Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ενυδρεία και κατοικίδια ζώα. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9008)

basillis 27-09-05 16:56

Ενυδρεία και κατοικίδια ζώα.
 
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος για να θέσω μια απορία σχετικά με τα κατοικίδια που ενδεχωμένος έχουμε ή θέλουμε να αποκτήσουμε, αλλά αν δεν είμαι ας μεταφερθεί το post αλλού...
Λοιπόν, ήθελα να ρωτήσω αν, ως κάτοχος ενυδρείων, μπορώ να έχω στο σπίτι και μια...γάτα. Είναι ζώο που αρέσει και στην γυναίκα μου, και αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαν να συνηπάρξουν ψάρια και γάτα, μαζί.Είναι κάποιος που γνωρίζει, ή ακόμα καλύτερα να εχει στο σπίτι του, ενυδρείο και γάτες?

Pritanis 27-09-05 18:00

Ηρθες στον ειδικο....... Η ΧΙονατη μου ειναι η βασιλισσα του σπιτιου μου..... Λευκη αγκυρας με ροζ μυτη και αυτια και το μυαλλο πανουργας γυναικας...... Με τα ψαρια δεν δειχνει να εχει προβλημα, με τις γυναικες που φερνω σπιτι τρελενεται οποτε λαβε το σοβαρα υποψη σου..... Τωρα με τα ενυδρεια εχει μια σχεση παθους , τα καπακια τους ειναι το αγαπημενο της μερος για υπνο..... Τωρα αν τα βρει και ανοικτα βουταει και το ποδαρακι μεσα για ψαρεμα...... Παντως γενικα θελει λιγο προσοχη.... Εχω ακουσει για γατα που επαθε διασειση γιατι επαιρνε φορα και ορμουσε στα τζαμι του ενυδρειου ......

Tolis 27-09-05 18:23

Στις γατες αρεσουν τα καπακια ενυδρειου (ζέστη απο το φως, ψηλά για να βλεπουμε καλυτερα την περιοχη). Τις πρωτες λιγες μερες προσπαθουν να πιασουν ψαρια απο το τζαμι - οταν δουν οτι δεν γινεται τα αγνοουν επιδεικτικα.
Οι σκυλοι αναλογως τα κεφια μπορει να γαυγισουν κανενα μεγαλο ψαρι...

SpyrosK 27-09-05 18:33

Φιλε Basilis,και μενα η γυναικα μου το ιδιο παθος εχει αλλα παταω στο οτι εχω ανοιχτα καπακια και μπορει να γινει μοιραιο για την αδυναμια της(γατα!),λογω πιθανης ηλεκτροπληξιας (αφου το πιστευει) και ετσι το γλυτωνω το τριχωτο απ'το σπιτι.Η αληθεια ειναι οτι δε ξερεις τι θα κανιε τις ωρες που θα λειπεις απο το σπιτι!

basillis 27-09-05 20:40

Απ ότι κατάλαβα, δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα συμβείωσης. Φίλε pritani θα σου στήλω pm,για περισσότερες πληροφορίες αν δεν έχεις πρόβλημα.
Τώρα όσον αφορά το θέμα που ανέφερε, ο Τόλις σχετικά, με την θέση που παίρνει η γάτα πάνω απ τα καπάκια των ενυδρείων, εμένα το τελικό ύψος, όπου βρίσκεται και το καπάκι, είναι 1.45 μέτρα. Μπορεί να πηδήξει μέχρι εκεί πάνω? Δίπλα δεν υπάρχει κάτι ώστε να αναίβει πρώτα εκεί, και στην συνέχεια στο καπάκι.
Srirok, γιατί δεν σκέφτηκες, και την περίπτωση να ικανοποιήσεις το αίτημα της γυναίκας σου για γάτα, ώστε, να ανοίξει καλύτερα ο δικός σου δρόμος , για τα ψάρια, και να μην ακούς κάθε φορά, αυτά που ακούμε όλοι για τα ενυδρεία μας...''πάλι γέμισες νερά το σαλονι,με τα ψάρια σου''...κτλ κτλ?

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ 27-09-05 20:56

[QUOTE=basillis]0000
Τώρα όσον αφορά το θέμα που ανέφερε, ο Τόλις σχετικά, με την θέση που παίρνει η γάτα πάνω απ τα καπάκια των ενυδρείων, εμένα το τελικό ύψος, όπου βρίσκεται και το καπάκι, είναι 1.45 μέτρα. Μπορεί να πηδήξει μέχρι εκεί πάνω? Δίπλα δεν υπάρχει κάτι ώστε να αναίβει πρώτα εκεί, και στην συνέχεια στο καπάκι.

