Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   καβουρια! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8453)

kpanos 19-07-05 12:32

καβουρια!
 
καλησπερα σε ολους τους φιλους.εχω ακουσει χρονια τωρα για καποια καβουρια ποταμισια στο χωριο μου στην ορεινη αρκαδια.εκει τα τρωνε βεβαια.σκεφτηκα αν θα μπορουσαν να εγκλιματιστουν σε συνθηκες ενυδρειου.τα νερα ειναι πλουσια σε οξυγονο,πολυ δροσερα και πιθανοτατα ιδιαιτερα σκληρα.τα ποταμακια οπου και συλλεγονται ειναι ρηχα.το χειμωνα ωστοσο εχει μεγαλες χιονοπτωσεις σε διαρκεια και σε πυκνοτητα πραγμα το οποιο σημαινει οτι αυτα πεφτουν σε χειμερεια ναρκη.πως θα σας φαινοταν να παρω λιγα καβουρια σε μια μικρη δεξαμενη?τη θεωρειτε καλη ιδεα?φανταζομαι οτι χρειαζεται προσπαθεια ιδιαιτερη.

TAN 19-07-05 12:46

Τα ποταμίσια καβούρια που λες τα έχω συναντήσει και εγώ σε ανάλογα ποτάμια στην Ευρυτανία.Είναι κρύου νερού πράγμα που σημαίνει ότι το ενυδρείο οπού θα στεγάζονται θα πρέπει maximum το καλοκαίρι να αγγίζει τους 20 βαθμούς κελσίου. Τα καβούρια αυτά θα μπορούσαν λοιπόν να μπουν σε ένα species ενυδρείο με ένα δυνατό chiller σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου σου και φυσικά μόνα τους μιας και τα ψάρια περιλαμβάνονται στην δίαιτα τους... :wink:

netblues 19-07-05 12:49

Καβουρια??
Χμμ το καλυτερο μερος που μπορεις να τα βαλεις ειναι στις τσεπες..
:D :D :D
Περα απο την πλακα τωρα, τα πιθανα προβληματα ειναι:
α. Η χαμηλη θερμοκρασια του νερου, κατι που το καλοκαιρι ειναι ιδιαιτερο προβλημα.
β. Τι θα τρωνε.. Εδω πληροφοριες σιγουρες δεν υπαρχουν...
γ. Ειναι πολυ πιθανο να ειναι επιθετικα σε οτιδηποτε αλλο ειναι μεσα στο ενυδρειο, ειδικοτερα την νυκτα. Καλυτερα μονα τους.
δ. Εχουν αναγκη να βγαινουν και εκτος νερού?

Ισως αν μπορουσες να τα βγαλεις καποια φωτογραφια να βρισκαμε κατι σε βιβλιογραφια. Επισης καλη ιδεα ειναι να παρεις λιγο νερο και να το μετρησεις να δεις τι γινεται. Οπως επισης και τι θερμοκρασια εχει το περιβαλλον τους.

kpanos 19-07-05 12:55

ok.
 
το ξεχναμε λοιπον :( .για να πω και την αληθεια μου 1δεξαμενη μονο για καβουρια δεν θα τη διεθετα.

kpanos 19-07-05 13:04

.
 
τα μαζευουν το βραδυ με τη βοηθεια φακων.οσον αφορα τη διατροφη τους λογικα τρεφονται με σκουλικια και διαφορες νυμφες κουνουπιων.βεβαια για να τα συγκεντρωσουν σε καποιο σημειο τοποθετουν νωρις το απογευμα ψωμι.φανταζομαι πρεπει να ειναι παμφαγα.σιγουρα θα πρεπει να βγαινουν εκτος νερου γιατι τα βρισκεις στις οχθες του ποταμου το βραδυ.για φωτο σας υποσχομαι να προσκομισω.

Pritanis 19-07-05 13:48

Tετοια καβουρια ειχα βαλει εγω στο ενυδρειο μου στον Χορτιατη. 5 στον αριθμο απο ποταμακι που κατεβαινε στην Βολβη. Εμφανισιακα δεν ελεγαν πολλα. Το βασικο τους προβλημα ειναι οτι ειναι απιθανοι αναρριχητες..... Τα βρηκα σταδιακα σε ολους τους χωρους του σπιτιου. Καποια τα προλαβα ζωντανα καποια οχι. Τελικα ολα χαθηκαν και τα βρηκα απο τη μυρωδια....Τα ειχα σε 25 βαθμους και δεν εδειχναν να εχουν καποιο προβλημα.Τα ψαρια μου ειναι τερεστια οποτε δεν διαπιστωσα αν ειναι επιθετικα. Σε ενα αλλο ενυδρειο που τα ειδα με μικρα λιμνισια ψαρια παντως δεν ηταν επιθετικα.

vasilis-arta 24-07-05 18:04

Καλησπερα!Επειδη μεγαλωσα σε χωριο με ποταμι οπου ψαρευαμε ολο το καλοκαιρι στο σπιτι μου συχνα φιλοξενουσα καβουρια που τα επιανα στο ποταμι.Ειναι επιθετικοτατα!Επιτιθονται τη νυχτα και ειναι ικανα να σκοτωσουν κυπρινο 3,5 κιλων!Το λεω επειδη μου συνεβη!Μπορουν να αναριχηθουν σαν τα μυρμηγκια αρκει να αντεχει το βαρος τους.Τρωνε οτιδηποτε εχει σχεση με σαρκα(ψαρακια,βατραχια,σκουληκια,κοτοπουλο,κεφτεδα κια κλπ)
Πρεπει, αν μπουν σε περιορισμενο χωρο,να βγαινουν και εξω απτο νερο να αναπνεουν,οπως και οι υδροβιες χελωνες.

kpanos 25-07-05 14:18

.
 
ε οχι να ταιζω και τα καβουρια με τα ψαρια μου.μαλλον θα τα προτιμησω στη κατσαρολα μου απο το ενυδρειο μου.

Husky_Jim 25-07-05 19:43

Re: καβουρια!
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kpanos
καλησπερα σε ολους τους φιλους.εχω ακουσει χρονια τωρα για καποια καβουρια ποταμισια στο χωριο μου στην ορεινη αρκαδια.εκει τα τρωνε βεβαια.σκεφτηκα αν θα μπορουσαν να εγκλιματιστουν σε συνθηκες ενυδρειου.τα νερα ειναι πλουσια σε οξυγονο,πολυ δροσερα και πιθανοτατα ιδιαιτερα σκληρα.τα ποταμακια οπου και συλλεγονται ειναι ρηχα.το χειμωνα ωστοσο εχει μεγαλες χιονοπτωσεις σε διαρκεια και σε πυκνοτητα πραγμα το οποιο σημαινει οτι αυτα πεφτουν σε χειμερεια ναρκη.πως θα σας φαινοταν να παρω λιγα καβουρια σε μια μικρη δεξαμενη?τη θεωρειτε καλη ιδεα?φανταζομαι οτι χρειαζεται προσπαθεια ιδιαιτερη.

Ποιό μέρος της ορεινής αρκαδίας 'πατριώτη'? :D :D :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01497 seconds with 10 queries