Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Προβλημα με pearlscale (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88814)

Giorgos_89 14-11-15 22:33

Προβλημα με pearlscale
 
Kαλησπερα παιδια μια γρηγορη συμβουλη θα ηθελα.Σε ενα ενυδρειακι 20λτ με μηχανικο φιλτραρισμα το οποιο ειναι σε λειτουργια γυρω στα 7 χρονια ειχα ενα common χρυσοψαρο το οποιο και μετεφερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο.Την θεση του εδω και περιπου 3 μερες εχει παρει ενα pearlscale.Σημερα και ιδιαιτερα το απογευμα το pearlscale εχει εντονα σημαδια αποπροσαντολισμου.Συνεχεια ειναι κολλημενο το φιλτρο λες και το "ρουφαει",κανει "τουμπες" χανοντας την σταθεροτητα του .Να πω πως το μεσημερι εκανα αλλαγη νερου γυρω στο 10% ωστοσο το νερο μου φαινεται θολο περισσοτερο απο τις αλλες φορες,για αυτο και αφαιρεσα το διακοσμητικο ξυλο για να το καθαρισω με μια οδοντοβουρτσα να φυγει η πολυ βρωμια.Μετα απο αυτο προσθεσα το συνηθισμενο λισμασμα της profish,οπως παντα 1 φορα την εβδομαδα. Τι μου προτεινετε να κανω γιατι οπως βλεπω θα το χασω.Σας ευχαριστω πολυ

ΥΓ:Μετρησεις εχω κανει και ειναι ολες καλες.Τα αμμωνια 0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10

Τάκης 15-11-15 01:00

Μέτρηση αμμωνίας έχεις ;
Κάνε μια καλή αλλαγή και σταματησε το τάισμα
Για πρόβλημα νηκτικής κύστης μου μοιάζει
διάβασε εδω για λεπτομέρειες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611

Giorgos_89 15-11-15 09:28

Δυστυχως χτες μετα καμια ωρα ψοφησε.Δεν μου εδειξε φανερα σημαδια οπως αυτα περιγραφονται στο αρθρο αλλα ξαφνικα.Η αμμωνια οπως εγραψα παραπανω βρισκοταν στο 0.Για 1 μερα και ωσπου να ετοιμασω το ενυδρειακι 20λτ που το εβαλα το ειχα μαζι με το χρυσοψαρο.Υπαρχει περιπτωση αν ηταν ηδη αρρωστο να κολλησε και το αλλο;Να ακολουθησω μηπως καμια θεραπεια για το χρυσοψαρο;

Τάκης 15-11-15 09:34

Αν δεν βλέπεις συμπτώματα μη το κάνεις, θα το παιδευεις και ίσως χωρίς λογο, από την άλλη είναι καλύτερα να μη βάζουμε ασκοπα φαρμακα

tsala 15-11-15 12:27

20 λιτρα δεν ειναι για χρυσοψαρο.. θα ελεγα πως δεν κανουν ουτε καν για μονομαχο.
Τα pearlscale δεν ειναι ευκολα ψαρια , λογω ¨κατασκευης¨ ειναι πολυ ευαισθητα με την κυστη τους και ευπαθη στο swimbladder.
Θελουν μεγαλη προσοχη, εμπειρια , πολλα λιτρα ,καθαρο και υγιες περιβαλλον, καλο φιλτρο και ιδιαιτερη προσοχη στην τροφη τους για να διατηρηθουν σωστα..
καλο θα ηταν βεβαια να μην προτιμαμε τετοιου ειδους ψαρια , διοτι λογω κατασκευης δεν νομιζω να την περνανε και ¨ζαχαρη¨

Giorgos_89 15-11-15 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 906745)
20 λιτρα δεν ειναι για χρυσοψαρο.. θα ελεγα πως δεν κανουν ουτε καν για μονομαχο.
Τα pearlscale δεν ειναι ευκολα ψαρια , λογω ¨κατασκευης¨ ειναι πολυ ευαισθητα με την κυστη τους και ευπαθη στο swimbladder.
Θελουν μεγαλη προσοχη, εμπειρια , πολλα λιτρα ,καθαρο και υγιες περιβαλλον, καλο φιλτρο και ιδιαιτερη προσοχη στην τροφη τους για να διατηρηθουν σωστα..
καλο θα ηταν βεβαια να μην προτιμαμε τετοιου ειδους ψαρια , διοτι λογω κατασκευης δεν νομιζω να την περνανε και ¨ζαχαρη¨

