Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Βοήθεια να σώσουμε ότι σώζεται (20 λίτρα με 13 ψάρια) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89421)

DVR* 29-12-15 13:08

Βοήθεια να σώσουμε ότι σώζεται (20 λίτρα με 13 ψάρια)
 
Προσπαθώ τις τελευταίες μέρες να βοηθήσω τον γιο ενος φίλου που εχει παραγεμίσει ενα μικρό ενυδρείο 20λιτρα περίπου με ότι μικρό ψάρι εχει βρει:(
Μέσα εχει μερικά guppy ξίφφορους έναν ancistrus και δεν ξέρω και εγώ τι αλλο
Μεγαλύτερο ενυδρείο δεν μπαίνει και επίσης δεν μπορούμε να αδειάσουμε τελείως το υπάρχον καθώς ο μικρός θα κλωτσήσει και δεν θα πετύχουμε τιποτα.
Αν αφήσουμε μέσα τους 2 ξίφφορους και 3-4 guppy και το ancistrus και αυξήσουμε τη φιλτρανση κάνουμε τιποτα;
Θα προσθέσω περισσότερες πληροφορίες και φωτογραφίες το απόγευμα απο το σπίτι

Κλεόβουλος 29-12-15 13:19

Ο μικρός πόσο μικρός είναι? δεν θα μπορούσε να μπει εδώ να διαβάσει?
είμαι σίγουρος ότι τα ψαράκια του τα αγαπάει και δεν θα θέλει να χαθούν άδοξα.

DVR* 29-12-15 13:28

Του έδειξα και το site και τις σελίδες για τα ψάρια του και του εξήγησα ότι μπορούσα. Αλλα στα 12 δεν νομιζω ότι θα ασχοληθεί και Παρα πολύ..
Όντως πάντως του αρέσουν τα ψάρια του και ηταν πολύ θετικός χτες που μιλήσαμε να κανει τις αλλαγές που του πρότεινα.

Τάκης 29-12-15 13:42

Χάρη πολύ δύσκολο αυτο που λες, ακομα και τα 3-4 γκαπυ πολλά ειναι. Ψήσε τον να τα δώσει όλα και να βάλει ένα μονομάχο και να γεμισει με φυτα το ενυδρείο. Και φυτά έλα να σου δώσω. Μήπως και αν τον επερνες μαζί να δει απο κοντα, εκτος και αν αυτο λειτουργήσει ανάποδα και απαιτει πιο μεγάλο ενυδρείο που όπως καταλαβαινω τωρα είναι δύσκολο να γίνει.

Nick74 29-12-15 14:10

αν υπαρχει χωρος μπορεις να τον βαλεις στην πριζα να φτιαξετε μαζι η με καποιον που το κατεχει ενα κατοσταρακι diy (κανα 20ρι-25ρι στοιχιζει με τζαμια απο leroy)

DVR* 29-12-15 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 912331)
Χάρη πολύ δύσκολο αυτο που λες, ακομα και τα 3-4 γκαπυ πολλά ειναι. Ψήσε τον να τα δώσει όλα και να βάλει ένα μονομάχο και να γεμισει με φυτα το ενυδρείο. Και φυτά έλα να σου δώσω. Μήπως και αν τον επερνες μαζί να δει απο κοντα, εκτος και αν αυτο λειτουργήσει ανάποδα και απαιτει πιο μεγάλο ενυδρείο που όπως καταλαβαινω τωρα είναι δύσκολο να γίνει.

Τάκη αυτός θέλει μεγαλύτερο ενυδρείο με 1000 αλλα η μάνα ούτε να το ακούσει.
Αυτο που του είπα ειναι να κρατήσει μόνο 3-4 guppy αλλα δεν το κόβω και πολύ εύκολο.
Να δω αν καταφέρω να τον φέρω μια βόλτα αφού ειναι και Κερατσινι
Σκέφτομαι να βάλουμε προσωρινά τα μιςα κάπου μέχρι να χαριστούν καθος το νερό στο 20λιτρο μου φάνηκε άθλιο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 912333)
αν υπαρχει χωρος μπορεις να τον βαλεις στην πριζα να φτιαξετε μαζι η με καποιον που το κατεχει ενα κατοσταρακι diy (κανα 20ρι-25ρι στοιχιζει με τζαμια απο leroy)

Έχουμε θέμα χώρου κα μάνας....

Nick74 29-12-15 14:15

δυνατοτητα (δειχνοντας φωτογραφιες κτλ) να ψησεις τη μανα του δεν παιζει?

ενα diy κατοσταρακι με μπολικα φυτα ειναι πανεμορφο και δεν κοστιζει

DVR* 29-12-15 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 912336)
δυνατοτητα (δειχνοντας φωτογραφιες κτλ) να ψησεις τη μανα του δεν παιζει?

ενα diy κατοσταρακι με μπολικα φυτα ειναι πανεμορφο και δεν κοστιζει

Προς το παρόν όχι άλλα σκέφτομαι να του χαρισω το 60 λίτρα που εχω μόλις φτιάξω εγώ το 200αρι
Λογικά ως δώρο δεν θα μου το πετάξει στο κεφάλι. ..

Κωστας Malawi 29-12-15 14:39

πολυ καλη η προσπαθεια σου αλλα προσεξε μη μπλεξεις.το εχω παθει.μη σου λενε μετα οτι εσυ τον παρεσυρες για μεγαλυτερο ενυδρειο η παραπανω εξοδα κλπ.

DVR* 29-12-15 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 912342)
πολυ καλη η προσπαθεια σου αλλα προσεξε μη μπλεξεις.το εχω παθει.μη σου λενε μετα οτι εσυ τον παρεσυρες για μεγαλυτερο ενυδρειο η παραπανω εξοδα κλπ.

Έχεις απόλυτο δίκιο για αυτό δεν θέλω να εμπλακω και πολύ αλλά όταν είδα το ενυδρείο ξέφυγα λιγάκι. ..

Κωστας Malawi 29-12-15 14:44

βοηθα οσο μπορεις απλα προσεχε λιγακι.απο τη μια αξιζει να σωθουν τα ψαρακια απο την αλλη ομως δεν το βλεπουν ολοι ετσι..

DVR* 29-12-15 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 912344)
βοηθα οσο μπορεις απλα προσεχε λιγακι.απο τη μια αξιζει να σωθουν τα ψαρακια απο την αλλη ομως δεν το βλεπουν ολοι ετσι..


Σκέψου ότι η μάνα του απο χτες με κοιτάει λιγο περίεργα :D

Κωστας Malawi 29-12-15 15:00

εμ ειδες που σου λεω?και εγω απο μανα τα εχω ακουσει..
μην το αφησεις ετσι παντως.αν τα καταφερεις αξιζει να τα σωσεις τα κακομοιρα..απλα μη φας ξυλο κιολας:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01561 seconds with 10 queries