Αν πηδάνε!!!! η δική μου ανέβαινε στο ντουλάπια τις κουζίνας στο πάνω μέρος που έχει ύψος απο το πάτωμα 2 μέτρα και, και στο σύνθετο που ήταν σχεδόν μέχρι το ταβάνι. Η δική μου πάντως δεν είχε πρόβλημα με τα ψάρια μόνο η ζηλιάρα η σκυλίτσα μου δεν τα ήθελε καθόλου πήγενε και τα γαύγιζε μόλις με έβλεπε και κάθε φορά που έβλεπε λεκάνη με νερό έχωνε τη μούρι της μέσα και έπινε νερό.

dim 27-09-05 21:59

1 Συνημμένο(α)
το παρακάτω βιντεάκι τα λέει όλα.!

hiphoper 28-09-05 07:02

χαχαχαχα

crazyio 28-09-05 11:32

χαχαχαχαχα, σαν ... "βρεγμένη γάτα" έφυγε ......

basillis 28-09-05 14:03

Tζίνια,
έτσι όπως τα φαντάζομαι τα πράγματα, μάλλον θα αλλάξει κατά πολύ η ζωή μας, αν αποκτήσουμε γατάκι. Έχω διαβάσει, ότι με την γάτα χαλαρώνεις...
Δεν το βλέπω να ισχύει όμως...
Φίλε dim, δυστηχώς το βιντεάκι σου δεν μπορώ να το ανοίξω...

crazyio 28-09-05 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basillis
Φίλε dim, δυστηχώς το βιντεάκι σου δεν μπορώ να το ανοίξω...

χρειάζεται το Nokia Multimedia player . ειναι βιντεάκι τραβηγμένο απο κινητό ....
αν κοιτάξεις στο ιντερνετ θα βρείς προγράμματα αναπαραγωγής αρχείων .3gp

basillis 28-09-05 14:40

Θα το ψάξω φίλε, σε ευχαριστώ!

halvas69 28-09-05 14:54

Quicktime player της Apple, έχει Free έκδοση......α ρε γαύρε :smt045

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ 28-09-05 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basillis
Tζίνια,
έτσι όπως τα φαντάζομαι τα πράγματα, μάλλον θα αλλάξει κατά πολύ η ζωή μας, αν αποκτήσουμε γατάκι. Έχω διαβάσει, ότι με την γάτα χαλαρώνεις...
Δεν το βλέπω να ισχύει όμως...
Φίλε dim, δυστηχώς το βιντεάκι σου δεν μπορώ να το ανοίξω...

Βασίλη το χαλαρώνεις είναι σχετικό.... αν σου τύχει η γατούλα να είναι διάολος να ακονίζει τα νύχια της στα έπιπλα, να σκαρφαλόνει στις κουρτίνες, να παραφυλάει πότε θα περάσεις απο μπροστά της για να ορμίξει στα πόδια σου και ότι κάτσει, να την βρήσκεις όπου μπορεί να πάει το μυαλό σου (ο δικός μου έτσι έκανε και είχε αδυναμία στην μάνα μου και πήγαινε στο δωμάτιο της επάνω στο κρεβάτι και έπερνε μαξιλάρια, ρούχα ότι του μύριζαν μαμά και τα βύζαινε) και φυσικά το δράμα το μεγάλο είναι όταν θέλουν να ζευγαρώσουν ...Ξέρεις στα γράφω όλα αυτά γιατί απ ότι κατάλαβα δεν είχες ξανά γάτα και πρέπει να ξέρεις και τα + -. Να πάρεις περσίας ή βυρμανίας που είναι πολύ όμορφες και ήσυχες κυρίως οι πέρσες, της βυρμανίας είναι λίγο σνομπ χωρίς πλάκα και φυσικά όχι σιάμ είναι λίγο κακούλες, συγμώμη απο όποιον έχει αλλά εγώ έχω κακή εμπειρία απο σιάμ. Αυτά........ δεν πέρνεις ένα σκύλο καλύτερα;:D

halvas69 28-09-05 15:03

Σκύλο, σκύλο......πάρε ένα Κόκερ Σπάνιελ ! +-8

netblues 28-09-05 18:00

Take halvas..
(ειναι για υιοθεσία)..

Να το παμε στο επι παντος επιστητου?