Το 20λιτρο καθαρα φιλοξενουσε χωρις κανενα προβλημα το common χρυσοψαρο που το φλεβαρη του 16 συμπληρωνει τα 8 χρονια του.Για αυτο. και σαν δωρο του πηρα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο 40αρι και σκεφτηκα πως απο την στιγμη που το χρυσοψαρο-τσιπουρα δεν ειχε εμφανει σημαδια στριμωγματος ανετα θα μπορουσε και το pearl που ειναι το 1/10 απο το χρυσοψαρο.Οταν λες λογω κατασκευης δεν την περνανε ζαχαρη τι εννοεις;;

Τάκης 15-11-15 15:45

1 ψάρι που απο τη φύση του φτάνει τους 30 με 35 πόντους πως θα περάσει ζάχαρη σε ένα χωρο που ειναι 20 λίτρα μόνο ; Θέλει τουλαχιστον 80 λίτρα νερό με 1,20 μήκος για να μπορει να κολυμπάει. Και σε 20 λίτρα με το ζόρι να βάλεις γαρίδες.
Σε 8 χρόνια πόσο μήκος έχει το χρυσόψαρο που τώρα το έβαλες στο 40λιτρο ;

Lth1 15-11-15 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 (Μήνυμα 906763)
Το 20λιτρο καθαρα φιλοξενουσε χωρις κανενα προβλημα το common χρυσοψαρο που το φλεβαρη του 16 συμπληρωνει τα 8 χρονια του.Για αυτο. και σαν δωρο του πηρα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο 40αρι και σκεφτηκα πως απο την στιγμη που το χρυσοψαρο-τσιπουρα δεν ειχε εμφανει σημαδια στριμωγματος ανετα θα μπορουσε και το pearl που ειναι το 1/10 απο το χρυσοψαρο.Οταν λες λογω κατασκευης δεν την περνανε ζαχαρη τι εννοεις;;

χωρις κανενα εμφανη προβλημα φιλε μου...και σε 10 λιτρο μπορω να σου το βαλω το χρυσοψαρο και να το κρατησω παρα πολυ καιρο...
Τα εμφανη προβληματα ομως δεν θα τα δεις...το ψαρακι ομως θα τα καταλαβει και αυτο θα ειναι που θα τυρανιεται..για αυτο το ("Το 20λιτρο καθαρα φιλοξενουσε χωρις κανενα προβλημα το common χρυσοψαρο που το φλεβαρη του 16 συμπληρωνει τα 8 χρονια του") ειναι καπως σχετικο

Giorgos_89 15-11-15 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 906764)
1 ψάρι που απο τη φύση του φτάνει τους 30 με 35 πόντους πως θα περάσει ζάχαρη σε ένα χωρο που ειναι 20 λίτρα μόνο ; Θέλει τουλαχιστον 80 λίτρα νερό με 1,20 μήκος για να μπορει να κολυμπάει. Και σε 20 λίτρα με το ζόρι να βάλεις γαρίδες.
Σε 8 χρόνια πόσο μήκος έχει το χρυσόψαρο που τώρα το έβαλες στο 40λιτρο ;

Αυτη την στιγμη ειναι γυρω στους 14 ποντους (μαζι με την ουρα εννοειτε)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 906771)
χωρις κανενα εμφανη προβλημα φιλε μου...και σε 10 λιτρο μπορω να σου το βαλω το χρυσοψαρο και να το κρατησω παρα πολυ καιρο...
Τα εμφανη προβληματα ομως δεν θα τα δεις...το ψαρακι ομως θα τα καταλαβει και αυτο θα ειναι που θα τυρανιεται..για αυτο το ("Το 20λιτρο καθαρα φιλοξενουσε χωρις κανενα προβλημα το common χρυσοψαρο που το φλεβαρη του 16 συμπληρωνει τα 8 χρονια του") ειναι καπως σχετικο

