Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Σκονη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85209)

Stefanosss 26-02-15 14:20

Σκονη
 
Γεια στην παρεα.. εχω ενα ενυδρειο 240 λιτρων με εξωτερικο φιλτρο eheim 350 classic με αφρικανικεσ κιχλιδες μεσα κ εχω τ εξης προβλημα απο τη μερα που εχω στησει το ενυδρειο εδω κ 5 μηνες θπαρχει σαν κινουμενη σκονη μεσα στο ενυδρειο κ στην επιφανεια του νερου κ ειναι πολυ ασχημο στο ματι... κανω συχνες αλλαγες νερου εχω αλλαξει ολες τισ πετρες απο μεσα γτ νομιζα οτι προερχοταν απο αυτο μεχρι κ χαλικι κουνουριο αγορασα κ τ επλινα πολυ καλα. εχω ταλαιποριθει πολυ κ ακομη δεν εχω το αποτελεσμα που θελω. θελω το νερο ν ειναι κρυσταλο μεσα κ ν μη κολυμπαει τιποτα εκτος τα ψαρια.. ααα κ η αναταραξη του νερου πιστευω πως ειναι καλη.. μηπως μπορειτε ν μου βρειτε μια λυση

korasidikos 26-02-15 14:25

μια φωτο θα βοηθουσε αρκετα να καταλαβουμε τι γινεται!;)

nazgul 26-02-15 14:30

Θεμα μηχανικης φιλτρανσης φαινεται οτι ειναι. Περα απο βιολογικο υλικο, τι αλλο εχεις μεσα στο φιλτρο και σε τι ποσοτητα? Καθε ποτε κανεις συντηρηση του φιλτρου? Η κυκλοφορια του νερου ειναι επαρκης ή μενουν σημεια χωρις ροη?

Επισης, ισως να ειναι λιγο μικρο το φιλτρο για τα λιτρα σου, αν σκεφτεις οτι το προηγουμενο της σειρας (2213) το εχω σε ενυδρειο 60 λιτρων. Οχι οτι μονο αυτο εχει να κανει με τα αιωρουμενα σωματιδια που παρατηρεις, φυσικα.

Stefanosss 26-02-15 15:20

Το φιλτρο ειναι ακριβως αυτο: https://www.eheim.com/en_GB/products...rs/classic-350 συντηρηρη του φιλτρου κανω καθε μηνα κ ισως λιγο παραπανω τωρα για την κυκλοφορια δε καταλαβα γιατι ειμαι κ λιγο αρχαριος. προσπαθω να ανεβασω κ μια φωτο αλλα δε τα καταφερνω

nazgul 26-02-15 15:24

Τι υλικα εχεις μεσα δε μας ειπες και σε τι ποσοτητα. Οπως και σε τι σειρα μεσα στο φιλτρο.

Για την κυκλοφορια εννοω αν υπαρχει επαρκης κυκλοφορια στο νερο. Να μη γινεται πλυντηριο φυικα και να ενοχλουνται τα ψαρια, αλλα απο την αλλη, να μην υπαρχουν σημεια "νεκρα". Εχεις spray bar στην εξοδο του φιλτρου?

Stefanosss 26-02-15 15:27

Ειναι ακριβος ετσι οπως την φωτογραφια https://www.google.gr/search?q=eheim...%3B1063%3B3543 δε ξερω πως να τα ονομασω

genecr 26-02-15 15:33

η κυκλοφορία του φίλτρου δεν πρέπει να επαρκει

τι υλικά έχεις στο φίλτρο;

με πρόλαβες :D
-------------------------
εφόσον έχεις και το άσπρο σφουγγαράκι πάνω θα έπρεπε να σου κρατά τα σωματίδια.
από που προέρχονται έχεις καταλάβει; το νερό της βρύσης τα περιέχει;
μ'ηπως είναι πολύ ψιλή η άμμος και τη σηκώνουν τα ψάρια με τις ανασκαφές;
τι ψάρια έχεις;
μια φωτογραφία θα μπορούσε να βοηθήσει

nazgul 26-02-15 15:45

Σε τι ποσοτητα ειναι τα υλικα, ομως? (ενα-ενα βρε στα βγαζουμε :D)
Ενυδρειακο βαμβακι βαζεις πανω? Αν ναι, το αλλαζεις και καθε ποτε?

