Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   pet shop θεσσαλονικη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84928)

vikos tseli 09-02-15 14:28

pet shop θεσσαλονικη
 
παιδια ειμαι φοιτητης στην σαλονικη...εφερα το ενυδρειο απο το πολη μου το ετοιμασα... εχετε να μου προτεινετε καποιο συγκεκριμενο pet shop;;;(προτεινεται μου μαγαζια στην ανω τουμπα και κεντρο..)
ευχαριστωω...

asteris_veria 09-02-15 14:51

azores(μποτσαρη) ,aquavivere.gr(κοντα στο κοσμος αλλα κανει κ αποστολες) ,prima pet(petcumulus.gr)(ειναι κοντα στο ραδιο σιτυ στη βασ.ολγας), blue fish(νομιζω ευοσμο ),amazonios(τσιμισκη κοντα στη χανθ) ,ΙΚΕΑ (εχει ωραια υδροβια φυτα π κανουν καποια και για ενυδρειο ) , igna.gr(κομωτινη αλλα στελνει και ψαρια ) ,my pet(κων.καραμανλη ) , quicko (αριστοτελους και γεωργικης σχολη) , aqua medor (δε θυμαμε π κοντα ειναι)

Τι ψαρια θα βαλεις?

vikos tseli 09-02-15 14:56

εε δεν ξερωω σκεφτομαι να βαλω 2-3 guppy ή εναν αρσενικο μονομαχο.. εχεις να προτεινει κατι??

asteris_veria 09-02-15 15:03

ποσα λιτρα ενυδρειο παραμετροι νερου?

vikos tseli 09-02-15 15:13

25 λιτρα...τι εννοεις παραμετροι;;

asteris_veria 09-02-15 15:15

ph,gh,kh τωρα σε 25 λιτρα ψαρια δυσκολα καλυτερα γαριδες red cherry και σαλιγκαρια ή μονο γκαπυ αρσενικα 3-4 γιατι αν αρχισουν η γεννες θα εχεις θεμα σε τοσο μικρο ενυδρειακι.

ilias vag 09-02-15 15:19

τελιος φιλικα στα 25 λιτρα δεν μπαινει ουτε ο μονομαχος ουτε τα γκαμπι ουτε καποιο αλλο ζοντανο αλλα αφηνω τους ποιο εμπιρουσ για να σε κατευθινουν σωστα ολοι ετσι αρχισαμε παντος μην φοβασε οσο ζεις μαθενεις

vikos tseli 09-02-15 15:19

ψηνομαι να βαλω γαριδες..αλλα στο quiko που πηγα δεν ειχε...

stanlee 09-02-15 15:22

...
 
Καλησπέρα φίλε μου....
Σ αυτά τα λίτρα μόνο γαριδούλες θα σου πρότεινα και πολλά φυτάκια....
Τα λίτρα είναι πολύ πολύ λίγα για μονομάχο αλλά και για γκαπι.....

vikos tseli 09-02-15 15:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias vag (Μήνυμα 874767)
τελιος φιλικα στα 25 λιτρα δεν μπαινει ουτε ο μονομαχος ουτε τα γκαμπι ουτε καποιο αλλο ζοντανο αλλα αφηνω τους ποιο εμπιρουσ για να σε κατευθινουν σωστα ολοι ετσι αρχισαμε παντος μην φοβασε οσο ζεις μαθενεις

φιλε ηλια νομιζω οτι ενας μονομαχος στο 25αρι το ενυδρειο θα ειναι αρχοντας σε σχεση με ποτηρακια που τους εχουνε ;)

ilias vag 09-02-15 15:24

http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/ παρε μερικες πληροφοριεσ για τα γκαμπι και δες αρχικα διαστασεις του ενυδρειου

vikos tseli 09-02-15 15:26

μπορει να μην μετρησα σωστα τις διαστασεις... εμενα το ενυδρειο που εχω τωρα πανω κατω ειναι σαν αυτα που εχουν ολα τα μαγαζια με τα ενυδρεια... μηπως ειναι παραπανω λιτρα;;;

asteris_veria 09-02-15 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vikos tseli (Μήνυμα 874768)
ψηνομαι να βαλω γαριδες..αλλα στο quiko που πηγα δεν ειχε...


