Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   δεν μαγαλωνουν τα φυτα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86876)

puntakias22 06-06-15 14:36

δεν μαγαλωνουν τα φυτα
 
καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 300 λιτρα.εχει μια λαμπα εργοστασιακη ροζ και μια λευκη.τρεχει περιπου εναμησι χρονο με λαμπιντο και ντεμασσονι.οτι φυτα μα οτι φυτα εχω βαλει μεσα δεν εχουν καμια μα καμια αναπτυξη...και μιλαμε για ευκολα φυτα.βελισαριες(οπως λεγονται) ενα χρονο στασιμες τελειως και τωρα αρχισζουν και σαπιζουν λιγο λιγο.κερατοφυλο ετσι και ετσι...δηλαδη τα 15 εκατοστα σε 3μηνες θα γινουν 20 εκατοστα υψος.ανουμπιες μικρες μεγαλες με παρα πολυ αργους ρυθμους.οι μεγαλες μπορει και καθολου...ουτε τρυπες εχουν τα φυλλα ουτε τιποτα...πρασινα ολα με ελαχιστη φυσιολογικη αγλη.αλλαγες νερου καθε 15μερες το 40%.μηπω επειδη απο κατω εχω down???αφρολεξ για τις πετρες???εχω τουλαχιστον 3 δαχτυλα υψος χωμα.ποταμισια αμμο.και ενα μηνα προσθετω και τρια χαπακια για το χωμα της τερα.7ωρες αφηνω τις λαμπες ανοιχτες και νιτρικα και μετρησεις ολα φυσιολογικα.καποιοσ κατι??
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 (Μήνυμα 891992)
καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 300 λιτρα.εχει μια λαμπα εργοστασιακη ροζ και μια λευκη.τρεχει περιπου εναμησι χρονο με λαμπιντο και ντεμασσονι.οτι φυτα μα οτι φυτα εχω βαλει μεσα δεν εχουν καμια μα καμια αναπτυξη...και μιλαμε για ευκολα φυτα.βελισαριες(οπως λεγονται) ενα χρονο στασιμες τελειως και τωρα αρχισζουν και σαπιζουν λιγο λιγο.κερατοφυλο ετσι και ετσι...δηλαδη τα 15 εκατοστα σε 3μηνες θα γινουν 20 εκατοστα υψος.ανουμπιες μικρες μεγαλες με παρα πολυ αργους ρυθμους.οι μεγαλες μπορει και καθολου...ουτε τρυπες εχουν τα φυλλα ουτε τιποτα...πρασινα ολα με ελαχιστη φυσιολογικη αγλη.αλλαγες νερου καθε 15μερες το 40%.μηπω επειδη απο κατω εχω down???αφρολεξ για τις πετρες???εχω τουλαχιστον 3 δαχτυλα υψος χωμα.ποταμισια αμμο.και ενα μηνα προσθετω και τρια χαπακια για το χωμα της τερα.7ωρες αφηνω τις λαμπες ανοιχτες και νιτρικα και μετρησεις ολα φυσιολογικα.καποιοσ κατι??

να προσθεσω οτι εριχνα και παλιοτερα ενα flourish υγρο μιλαμε για 3 σταγωνες και σε μια βδομαδα το πισω τζαμι ηταν καταπρασινο και το εκοψα...

kari 06-06-15 16:11

Μηπως να εβαζες διοξειδιο του ανθρακα για τα φυτακια σου...βοηθαει πολυ και τος ειναι απαραιτητο!!!

fotis_k 06-06-15 17:04

Ποσα watt ειναι οι λαμπες σου;Γιατι τα 300 λιτρα ειναι αρκετα και μπορει το φως να ειναι λιγο.

Επισης εγω σε αυτο το σημειο θα αυξανα κατα μια ωρα την φωτοπεριοδο.

puntakias22 06-06-15 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 892006)
Ποσα watt ειναι οι λαμπες σου;Γιατι τα 300 λιτρα ειναι αρκετα και μπορει το φως να ειναι λιγο.

Επισης εγω σε αυτο το σημειο θα αυξανα κατα μια ωρα την φωτοπεριοδο.

Νομίζω 39 και 39 το ανουμπια απο τα per city ειναι το 1,20μεγεθος

Κωστας Malawi 06-06-15 17:29

εγω μια χαρα σε βρισκω.δε νομιζω οτι υπαρχει καποιο προβλημα εφοσον μιλαμε για ενυδρειο μαλαουι!

για το διοξειδιο δεν το σχολιαζω οπως επισης και για περισσοτερα watt..απλα ξεχαστε τα ολα.δεν χρειαζεται να γεμισει ο ανθρωπος με καθε ειδους φυκη...

kari 06-06-15 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 (Μήνυμα 892007)
Νομίζω 39 και 39 το ανουμπια απο τα per city ειναι το 1,20μεγεθος

Δεν προσεξα πως μιλαμε για μαλαουι...σορι!!!!

fotis_k 06-06-15 18:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 892009)
εγω μια χαρα σε βρισκω.δε νομιζω οτι υπαρχει καποιο προβλημα εφοσον μιλαμε για ενυδρειο μαλαουι!

για το διοξειδιο δεν το σχολιαζω οπως επισης και για περισσοτερα watt..απλα ξεχαστε τα ολα.δεν χρειαζεται να γεμισει ο ανθρωπος με καθε ειδους φυκη...


Ο λόγος που ρώτησα τα watt ειναι γιατι θα μπορούσε να ειχε πχ μια λάμπα 20W που στα 300 λίτρα ειναι ανύπαρκτη.Δεν είπε κανεις να παει στο 0,5/L ;)

Κωστας Malawi 06-06-15 19:16

ετσι μαλιστα;)εγω νομιζα οτι εννοεις να τα αυξησει:p

polykarpos 07-06-15 18:45

ροη νερού πόση έχεις στο 330αρι ?

ένα φίλτρο , δυο φίλτρα , εσω εξω ?

γιατί έκανες αναφορά ότι έχουν την φυσική άλγη πάνω στα φυτά... δεν το βλέπω κ πολύ φυσικό αυτό εκτός αν έχεις παραπάνω φως καθώς κ αν η ροή σου είναι μικρή...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01446 seconds with 10 queries