Stefanosss 26-02-15 15:47

δεν εχω καταλαβει γιαυτο θα σκασω δε νομιζω απο τ νερο της βρυσης.. εχω αλλαξει απο μεσα ολες τισ πετρες μεχρι και χαλικι καινουριο εβαλα, πηρα σκουπα βυθου μηπως βοηθουσε λιγο μονο σε αυτην την περιπτωση ειδα μια μικρη διαφορα αλλα κ παλι υπαρχουν.. ειναι λες και βλεπεις την σκονη σε ενα δωματιο στισ ακτινες του ηλιου για να καταλαβετε.. εχω χαλικι εχω κ οχι αμμο. η αληθεια ειναι πως οταν υπαρχει μεγαλη κινητικοτητα η σκονη ειναι περισσοτερη.. τα ψαρια που εχω ειναι κιχλιδες.. φωτο προσπαθω να ανεβασω αλλα δε βρισκω ακρη γτ ειμαι και καινουριος στο φορουμ..

nazgul 26-02-15 15:52

Δεν ειναι το νερο βρυσης. Η μηχανικη φιλτρανση ειναι. Ειτε τα υλικα, ειτε το μικρο σε κυκλοφορια φιλτρο για το ενυδρειο σου. Αλλα δεν απαντας σε οτι ρωταμε για να βρουμε ακρη.

korasidikos 26-02-15 15:53

ριξε μια ματια εδω!το φιλτρο σου γυριζει πραγματικα το νερο του ενυδρειου 2-2,5 φορες την ωρα!μαλλον δεν επαρκη!

Stefanosss 26-02-15 15:58

και spry bar εχω και ενυδρειακο βαμβακι.. στην αρχη ειχα εσωτερικο φιλτρο bluwave 07 με βιολογικο καθαρισμο κ ειχα αυτο τ προβλημα κ αγορασα καινουριο φιλτρο αυτο πυ εχω τωρα, στο πετ σοπ μου ειπαν πως καλυπτουν πληρως τα λιτρα μου

Stefanosss 26-02-15 16:13

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 877556)
ριξε μια ματια εδω!το φιλτρο σου γυριζει πραγματικα το νερο του ενυδρειου 2-2,5 φορες την ωρα!μαλλον δεν επαρκη!

δε φενετε κ που καλα στη φωτο

Stefanosss 26-02-15 16:14

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanosss (Μήνυμα 877561)
δε φενετε κ που καλα στη φωτο

και αυτο ειναι ολο το ενυδρειο μου

Stefanosss 26-02-15 17:19

τελικα τι πρεπει ν κανω;

nikolakis94 26-02-15 17:41

Ένα σωστο αφρικανικο ενυδρειο πρεπει να εχει ψιλη αμμο σαν υπόστρωμα,πετρες για διακοσμηση όχι καραβια κλπ πλαστικα.Επισης πρεπει να δεις και λιγο την συνθεση των ψαριων σου γιατι βλεπω εχεις βαλει κιχλιδες ποταμων αφρικης hemichromis bimaculatus, με κιχλιδες από την λιμνη malawi.To σωστο είναι να εχει κιχλιδες από τον ιδιο βιοτοπο.Δηλαδη μονο από malawi, μονο από ποταμους της αφρικης ή μονο από tanganyika.Για τα ειδη που μπορεις να βαλεις θα σου πουν οι ειδικοι (θα σκασουν μυτη οπου ναναι:D).Ετσι θα εχεις ένα σωστα στημενο ενυδρειο με σωστη διακοσμηση, φιλτρανση και υγιη ψαρια.Αυτα στα εγραψα για να σε βοηθησω.