σου στειλα π.μ

ilias vag 09-02-15 15:28

εχω μονομαχο σε 40 λιτρα και τωρα ετοιμαζω να τον βαλω σε ενα 70νταρι μπορει σε σχεση με το ποτιρακι να ειναι καλητερα αλλα αυτο δν σημανει οτι στο 25 θα ειναι πολυ καλητερα καθως δν μπορεις να διατιρισεις τις συνθικες σταθερες
-------------------------
μετρο και μετρα με το πανω κατω δν μπορουμε να βγαλουμε σμπερασμα μ*υ*π/1000 και εχεις τα λιτρα

asteris_veria 09-02-15 15:29

μονομαχος εχει ελαχιστες απαιτησεις σε λιτρα 50-60 και μαλακο νερο (δηλαδη χρηση ΑΟ και τυρφης)

ilias vag 09-02-15 15:30

http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/ και για τν μονομαχο σου

nikolakis94 09-02-15 15:33

Αποψη μου είναι να βαλεις έναν μονομαχο μεσα να σωθει από το ποτηρακι.Ο ογκος νερου του 25λιτρου είναι περιπου 100 φορες μεγαλύτερος από αυτόν του ποτηριού που τον εχουν οποτε είναι μια σημαντικη βελτιωση από αυτό που είναι τωρα.Ενταξει ολοι συμφωνούμε ότι οσο περισσοτερα τα λιτρα τοσο καλυτερα,αλλα μπροστα σ αυτά που περνουσε στο ποτηρι το 25 λιτρο θα είναι καλυτερο.

vikos tseli 09-02-15 15:35

ευχαριστω για τις συμβουλες... τελικα το ενυδρειο ειναι 42 λιτρα

ilias vag 09-02-15 15:36

τοτε πανε σωσε ενα μονομαχο αφου προτα στροσεις το ενυδρειο

vikos tseli 09-02-15 15:39

πρεπει να αγορασω τεστ για να ειμαι σιγουρος οτι εχει στρωσει;;

nikolakis94 09-02-15 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vikos tseli (Μήνυμα 874780)
ευχαριστω για τις συμβουλες... τελικα το ενυδρειο ειναι 42 λιτρα

Μια χαρα αρχοντας θα είναι.Στρωσε φιλτρο βαλε καμια ριζα κανενα φυτο και ξερα φυλλα να φτιαχτει ένα ωραιο περιβαλλον.

vikos tseli 09-02-15 15:50

δηλαδη γινεται να ριξω ξερα φιλτρα??

asteris_veria 09-02-15 16:07

οχι οποιαδηποτε φυλλα μπορεις να βαλεις φυλλα kattapa ή κωννους σκλιθρου αν δεν κανω λαθος ή τυρφη .Σε 42 λιτρα μπορεις να βαλεις μονομαχο αρκει να εχεις μαλακο νερο

vikos tseli 09-02-15 16:12

μαλισταα μαλλον πρεπει να ριξω κ αλλο διαβασμα αν βαλω μονομαχο....:p:p

stanisalus18 09-02-15 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vikos tseli (Μήνυμα 874792)
μαλισταα μαλλον πρεπει να ριξω κ αλλο διαβασμα αν βαλω μονομαχο....:p:p

Σωστός έτσι νομίζω ότι θα ήταν το καλύτερο και για σένα και για τα ζωντανά. Διάβασμα μελέτη υπομονή και στο τέλος εσύ (και η τσέπη σου) θα βγεις κερδισμένος με το αποτέλεσμα. Καλή συνέχεια

nikolakis94 09-02-15 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vikos tseli (Μήνυμα 874792)
μαλισταα μαλλον πρεπει να ριξω κ αλλο διαβασμα αν βαλω μονομαχο....:p:p

