Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Τα φώτα σας για υπόστρωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89867)

Giannis RPG 28-01-16 15:50

Τα φώτα σας για υπόστρωμα
 
Καλησπερα παιδιά. Έχω αγοράσει ενυδρείο 125 λίτρων (juwel rio) διαστάσεων 80-38-50. Το Σαββατοκύριακο θα ξεκινήσω το στήσιμο με όλα τα παρελκόμενα. Θα είναι φυτεμένο με ενα εχινοδωρο μια ανουμπια και μια peacock moss.

Έχω αγοράσει αυτό το υπόστρωμαwww.pet4u.gr/sera-floredepot.html. Η ερώτηση είναι αν είναι απαραίτητο να το καλύψω με στρώμα απο χαλίκι και εναλλακτικά άμμος.Για την άμμο υποθέτω πως δεν είναι κατάλληλη. Έχω γνωστό έμπιστο παιδί σε άλλο πετ σοπ και μου είπε πως δε χρειάζεται. Έχει δοκιμάσει κανείς το εν λόγω υπόστρωμα; Επίσης χρειάζεται καλo ξέπλυμα ή οχι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους γνωρίζουν να απαντήσουν

Θοδωρής Μ 28-01-16 15:56

Νομίζω πως για τα φυτά αυτά δεν θα χρειαζόσουν υπόστρωμα...

G_AQUA 28-01-16 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θοδωρής Μ (Μήνυμα 917109)
Νομίζω πως για τα φυτά αυτά δεν θα χρειαζόσουν υπόστρωμα...


Είναι δεδομένο ότι γι αυτά τα φυτά δεν χρειάζεται κανένα απολύτως ειδικό υπόστρωμα, άσε που οι ανούμπιες και οι μος δεν παίρνουν καν λίπανση απο τον βυθό....

--------------------------------------------------------------------------------

Αν δεν το έχεις ανοίξει και το έχεις πάρει απο πετσοπάδικο εδώ, να το πας πίσω και να πάρεις κάτι πολύ πιο χρήσιμο:D

Giannis RPG 28-01-16 17:36

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επιστροφή στο πετ σοπ...

G_AQUA 28-01-16 17:53

:smt023

redman 29-01-16 07:41

καποια στιγμη θα μπεις στον "πειρασμο" να βαλεις και πιο απαιτητικα φυτα.
βεβαια παιζουν και αλλα ρολο, οπως φωτα, διοξυδειο, υψος κτλ.
σκεψου τι θες να κανεις μελλοντικα και αποφασισε σωστα, γιατι μετα θα ειναι δυσκολο να αφαιρεσεις το χαλικι για να βαλεις καποιο υποστρωμα.

Θοδωρής Μ 29-01-16 08:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 917223)
καποια στιγμη θα μπεις στον "πειρασμο" να βαλεις και πιο απαιτητικα φυτα.
βεβαια παιζουν και αλλα ρολο, οπως φωτα, διοξυδειο, υψος κτλ.
σκεψου τι θες να κανεις μελλοντικα και αποφασισε σωστα, γιατι μετα θα ειναι δυσκολο να αφαιρεσεις το χαλικι για να βαλεις καποιο υποστρωμα.

Πολύ σωστό και αυτό και είμαι ένας απο τους παθόντες...
Αλλά πιστεύω οτι μόνο πρόβλημα μπορεί να δώσει ένα υπόστρωμα σε ενυδρείο με 2-3 εύκολα φυτά.
Ακόμα και όταν ο βυθός ωριμάσει αρκετά και μαζέψει "υλικό" με μερικές ταμπλέτες για τις ρίζες γίνεται δουλειά.
Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου έτσι έγινε.
Τώρα εάν θελήσεις ενα ολοκληρωτικά νέο στήσιμο, για να διορθώσεις και κάποια λάθη που θα παρατηρείς με το πέρας του χρόνου, το ξέστημα - στήσιμο είναι αναπόφευκτο..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01264 seconds with 10 queries