Ναι συμφωνω απολυτα με αυτα που λες ωστοσο και εσεις το ξερετε καλυτερα απο μενα πως ελαχιστες ειναι οι περιπτωσεις που ενα χρυσοψαρο ζει σε γυαλα ή 10λιτρο οπως ειπες και εχει βγαλει τουλαχιστον 1-2 χρονια.Βεβαια ενταξει κανενας δεν μπορει να ξερει με ασφαλεια αν ειναι καλα ή οχι ακομα και σε 20λιτρο ή 40λιτρο εφοσον ειναι πληρως διακοσμημενο ωστοσο θεωρω πως 7 χρονια τα εζησε σχετικα ανετα συνυπολιγοζοντας πως ποτε δεν του δημιουργηθηκε καποια ασθενεια προκειμενου να κανω θεραπεια.Συμφωνω παντως πως οσο πιο μεγαλο και ανετο τοσο καλυτερα.

Τάκης 15-11-15 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 (Μήνυμα 906851)
Αυτη την στιγμη ειναι γυρω στους 14 ποντους (μαζι με την ουρα εννοειτε)

Θα μπορούσε όμως να είναι πάνω απο 30, πάνω απο το διπλάσιο δηλαδή ,

δες το μεγάλο μου (32 πόντους περίπου) μετά απο 3,5 χρόνια (στο 00:08 )

πάνω απο 15 πόντους περίπου πρέπει είναι αυτό που πήρα πριν 1 χρόνο (στο 00:11)

το άσπρο το έχω 1 χρόνο και ήταν 1,5 χρόνο σε 30αρι, σε ένα χρόνο διπλασιάσιασε , ίσως και παραπάνω, το μεγεθος του

BORKED

Giorgos_89 15-11-15 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 906857)
Θα μπορούσε όμως να είναι πάνω απο 30, πάνω απο το διπλάσιο δηλαδή ,

δες το μεγάλο μου (32 πόντους περίπου) μετά απο 3,5 χρόνια (στο 00:08 )

πάνω απο 15 πόντους περίπου πρέπει είναι αυτό που πήρα πριν 1 χρόνο (στο 00:11)

το άσπρο το έχω 1 χρόνο και ήταν 1,5 χρόνο σε 30αρι, σε ένα χρόνο διπλασιάσιασε , ίσως και παραπάνω, το μεγεθος του

BORKED

Σε βλεπω για λιμνουλα εξωτερικη αν συνεχισουν να ριχνουν τοσο:):):):):):)

Κωστας Malawi 16-11-15 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 (Μήνυμα 906863)
Σε βλεπω για λιμνουλα εξωτερικη αν συνεχισουν να ριχνουν τοσο:):):):):):)

μπα φοβαται μηπως η πολυκατοικια γινει ισογειο απο το πολυ το βαρος:D

Τάκης 16-11-15 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 906869)
μπα φοβαται μηπως η πολυκατοικια γινει ισογειο απο το πολυ το βαρος:D

:smt023
:D:D:D:D:D:D:D

tsala 16-11-15 01:46

Το ψαρι σου εχει νανισμο, εστω και μερικο νανισμο.
Επομενως οπως καταλαβαινεις ενα ψαρι που θα ξεπερνουσε σιγουρα τους 20-25 ποντους (μπορει ακομα και τους 30), μας δειχνει οτι δεν κανει για τοσα λιτρα.
Αρα ξερουμε με σιγουρια πως ουτε τα 20 , ουτε τα 30 ,ουτε τα 40 λιτρα ειναι αρκετα για σωστη επιβιωση και αναπτυξη του ψαριου.

Για το pearlscale αυτο που ηθελα να πω ειναι , πως λογω σχηματος η ζωη του ειναι δυσκολη..
Χωρια την ευπαθεια του στις ασθενειες , το ψαρι κολυμπαει δυσκολα και ειναι κακος κολυμβητης ( σε αυτο θελει προσοχη και στην επιλογη συγκατοικων)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02145 seconds with 10 queries