Κωστας Malawi 26-02-15 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanosss (Μήνυμα 877568)
τελικα τι πρεπει ν κανω;

λοιπον τι προτεινω εγω.
βγαζεις το χαλικι γιατι οι αφρικανικες κιχλιδες θελουν ψιλη αμμο.πολλες φορες με αυτην καθαριζουν τα βρανχια τους.
βγαζεις ολα τα διακοσμητικα απο μεσα και βαζεις πετρες αρκετες ωστε να δημιουργησεις κρυψωνες...
προσθετεις ενα ακομα φιλτρο γιατι το θεωρω μικρο για να καλυψει τις αναγκες σου.. και τελος μας λες τι ψαρια εχεις μεσα..αν δεν ξερεις ονοματα βγαλε κοντινες φωτογραφιες.

αυτα ειναι τα βασικα.και εδω μια φωτογραφια που δινει βαση για το πως πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο με mbuna (πετροψαρα) της λιμνης.http://s14.postimg.org/g3tzxx5x9/Mbuna.jpg
η φωτο ειναι τελειως τυχαια και απλα σου δειχνω πως περιπου να κινηθεις.

korasidikos 26-02-15 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanosss (Μήνυμα 877568)
τελικα τι πρεπει ν κανω;

προσθετεις ενα ακομα φιλτρο για να βοηθησεις το υπαρχον η πας σε μια γενναια αναβαθμιση!προσωπικη μου αποψη να προσθεσεις ενα δευτερο θα δεις μεγαλη διαφορα!αλλαζεις το χαλικι με αμμο οπως ειπωθηκε και παραπανω!τα υπολοιπα ειναι θεμα προσωπικου σου γουστου!

Stefanosss 26-02-15 21:37

Ευχαριστω πολυ παιδια ολους για τις συμβουλες και για τ ενδιαφερον που θελετε να βοηθησετε θα κανω οτι περναει απο το χερι μου.. Για το επιπλεον φιλτρο θα το εχω μονημα ή για λιγες μερες μεχρι ν εξαφανιστει η σκονη;

korasidikos 26-02-15 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanosss (Μήνυμα 877612)
Ευχαριστω πολυ παιδια ολους για τις συμβουλες και για τ ενδιαφερον που θελετε να βοηθησετε θα κανω οτι περναει απο το χερι μου.. Για το επιπλεον φιλτρο θα το εχω μονημα ή για λιγες μερες μεχρι ν εξαφανιστει η σκονη;

μονιμα βεβαια φιλε μου!:)

Κωστας Malawi 26-02-15 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanosss (Μήνυμα 877612)
Ευχαριστω πολυ παιδια ολους για τις συμβουλες και για τ ενδιαφερον που θελετε να βοηθησετε θα κανω οτι περναει απο το χερι μου.. Για το επιπλεον φιλτρο θα το εχω μονημα ή για λιγες μερες μεχρι ν εξαφανιστει η σκονη;

μονιμα θα εχεις 2 φιλτρα.στη θεση σου θα κρατουσα αυτο που εχεις (620 λιτρα την ωρα) και θα προσθετα ενα ακομα 1000 λιτρα την ωρα.μην κοιτας που γραφουν επανω οτι κανουν για χ λιτρα ενυδρειου..μολις τα μπουκωσεις υλικα πεφτει η ροη..φυσικα και το 2ο θα το εξοπλισεις με σφουγκαρι-βιολογικο(σιποραξ η ελαφροπετρα) και τελος ενυδρειακο βαμβακι στη σειρα που τα γραφω.

και φυσικα για τελος πες μας τι ψαρια σε ενδιαφερουν.τα hemichromis δεν ταιριαζουν με τα mbuna που τελικα δε μας ειπες πια ειναι?labidochromis βλεπω και maingano?ειναι δυσκολο να διακρινω.

παντως εχεις αρκετες επιλογες και απο μαλαουι και απο τανγκανικα.


αντε καντε καμια προσπαθεια να ανεβει λιγο η αφρικη γιατι μας εχουν φαει τα ****** νερα:D

Stefanosss 01-03-15 21:54

Ρε παιδια εβαλα δοκιμαστικα ενα αλλο φιλτρο που ειχα εσωτερικο bluwave 07 για να δω αν οντως χρειαζετε ενησχηση φιλτρου και ειναι χειροτερα η σκονη, θα σκασω.. το εχω απο την πεμτη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01959 seconds with 10 queries