Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αλλαγη φιλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87650)

afg86 27-08-15 17:43

Αλλαγη φιλτρου
 
Θελω να αλλαξω το εσωτερικο φιλτρο με αλλο εσωτερικο.
Πως θα κανω την αλλαγη ?
Θα τα βαλω να δουλευουν και τα δυο μαζι ? Για ποσο καιρο ?
Πως θα ξερω οτι το νεο φιλτρο εχει πιασει βιολογια ?

Το καινουριο φιλτρο θα εχει τα δικα του υλικα μεσα και λεω να χρησιμοποιησω αυτα αντι να βαλω τα παλια στ,ο νεο φιλτρο.

pavos 27-08-15 18:29

εγω θα επαιρνα μπολι απο το παλιο στο καινουργιο.... και θα τα εβαζα για κανενα μηνα να δουλευουν μαζι... μετα τα εβγαζα το παλιο

nazgul 27-08-15 19:37

Εγω θα εβαζα ολα τα υλικα απο το παλιο στο καινουργιο, συμπληρωνοντας με νεα υλικα αν προκειται για μεγαλυτερο φιλτρο και θα το ετρεχα μονο του.

stav 28-08-15 06:03

Εαν θελεις να εχεις τα υλικα του νεου φιλτρου βαλε
για ενα μηνα να δουλευουν παραλληλα και τα δυο
φιλτρα.

Tanganyiκας 28-08-15 07:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 897230)
Εαν θελεις να εχεις τα υλικα του νεου φιλτρου βαλε
για ενα μηνα να δουλευουν παραλληλα και τα δυο
φιλτρα.

Δεν υπάρχει λόγος να τρέχουν και τα δύο μαζί,θα βάλει μπόλι από το παλιό+τα υλικά του καινούργιου και θα είναι κομπλέ όπως προανέφερε και ο Θοδωρής!

stanisalus18 28-08-15 10:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 897176)
Εγω θα εβαζα ολα τα υλικα απο το παλιο στο καινουργιο, συμπληρωνοντας με νεα υλικα αν προκειται για μεγαλυτερο φιλτρο και θα το ετρεχα μονο του.

+1 απο μενα σε αυτο

delta66 28-08-15 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 897176)
Εγω θα εβαζα ολα τα υλικα απο το παλιο στο καινουργιο, συμπληρωνοντας με νεα υλικα αν προκειται για μεγαλυτερο φιλτρο και θα το ετρεχα μονο του.

:rolleyes::smt023

afg86 28-08-15 15:38

Ευχαριστω παιδια. Οταν θα παρω στα χερια μου το καινουριο φιλτρο θα δω ποσο χωρο θα εχει για το μακαρονι που εχω τωρα. Σγουγγαρι λεω να μη βαλω το παλιο. Ετσι και αλλιως ποση βιολογια πιανει πανω του αυτο.
Το enheim biopower θα παρω.

stanisalus18 28-08-15 16:01

καλο ειναι και αυτο που θελεις το εχω αλλα αν σε παιρνει οικονομικα και υπαρχει χωρος κοιτα για εξωτερικο φιλτρο. ειναι καλυτερο απο πολλες πλευρες.

afg86 28-08-15 16:51

Το ειχα σκεφτει αλλα το ενυδρειο ειναι μικρο και ανετα το καλυπτει και το εσωτερικο απο αποψη βιολογιας. Εδω λειτουργω τοσους μηνες ενα κινεζικο που η αξια του ΑΝ ειναι 5 ευρω και δεν εχω θεματα αμμωνιας κτλπ.
Θελω το καινουριο για μεγαλυτερη ασφαλεια και για ανεβασω ελαφρα τον αριθμο των ψαριων.
Ασε που στο καθαρισμα το εξωτερικο που φαινεται εχει μεγαλυτερη μανουρα. Τοσα εξαρτηματα. Και μονο που θα πρεπει να κουναω καθε φορα ολο το επιπλακι μαζι με το ενυδρειο για να εχω προσβαση σε αυτη , μου φαινεται τζαμπα ταλαιπωρια.

stanisalus18 28-08-15 17:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από afg86 (Μήνυμα 897283)
Ασε που στο καθαρισμα το εξωτερικο που φαινεται εχει μεγαλυτερη μανουρα. Τοσα εξαρτηματα. Και μονο που θα πρεπει να κουναω καθε φορα ολο το επιπλακι μαζι με το ενυδρειο για να εχω προσβαση σε αυτη , μου φαινεται τζαμπα ταλαιπωρια.

δεν νομιζω οτι ισχυει οπως τα λες. εδω τα εσωτερικα θελουν τακτικο καθαρισμα μη σου πω και καθε βδομαδα ετσι ωστε να μην μπουκωσουν και μειωθει πολυ η ροη τους. αν παρεις ενα καλο εξωτερικο φιλτρο και καταλληλο για την ιχθυοφορτιση που εχει το ενυδρειο σου θα σου παιρνει μη σου πω και μηνες για να το καθαρισεις. βεβαια η τελικη επιλογη ειναι δικια σου. και εσωτερικο φιλτρο ειχα και εχω εξωτερικο, δεν συγκρινονται για μενα. εμεις τις γνωμες μας λεμε απλα. φιλικα. γιαννης.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01501 seconds with 10 queries