμιζεις!δεν την ανεβαζει.δηλαδη ειναι στους 10 ,παταω το πανω και παει 9,9 ,οχι 10,1.

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Ολα αυτα τα κανει στον δικο μου.που προφανως εχει προβλημα.

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 09-04-16 22:38

Ζήτησε τότε επιστροφή χρημάτων

XrhstosT 11-04-16 22:54

2 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους.ο αισθητηρας αντικατασταθηκε και ο νεος δουλευει μια χαρα.εφτιαξα και ενα κουτακι και ειμαι ετοιμος να ασχοληθω με την κατασκευη της ψυξης μου!

Τάκης 11-04-16 23:24

Τελικά ο αισθητήρας έφταιγε ;

XrhstosT 11-04-16 23:25

Ναι,ηταν προβληματικος...τελος καλο,ολα καλα!

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

geotron 12-04-16 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από XrhstosT (Μήνυμα 936944)
Ναι,ηταν προβληματικος...τελος καλο,ολα καλα!

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο αισθητηρας ήταν πλαστικός η μεταλλικος?
Ευχαριστώ

XrhstosT 12-04-16 14:13

Και τους δυο ειχα,αλλα δεν εφταιγε ο αισθητηρας.εφταιγε ολος ο stc.ηταν προβληματικος...

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

stanisalus18 12-04-16 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από XrhstosT (Μήνυμα 936934)
ο αισθητηρας αντικατασταθηκε και ο νεος δουλευει μια χαρα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 936943)
Τελικά ο αισθητήρας έφταιγε ;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από XrhstosT (Μήνυμα 936944)
Ναι,ηταν προβληματικος...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geotron (Μήνυμα 937066)
Ο αισθητηρας ήταν πλαστικός η μεταλλικος?
Ευχαριστώ

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από XrhstosT (Μήνυμα 937070)
Και τους δυο ειχα,αλλα δεν εφταιγε ο αισθητηρας.εφταιγε ολος ο stc.ηταν προβληματικος...

τελικά το πρόβλημά που ήταν? στον αισθητήρα ή στον STC-1000 ? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

XrhstosT 12-04-16 14:28

Στον stc...δικο μου φταιξιμο η παρανοηση!

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιαννης Μ5 12-04-16 14:31

Ειναι νομιζω ξεκαθαρο οτι εφταιγε ο stc....

stanisalus18 12-04-16 14:41

Ναι λογικά θα ήταν στον STC-1000 το πρόβλημα, απλώς τα είπε αλλιώς το παιδί εδώ. Όλα καλά όμως. Λογικά όπως είπε και ο κ. Τάκης εδώ, αν είναι αγορασμένο από το eBay, ζητάς τα χρήματα σου πίσω.

XrhstosT 12-04-16 14:43

Το λαθος που εγινε η παρανοηση ηταν οταν με ρωτησε ο κ.Τακης αν εφταιγε ο αισθητηρας και ειπα ναι.ολη η προηγουμενη περιγραφη νομιζω οτι παραπεμπει σε προβληματικη συσκευη.σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 12-04-16 15:22

Πριν πόσο καιρό τον αγόρασες ;
Μπες στο Paypal και ζήτα refund τα λεφτά σου, μη κάνεις τέτοια χατίρια.
Τον τελευταίο STC που αγόρασα για τον φίλο με το εντλεράδικο, ενώ πρόσεξα να έχει φωτογραφία με πλαστικό αισθητήρα και στη περιγραφή να λέει μήκος καλωδίου αισθητήρα 1,5 μέτρο (γιατί συνήθως οι μεταλλικοί έχουν 1 μέτρο) , μου έστειλε με μεταλλικό αισθητήρα και μήκος 1 μέτρο. Δεν το άφησα έτσι και του έστειλα μήνυμα πως το προϊόν είναι διαφορετικό από τις φωτογραφίες και τη περιγραφή και του ζητούσα 3 Ευρώ επιστροφή για να πάρω αισθητήρα από εδώ, με τα πολλά και αρκετή φασαρία , το αποτέλεσμα ήταν να μου στείλει άλλον STC αλλά και αυτός με μεταλλικό, δεν το συνέχισα γιατί αφού πήρα και 2ο STC δεν χρειαζότανε να κάνω κάτι άλλο , και θα πάω να πάρω 2 αισθητήρες και θα είναι όλα μια χαρά και τώρα έχω STC και για την καραντίνα ;) (Αχρείαστη να είναι)

XrhstosT 12-04-16 15:35

Τον stc τον εκανε παραγγελια ενας φιλος,εδω απο το forum.δεν ξερω απο ποιον προμηθευτη για να ανεβασω το link.μου ειπε παντως πως εκανε refund!εννοειται πως δεν πρεπει να χαριζεσαι σε τετοιες περιπτωσεις!

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xristos 12-04-16 17:01

ο μεταλλικός αισθητηρας δεν κάνει για το ενυδρείο;;

XrhstosT 12-04-16 17:03

Οχι,καλο θα ηταν να μη μπει μεταλλικο αντικειμενο στο ενυδρειο.μπορεις να αγορασεις εναν πλαστικο.

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xristos 12-04-16 17:05

γιατί το αναφέρει σαν αδιάβροχο (το έχω αγοράσει και το περιμένω από ebay)

XrhstosT 12-04-16 17:06

Αδιαβροχο ειναι,αλλα με τον καιρο μπορει να βγαλει ουσιες που δεν ειναι καταλληλες για το νερο.

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02114 seconds with 10 queries