Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya' ...κλάδεμα ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84442)

Gemomar 17-01-15 17:35

Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya' ...κλάδεμα ?
 
έχω 2
Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya'



που μου πάνε όμορφα ! (4 μήνες) .... θέλει ένας φίλος να του δώσω κλάδεμα ... όμως ... ποιος είναι ο σωστός τρόπος να το κάνω !???


κόβοντας όσο πιο κοντά στο έδαφος 2 - 3 φύλα ? η .... βγάζει και αυτό δρομέα ! ? οπότε περιμένω να πετάξει κάπου παρά δίπλα !? Η απλά ξηλώνω τη μια και του τη δίνω που με έχει φάει !? :o



προκαταβολικά ευχαριστώ ! :)

rottbea 17-01-15 18:06

Αν εχει πεταξει νεο φυτο με μεγαλη προσοχη το κοβεις και του το δινεις.
Αν οχι μπορεις να χωρισεις το ιδιο το φυτο κοβοντας το καθετα.

stanlee 17-01-15 18:10

....
 
Αν δεν κρατιέται ξηλώνεις και του δίνεις....
Αν έχει υπομονή περιμένει δρομείς που τους ξεριζώνεις προσεχτικά και τους αποκόβεις απ το μητρικό φυτό αλλά από προσωπική πείρα σε hi tech ενυδρείο με 2βατ ανα λ και διοξείδιο 4φ/δευτ έκοβα φύλλο χαμηλά απ το στέλεχος το μεταφύτευα δίπλα και έβγαζα φυτό......
Αλλά αν είναι καλός φίλος κάνε του τη χάρη και δώσε του κανονικό φυτό:D

artsi28 17-01-15 19:21

δ ξερω αν ισχυει αυτο με το καθετο κοψιμο στη ριζα (η παιζει εγω να ειχα κανει βλακεια κ να το χαλασα)!!!θα σου ελεγα να περιμενεις λιγο πριν του δωσεις για να βγαλει δρομεα!!θα ειναι πιο υγειες το φυτο!!λογικα δ θα αργησει αλλα παιζουν κ αλλα ρολο!!
αφου του αρεσει πολυ...γιατι δ κοιτας μηπως καποιος συμφορουμιτης δινει;;;

rottbea 17-01-15 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από artsi28 (Μήνυμα 871126)
δ ξερω αν ισχυει αυτο με το καθετο κοψιμο στη ριζα (η παιζει εγω να ειχα κανει βλακεια κ να το χαλασα)!!!θα σου ελεγα να περιμενεις λιγο πριν του δωσεις για να βγαλει δρομεα!!θα ειναι πιο υγειες το φυτο!!λογικα δ θα αργησει αλλα παιζουν κ αλλα ρολο!!
αφου του αρεσει πολυ...γιατι δ κοιτας μηπως καποιος συμφορουμιτης δινει;;;

Αν ειναι μεγαλο το φυτο δεν παθαινει απολυτως τιποτα αν το διαιρεσεις:p
Ειπαμε αν εχει πεταξει νεο φυτο(δρομεα)το αφαιρει και το δινει!

artsi28 17-01-15 20:08

ε μαλλον τοτε αυτο ειχα κανει εγω!!
δ ηταν αρκετα μεγαλο κ το εκοψα!!!
προφανως αν εχει δρομεα κοβει κ δινει το ιδιο λεμε....;)

Gemomar 17-01-15 23:49

:) ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ! ... τελικά του έδωσα και ησύχασα :)

το μέγεθος του είναι περίπου 25 εκατοστά .... με το συμπάθιο :D (το είχα πάρει τόσο δα ! :grin: ) ... οπότε θα δοκιμάσω να κόψω και φίλο για να δω αν θα βγάλει ξανά !!

δρομείς .... έχουν βγει αλλού, αλλά (οπότε πάει παρά πολύ καλά λογικά )... παρά είναι νωρίς για να τους πειράξω.... αν δε φτάσουν τα 4 εκατοστά τουλάχιστον ... :)

και πάλι ευχαριστώ :)

στη Σάμο έχουμε συμφορουμίτες ... το πιστέυω αυτό ! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01317 seconds with 10 queries