Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   τι ειναι αυτο στο κοχυλι??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87927)

achilefs 15-09-15 22:16

τι ειναι αυτο στο κοχυλι???
 
3 Συνημμένο(α)
παιδια καλησπερα
απο ενα απο τα κοχυλια που εχω βαλει για τα multies,προεξεχει μια περιεργη "μαζα" η οποια ειναι κολλημενη μαλλον μεσα στο κοχυλι γιατι δεν φευγει και κινειται με την ροη του νερου.δεν ξερω πως να το περιγραψω,κατι σαν χνουδι,σαν βλεννα,δεν ξερω πως να το πω.ελπιζω οι φωτο να σας βοηθησουν

Maverick 16-09-15 00:10

Μου μοιάζει σαν αυτά που βγάζουν τα ξύλα όταν πρωτομπούν στο ενυδρείο. Είναι "φρέσκο" το κοχύλι; Αν είναι κάτι τέτοιο δεν είναι κάτι ανησυχητικό, θα φύγει σε μερικές μέρες από μόνο του ;)

achilefs 16-09-15 00:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 899133)
Μου μοιάζει σαν αυτά που βγάζουν τα ξύλα όταν πρωτομπούν στο ενυδρείο. Είναι "φρέσκο" το κοχύλι; Αν είναι κάτι τέτοιο δεν είναι κάτι ανησυχητικό, θα φύγει σε μερικές μέρες από μόνο του ;)

Τι ενοεις φρέσκο; πάντως 3 απ τα ψαρακια, ένα μεγαλούτσικο και δυο μικρά δεν ξεκολλάνε απ το συγκεκριμένο κοχύλι...

nazgul 16-09-15 08:24

Μοιαζει με μυκητα, αλλα δε μου εχει τυχει κατι τετοιο σε καβουκι. Εφοσον δεν ενοχλει τα ψαρια, δεν θα εκανα τιποτα. Παρακολουθωντας την εξελιξη, φυσικα.

argy1 16-09-15 08:47

Συνφωνω με τον nazgul,για μυκητα μοιαζει.Η δεν πλυθηκε καλα το κοχυλι πριν μπει ή κατι ψωφισε και σαπιζει μεσα του.Αν θες να εισαι 100% σιγουρος βγαλτο αν και εγω θα το αφηνα,κακο δεν νομιζω να κανει,οτι ειναι θα φαγωθει και θα ερθει σε ισσοροποια.

achilefs 16-09-15 08:59

Αν και ξεπλυθηκαν πολλές φορές και βραστηκαν για αρκετή ώρα τα κοχυλια και εγώ πιστεύω ότι κάτι θα είχε μείνει μέσα και μετά από τόσες μέρες στο νερό έγινε αυτό το πράγμα το θέμα είναι να βγάλω το κοχύλι και να το πετάξω όλο μαζί, να το καθαρίσω μόνο η να το αφήσω όπως είναι;

argy1 16-09-15 09:07

Εγω σου ειπα τι θα εκανα,το θεωρω ακινδυνο και θα φυγει απο μονο του.Αν φοβασαι μπορεις ειτε να το βγαλεις και να το πεταξεις ή να το ξαναβρασεις ΑΛΛΑ εαν το βγαλεις βεβαιωσου οτι δεν εχει μεινει κανενα ψαρακι μεσα γιατι μολις βαλεις χερι και τρομαξουν μπορει να κρυφτουν στο κοχυλι!

Κωστας Malawi 16-09-15 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achilefs (Μήνυμα 899146)
Αν και ξεπλυθηκαν πολλές φορές και βραστηκαν για αρκετή ώρα τα κοχυλια και εγώ πιστεύω ότι κάτι θα είχε μείνει μέσα και μετά από τόσες μέρες στο νερό έγινε αυτό το πράγμα το θέμα είναι να βγάλω το κοχύλι και να το πετάξω όλο μαζί, να το καθαρίσω μόνο η να το αφήσω όπως είναι;

το αφηνεις οπως ειναι..το επαθα κι εγω στο ενυδρειο με τα multies και μαλιστα σε 2-3 κοχυλια.σε λιγες μερες θα φυγει.πιστευω κι εγω οτι ειναι το ιδιο που πιανουν και τα ξυλα σε νεο ενυδρειο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01897 seconds with 10 queries