Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   θερμοστάτης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83686)

paraskevas 06-12-14 00:45

θερμοστάτης
 
Καλησπερα σας εδω και λιγο καιρο ψαχνω να παρω εναν εξτρα θερμοστατη για το ενυδρειο μου το οποιο ειναι 120 λιτρα μεικτα και εχω αυτην την στιγμη μεσα εναν 150W και εχω βρει μια πολυ καλη προσφορα για εναν θερμοστατη 300W λετε να εχω προβλημα αμα βαλω τον 300 στα 120 λιτρα?

leonidas87 06-12-14 00:57

Μια χαρά είναι αυτός που έχεις.
Γιατί θές κ αλλον??για ρεζέρβα??
Αν θες ακόμα ένα για ρεζέρβα πάρε έναν 100-150 watt...
300 watt σε 120 λίτρα θα σου ανεβάζουν τάχυστα τη θερμοκρασία κ δε το θέλουμε.

Τάκης 06-12-14 01:01

Φίλε μου αν δεν έχεις κοντρόλερ θα σου έλεγα να μη τον βάλεις, και ο λόγος είναι πως αν κολλήσει ο θερμαντήρας θα στα βράσει τα ψάρια μέχρι να πεις κύμινο, αν είχες όμως κοντρόλερ έχεις 2 δικλίδες ασφαλείας, θα πρέπει να κολλήσουν και οι 2 συσκευές, επομένως είναι πιο δύσκολο

paraskevas 06-12-14 01:03

για ρεζερβα τον θελω για αυτος που εχω μου φενεται σαν να εχει πιασει αλατα μεσα το γυαλι και υποψιαζομαι πως καποια στιγμη θα με αφησει
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 865620)
Φίλε μου αν δεν έχεις κοντρόλερ θα σου έλεγα να μη τον βάλεις, και ο λόγος είναι πως αν κολλήσει ο θερμαντήρας θα στα βράσει τα ψάρια μέχρι να πεις κύμινο, αν είχες όμως κοντρόλερ έχεις 2 δικλίδες ασφαλείας, θα πρέπει να κολλήσουν και οι 2 συσκευές, επομένως είναι πιο δύσκολο

εχω κοντρολερ μεσα

Τάκης 06-12-14 01:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paraskevas (Μήνυμα 865621)

εχω κοντρολερ μεσα

Αν έχεις κοντρόλερ τότε νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα , έτσι και αλλιώς ο κοντρόλερ έχει +/- 0,3 βαθμούς, επομένως δεν θα έχεις απότομα μεγάλες μεταβολές, ρύθμισε όμως τον θερμαντήρα +1 βαθμό πάνω από τον κοντρόλερ, όχι πιο πάνω

polykarpos 06-12-14 01:11

Οι απόψεις επι του θέματος θα είναι φαντάζομαι πολλές αλλά θα σου πω εμπειρικά επειδή το έκανα... σε ενυδρειο 60λτ έκανα δοκιμή 50αρα 100αρα κ 150αρα. Σε κάθε πείραμα το νερό αρχικά ήταν 20 βαθμοι κ όλοι οι θερμανηρες ήταν στους 24.
Με τον μικρό το έφτασε επιτέλους μετά απο ώρες λειτουργίας ενώ με διαφορα ο μεσαιος κ τρομερή διαφορα ο μεγαλύτερος.. σε παραπάνω βαθμούς λχ 28 ο μικρός δεν μπόρεσε..... ίδρωσε στη κυριολεξία!!! Όλοι έχουν θερμοστατη κ θα κόψουν στην επιθυμητή θερμοκρασία όμως σημασία έχει και η ροή του νερού σου.. δλδ λχ με μικρή ροή θα είναι αρχικά πιο ζέστη η πλευρά που είναι ο θερμαντηρας κ θα ανοιγοκλεινει συνέχεια. Αν η ροή είναι μεγαλύτερη τότε θα το ζεστάνει άπλα πιο γρήγορα! Αν οι γρήγορες αλλαγες δεν επιρεασουν τα ζωντανά σου αυτό είναι άλλο θέμα...τα 300 βατ δεν θα σου είναι πιο ακριβό.. αντί για 3ωρες με 100 βατ θα σου βγεί σε μια με 300... σε γρήγορες αναλογίες το λέω πάντα..όπως προειπα παίζει σημασία κ η ροή νερού.βέβαια οι υπερβολές δεν βοήθησαν ποτέ κανέναν..

Τάκης 06-12-14 01:15

Για τη ροή έχει δίκιο ο polykarpos, όσο πιο καλή ροή κοντά ή πάνω στον θερμαντήρα τόσο πιο ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας σε όλο το ενυδρείο

delta66 06-12-14 02:30

Παιζουν διαφοροι παραγοντες για την επιλογη σωστων βατ, με τον κυριοτερο την διαφορα θερμοκρασιας χωρου και ενυδρειου.

Ενας λογος που αποφευγουμε τα υπερβολικα βατ (ακομα κι αν εχουμε κοντρολερ για ασφαλεια) ειναι οταν δεν θελουμε να ανεβει αποτομα η θερμοκρασια πχ μετα απο μια αλλαγη νερου με πιο δροσερο νερο.
(Η πτωση της θερμοκρασιας μεχρι ενα οριο και οχι πολυ αποτομα και αναλογα το ειδος ψαριων δεν ειναι ανεπιθύμητη, σε καποια ειδη ειναι και ευεγερτικη, Η αποτομος ανοδος ομως, οχι)
Οι θερμοστατες στους θερμαντηρες οπως και οι θερμοστατες στους κοντρολερ εχουν μονο On και Off.
Ενας θερμαντηρας θα παραμεινει ανοιχτος μεχρι να φτασει η θερμοκρασια στην προρυθμισμενη τιμη.
Αν ειναι δυνατος, αυτο θα γινει πολυ γρηγορα.

Καλο ειναι λοιπον να μην ειναι πολυ πιο δυνατος απο οτι χρειαζεται πραγματικα το ενυδρειο.
Συνηθως αυτος ο πινακας ισχυει για τους περισσοτερους θερμαντηρες. Απο εκει και μετα κοιταμε και τις οδηγιες του θερμαντηρα αν αναφερει κατι επιπλεον.
(προσωπικα εχω εναν θερμαντηρα να φτανει ισα ισα για το ενυδρειο, και εχω ενα εφεδρικο που προσθετω στο ενυδρειο να βοηθησει, στην περιπτωση που σε καποιο βαρυ χειμωνα, δεν φτανει αυτος που εχω. Ετσι κι αλλιως, καλο ειναι να υπαρχει ενας εφεδρικος θερμαντηρας)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...nusigmaeta.jpg

more2 06-12-14 14:21

Ευχαριστώ για το πίνακακι και τις διευκρινισεις σας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01543 seconds with 10 queries