Σ αυτό το χομπυ οσα και να διαβασεις και οσα ενυδρεια και να στησεις ποτε δεν είναι αρκετα:D:D

tsala 09-02-15 22:21

καλως ηρθες..
αποψη μου ειναι, πως οσο παιρνουμε μονομαχους απο ποτηρακια για να σωθουνε, τελικα ποτε δεν θα σταματησουν να φερνουν..
μονομαχους μονο απο οργανωμενο ενυδρειο .. πολλα πετ φτιαχνουν μικρα ενυδρεια που συντηρουνται αξιοπρεπως μεχρι να πωληθουν..
οι αλλοι "επαγγελματιες" θα σταματησουν να φερνουν μονο εαν δεν ψωνιζουμε.


Αρχισε το διαβασμα, οτι απορια εχεις ρωτα και επειτα απο τα τεστ κι εφοσων το νερο σου ειναι οκ για μονομαχο , τοτε παρε το ψαρι.

ChocolatePuma 09-02-15 22:53

Καλησπέρα κι από μένα

Εφόσον εμπιστευόμαστε το site αναφορικά με τις απαιτήσεις των ψαριών, τότε πρέπει να δούμε πως στην περίπτωση του Betta Spendens γράφει τα παρακάτω

Water Conditions

Temperature: 22 – 30 °C
pH: Wild-collected fish are likely to prefer a value between 5.0 – 7.0, but the ornamental strains are unfussy with a range of 6.0 – 8.0 acceptable.
Hardness: 0 – 357 ppm; see comments under pH on wild vs. captive-bred fish.

Μην τρελαινόμαστε τόσο πολύ με το νερό, εφόσον δεν ξεφεύγει από τις παραπάνω τιμές κι εφόσον δεν μιλάμε για άγριο είδος.

Μερικά φύλλα catappa, σωστές αλλαγές νερού, σωστό & ποιοτικό ταίσμα, σωστή θερμοκρασία, καλή ροή στο φίλτρο (όχι μεγάλη) και ο μονομάχος θα ειναι άρχοντας σε τοσα λίτρα

Με το καλό να ξεκινήσεις εύχομαι!
(μην βάλεις ψάρι, πριν στρώσει το ενυδρειο...;))

ΥΓ : Τα γκαπις ξέχασε τα σε τόσα λίτρα

vikos tseli 10-02-15 17:27

παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες :):) :o

lifefx 10-02-15 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 874877)
καλως ηρθες..
αποψη μου ειναι, πως οσο παιρνουμε μονομαχους απο ποτηρακια για να σωθουνε, τελικα ποτε δεν θα σταματησουν να φερνουν..
μονομαχους μονο απο οργανωμενο ενυδρειο .. πολλα πετ φτιαχνουν μικρα ενυδρεια που συντηρουνται αξιοπρεπως μεχρι να πωληθουν..
οι αλλοι "επαγγελματιες" θα σταματησουν να φερνουν μονο εαν δεν ψωνιζουμε.


Αρχισε το διαβασμα, οτι απορια εχεις ρωτα και επειτα απο τα τεστ κι εφοσων το νερο σου ειναι οκ για μονομαχο , τοτε παρε το ψαρι.

Εχεις απόλυτο μα απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες.
Ακόμη και όρεξη να μαλωνεις αμα εχεις με τα Πετ σοπ,παλι δε θα βγει τίποτα.
Αυτό το θέμα με την "κράτηση" των betta's θα πρεπει κάποια στιγμη να το παρουμε πολύ στα σοβαρά και όχι μονο να αναμασαμε λογια συμπόνοιας για για ενα είδος ψαριών που έχουν τη δυστυχία να είναι αυτό που είναι.
Το φυλλάδιο για μονομάχους ηταν πολύ καλη κίνηση αλλά δεν φτάνει. Ο πωλητης λέει"ορίστε το ψαράκι σας,πάρτε κι ενα φυλλάδιο για την φροντιδα του",...όμως το ποτήρι δεν το πεταει...
Συγνώμη αν ήμουν εκτός θέματος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02162 seconds with 10 queries