Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Φίλτρο για ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88690)

difan 08-11-15 00:47

Φίλτρο για ενυδρείο
 
Καλησπερα στην παρέα. Όπως έχω ήδη αναφέρει δεν ειμαι κάτοχος ενυδρείου ακόμη αλλα μιας και ειμαι από επαρχία και την επόμενη εβδομάδα θα είμαι Αθήνα είπα να δω για καμιά πρώτη αγορά.

Σκοπός μου είναι δημιουργία 120-140 λίτρων με δύο χρησόψαρα μέσα μέχρι να καταφέρω να βελτιώσω τις γνώσεις μου και το επίπεδο διαβίωσης τους.

Σκέφτομαι για αγορά φίλτρου λοιπόν και κοιτάζω το eheim pickup 160. Καμιά γνώμη για αυτό ή κάποιο άλλο στα 30-35 ευρώ;

Να σας τονίσω ότι τα οικονομικά μου είναι περιορισμένα.
Ευχαριστω εκ των προκαταβολικά.
-------------------------
"Χρυσόψαρα" φυσικά κ "εκ των προτέρων" στο τέλος. Sorry.Γράφω από κινητό...

AntoniosR 08-11-15 01:00

Γεια σου φίλε μου!!! Καλύτερα να πάρεις εξωτερικο φίλτρο αλλά αν δεν σε παίρνουν τα οικονομικα σου, δες για καποιο μεταχειρισμένο.

difan 08-11-15 01:20

Το σκέφτηκα αλλά φοβάμαι λόγω της απειρίας μου ότι δε θα επιλέξω το καταλληλότερο για μένα. Για παράδειγμα να είναι στην κατάσταση που πρέπει.

delta66 08-11-15 01:43

Καλησπερα.
Προτεινω για να πιασουν τα χρηματα σου τοπο και να μη τρεχεις και δινεις κι αλλα οταν δεις οτι δεν γινεται δουλεια με το eheim (μια σταλια ειναι, 330ml υλικα χωραει, τι να κανει σε 120 λιτρα με χρυσοψαρα?), να δωσεις λιγα παραπανω απο το μπατζετ που εθεσες και να παρεις ενα εξωτερικο sunsun302.
Για τα λιτρα αυτα ειναι ΟΚ.
Δεν πιανει και χωρο μεσα στο ενυδρειο και χωραει και πολυ περισσοτερα υλικα (δεκαπλασια) απο το εσωτερικο φιλτρο
Λεει στο sunsun οτι εχει και υλικα (αλλα δεν ξερω ποια), πηγαινε και σε πρακτικερ (στα ειδη κηπου) και παρε ενα σακι 20 λιτρα (να εχεις) ελαφροπετρα 6-12mm για βιολογικο υλικο.
Γυρω στα 4 ευρω εχει.
Εχει και 12 λιτρα με 2 ευρω (6-12 mm να ειναι το παχος της)
Καθε 6-12 μηνες, βαζε στο ενα απο τα τρια καλαθια (εναλλαξ) καινουρια ελαφροπετρα.
Ξεπλυμα καλο μονο θελει η ελαφροπετρα πριν την βαλεις στο φιλτρο και πετα αν βρεις τιποτα τελειως μαυρα κομματια μεσα. (οχι πως κανουν τιποτα κακο δλδ). Τα γκρι ειναι ΟΚ.

korasidikos 08-11-15 09:05

πέρα απο την αγορά μεταχειρισμένου που αναφέρθηκε παραπάνω μπορεις να δεις και σε καινούργιο στα οικονομικά ορια που εθεσες!καλή συνέχεια :)

difan 08-11-15 12:57

Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές.

Ρίχνω τις ματιές μου για εξωτερικό.

delta66 08-11-15 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 905692)
πέρα απο την αγορά μεταχειρισμένου που αναφέρθηκε παραπάνω μπορεις να δεις και σε καινούργιο στα οικονομικά ορια που εθεσες!καλή συνέχεια :)

Πολυ μικρη ροη αυτο φοβαμαι

korasidikos 08-11-15 13:32

σε σχεση με το εσωτερικο και στα χρηματα που θελει να διαθεσει ο φιλος ειναι καλο,θα γυριζει το νερο τρεις φορες περιπου.:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01425 seconds with 10 queries