Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   επιπλέον φωτισμός (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85410)

maikfasolakis 09-03-15 17:31

επιπλέον φωτισμός
 
Καλησπέρα παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας... έχω 4 * 54watt λάμπες t5 εκ τον οποίων οι δύο είναι gro lux sylvania και οι άλλες δύο ospram day light ... έχω μέσα μέτρια και δύσκολα φυτά επίσης έχω και πολλά απαιτητικά κόκκινα φυτά που άρχισαν να χάνουν το βαθύ κόκκινο.... το ενυδρείο μου είναι 1*30 μήκος, 50 πλάτος με 65 ύψος .... 0,55 watt ανά λίτρο.. σκέφτομαι να βάλω άλλες 2 λάμπες ospram LUMILUX T5 HO -5000 lumen η κάθε μία ... έχετε κάποια καλύτερη πρόταση ? και πόσα κέλβιν, χρωματισμός πρέπει να είναι και οι δύο?

sarpijk 09-03-15 17:49

το χρωμα εχει να κανει με το τι αρεσει σε σενα. Τα φυτα δε νοιαζονται εαν βαλεις λαμπα ασπρη ή μωβ ή πορτοκαλι.

Εαν βαλεις παντως και αλλο φως ετοιμασου για αλγες .

ChocolatePuma 09-03-15 21:17

Μήπως έχεις θέμα με το ύψος κι όχι με τα watt?

nicpapa 09-03-15 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikfasolakis (Μήνυμα 879319)
Καλησπέρα παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας... έχω 4 * 54watt λάμπες t5 εκ τον οποίων οι δύο είναι gro lux sylvania και οι άλλες δύο ospram day light ... έχω μέσα μέτρια και δύσκολα φυτά επίσης έχω και πολλά απαιτητικά κόκκινα φυτά που άρχισαν να χάνουν το βαθύ κόκκινο.... το ενυδρείο μου είναι 1*30 μήκος, 50 πλάτος με 65 ύψος .... 0,55 watt ανά λίτρο.. σκέφτομαι να βάλω άλλες 2 λάμπες ospram LUMILUX T5 HO -5000 lumen η κάθε μία ... έχετε κάποια καλύτερη πρόταση ? και πόσα κέλβιν, χρωματισμός πρέπει να είναι και οι δύο?

Co2 εχεις?
Λιπανση?
Υποστρωμα?

Μια φωτο του ενυδρειου θα βοηθουσε.

maikfasolakis 10-03-15 00:11

Βαζω γενική λίπανση κάθε μέρα, Excel σε ημερήσια βάση,έχω υπόστρωμα τις seachem flourish και σύντομα θα βάλω και co2 μαζί με τον επιπλέον φωτισμό...

Κωστας κρητικός 11-03-15 11:24

Τι φυτά έχεις μέσα γιατί μπορεί να έχεις θέμα με το σιδήρο

maikfasolakis 11-03-15 12:20

Aponogeton madagascariensis,limnophila aromatica, echinodorous ozelot, mullierty, ludwigia perrenis και πολλά άλλα... Με την γενική λίπανση που έχει και σίδηρο μέσα και το υπόστρωμα είμαι καλυμμένος έχω ανάπτυξη στα φυτά....
-----------------------

manos76 11-03-15 13:38

τα κόκκινα θέλουν πολύ φως, καλό λίπασμα πλήρες (ίσως επιπλέον σίδηρο) και φυσικά CO2.. και κάποια τα πάνε καλύτερα σε μαλακό νερό..

το φως μπορεί να είναι:
-Grolux
-συνδυασμός grolux με dayligth 6500k ή wormwhite 3000k
-dayligth 6500k με wormwhite 3000k.
-dayligth constant osram 8000-8500k με wormwhite ή grolux.
-bluesky philips 8000k με wormwhite ή grolux.
-aquarelle 10.000k με wormwhite ή dayligth ή grolux.
-πολύ καλές είναι και η πλήρους φάσματος της σειράς 900.. δηλαδή 930, 940, 965 της philips και συνδυάζονται με όλα τα παραπάνω αντίστοιχα.
-η osram fluora είναι για φυτά άλλα εγώ δεν είχα το αναμενόμενο αποτέλεσμα σε σύγκριση με της αντίστοιχες για φυτά.

μεγάλο ρόλο παίζουν και τα lumen.. στα πολλά lumen τα φυτά τα πάνε πολύ καλά με οποιαδήποτε λάμπα απο της παραπάνω.. τρέφονται με όλο το χρωματικό φάσμα εκτός του πράσινου..

υπάρχουν και άλλη συνδυασμοί που μπορεί όποιος χομπίστας τους έχει δοκιμάσει να το μοιραστεί μαζί μας..

παλαιότερα έβρισκα και Arcadia, θεωρώ οτι είναι η καλύτερη απο όλους τους λαμπτήρες φθορισμού ''ενυδριακούς'' και μη..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01315 seconds with 10 queries