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ 29-09-05 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Σκύλο, σκύλο......πάρε ένα Κόκερ Σπάνιελ ! +-8

Tιιιιιιιιιιιιιιιιιι εδώ λέμε να σκεφτεί αν θα πάρει γάτα και εσύ του βάζεις δύσκολα τι σου έκανε ο άνθρωπος και θέλεις το κακό του :smt065 αυτά είναι ζόρικα, έχω μια θηλυκιά ξανθιά και μου έχει αλλάξει τα φώτα, πάρε κανένα μαλτεζάκι, πούντλ που δεν μαδάνε κι όλας και δεν είναι ξεροκέφαλο να είσαι οκ.

basillis 29-09-05 16:27

Τι να πω βρε παιδιά...
Μου κάνατε την καρδιά ...περιβόλι!
Να πάρω γάτα, η να μην πάρω?
Ιδού η απορία...
(φίλε netblus, το έχω πει ήδη απο το πρώτο μήνυμα, για το ''παντός επιστητού'')

Pritanis 29-09-05 17:08

4 Συνημμένο(α)
Λοιπον η απαντηση σας για το τι να παρεις........

netblues 29-09-05 17:19

ΜΑ συγγωμη κιολλας.. το γατι διαβαζει ταλαντώσεις και μετα περιμένεις να μην ταλαντωνει πανω στο καπακι του ενυδρειου???? :smt055

basillis 29-09-05 20:35

Pritani είναι ΤΕΛΙΟ!!!
Είναι πανέμορφο, και το ''κόβω" φιλοενυδρειακό και εκπαιδευμένο να ζεί με ψάρια στο σπίτι ήρεμα και αρμονικά.
Μάλλον θα σκεφτώ σοβαρά την ιδέα να περιμένω μέχρι το τέλος της χρονιάς...

SpyrosK 30-09-05 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Λοιπον η απαντηση σας για το τι να παρεις........

Pritanis καλημερα,καποιοι λενε.....οταν ητανε μικρουλη ητανε και ομορφουλη,τωρα που μεγαλωσε........????

Pritanis 30-09-05 11:06

4 Συνημμένο(α)
Δεν θελω τετοια...... Με μπαμπα σαν εμενα ειναι δυνατο να βγει ασχημο;;;;;;

SpyrosK 30-09-05 11:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Δεν θελω τετοια...... Με μπαμπα σαν εμενα ειναι δυνατο να βγει ασχημο;;;;;;

Ειναι απαιχτος/η .....no comments

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ 30-09-05 14:17

Μην βάζεις φωτο μας στεναχωρείς είχα και εγώ έναν πέρση με αγκύρας και μου τον κλέψαν, τον Γκάρφιλντ :smt022 Έχεις μαμά και κόρη καλά είναι ΚΟΥΚΛΕΣ και φαντάζομαι πολύ ήσυχες

ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ 30-09-05 14:24

Αααααααααα ξεμάτιασέ τες γιατί έχουν γίνει οι μασκοτ του γραφείου +-2 φέρτες προς Αθήνα αν έρθεις να τις δούμε απο κοντά

klaz 30-09-05 14:57

Εχω την απολυτη λυση.η αρχη της τροφικης αλυσιδας.ο σκυλος μου ο danilo,2 ετων αρσενικο πυρηνο ντομπερμαν.πιστευω οτι ο φιλος θα σωθει απο γατες και αλλα τετοια τριχωτα προιοντα........χαχαχααχα,(εννοειται οτι για το τελευταιο κανω πλακα....).

Pritanis 30-09-05 15:05

Δεν ειναι μαμα και κορη ειναι η ιδια που μεγαλωσε.......

mikenuke 30-09-05 16:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Δεν ειναι μαμα και κορη ειναι η ιδια που μεγαλωσε.......

.......και εγινε γυναικα!!!!!!!!
Εμενα δε μ'αρεσουν τα γατια γιατι κανουν αυτο που θελουν.Ενω τα σκυλια κανουν οτι τους πεις.

οπως αυτοι οι 2 τυποι:http://www.garfield.rulez.cz/alagarfield/22.jpg

Celda 30-09-05 20:54

Είχες ποτέ σκυλί;;; Το καθένα εχει την προσωπικοτητα του...

Τώρα αν εισαι απο τους ανθρώπους που δεν θέλουν έναν φιλο-και δη πιστό- αλλα κάτι που δεν έχει και απαιτησεις τρελές απο εσένα τότε εντάξει...αλλα ΜΗΝ μπερδεύουμε την δουλοπρέπεια με την πιστή φιλία...

Ωραία η γάτα σου...τώρα λύνει τίποτα απο φυσική;;; -+13


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02110 seconds with 10 queries