Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   πετρωσε το χαλικι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83551)

artsi28 28-11-14 19:37

πετρωσε το χαλικι
 
καλησπερα...μετα απο το ξεπουλημα οοοολων των πραγματων απο το 300αρι μου....ζωντανων κ μη ηρθε η ωρα για το τελευταιο....το χαλικι!!!κ ενω ολα εμοιαζαν οτι θα ειναι ρουτινα....το χαλικι εχει πετρωσει κ δ μπορω να το βγαλω....οσο εχω βγαλει με προσοχη για τα τζαμια ειναι μια χαρα μετα....αλλα τωρα εχει γινει...ενα!!!ειναι ψιλοκοκκο χαλαζιακο μαυρο...!!!
καμια συμβουλη....;;;
πως το βγαζω χωρις να χαλασω το ενυδρειο του bpel πλεον.....*

ScorpionGr 28-11-14 20:32

Όλη η επιφανεια πεττρωσε? Σκαλισμα σιγα σιγα με κανενα κουταλι?? (δεν εχω παρομοια εμπειρια!)

ChocolatePuma 28-11-14 20:49

Σπάστο σιγά σιγά, μην αδειασεις το νερο και τράβηξε το με χοντρό σωλήνα (σαν να κάνεις σκουπα βυθού)

Οσο μείνει...θα χρειαστεί να το βγάλεις με το χέρι!

Δεν τραυματίζεται το τζάμι τοσο εύκολα. Πριν κατι μήνες ξέστησα ένα 150λιτρο και το χαλίκι το εβγαζα με τη χουφτες (ακόμη κι απ τις γωνίες!)

artsi28 28-11-14 20:54

πηγα να το δοκιμασω αυτο με την κανονικη σκουπα (βυθου) αλλα θα εσπαγε!!θα δοκιμασω κ με σωληνα πιο χοντρο!!!
το ψιλοφοβαμαι μωρε...κριμα ειναι!!με καμια σπατουλιτσα δ παιζει ε;;

ChocolatePuma 28-11-14 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από artsi28 (Μήνυμα 864703)
πηγα να το δοκιμασω αυτο με την κανονικη σκουπα (βυθου) αλλα θα εσπαγε!!θα δοκιμασω κ με σωληνα πιο χοντρο!!!
το ψιλοφοβαμαι μωρε...κριμα ειναι!!με καμια σπατουλιτσα δ παιζει ε;;

Μην σε επηρεάζει η ζημιά που μπορεί να γίνει με εναν μαγνήτη κι ενα μικροσκοπικό χαλίκι. Ειναι τελείως διαφορετικό

Προσπαθησε - αν το βγάλεις ολο με το χερι - να το σηκώνει απευθείας απ τον πατο. Εννοω να μην το πηγαινεις στα πλαϊνά τζάμια

Και στο τέλος οσο λιγο μεινει, εκει θελει απλα λιγο παραπάνω προσοχη

ΥΓ : Προσωπικά θα επέλεγα τον σωλήνα, αφου πρωτα το σπασω

AntoniosR 28-11-14 21:05

Εγώ φίλος θα σου πρότεινα να ρίξεις μέσα καυτό νερό...

Τάκης 28-11-14 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR (Μήνυμα 864706)
Εγώ φίλος θα σου πρότεινα να ρίξεις μέσα καυτό νερό...

Οχι, θα σπάσει το τζάμι με την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας.

Βάλε νερό μέσα και με ενα πλαστικο ποτήρι προσπάθησε να το σπάσεις, να χώνεις το ποτηρι μέσα όπως τη σκούπα, απο τα χείλη. Οχι μεγάλη πίεση, μη στηρίζεις όλο το βαρος σου δηλαδή μη σπάσεις το τζαμι απο κατω, το πλαστικο ποτήρι δεν μπορει να σπασει το τζάμι, η πίεση μόνο που ασκεις μπορει να το κάνει αυτό

johnpecn` 28-11-14 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR (Μήνυμα 864706)
Εγώ φίλος θα σου πρότεινα να ρίξεις μέσα καυτό νερό...

Σωστός ετσι έβγαλα κι εγω μια πετρωμενη άμμο
Απλα πρώτα έριξα λίγο πιο χλιαρό και μετά το βραστό
Για να μην έχεις κανένα ατύχημα με συ στολή διαστολη:D

artsi28 28-11-14 21:38

φφφ....δ ξερω τι να κανω....η λυση με το ζεστο νερο μου ακουγεται σωστη...αλλα το θεμα με τη διαφορα θερμοκρασιας με τρομαζει λιγο!!!με.το χερι μπορω να το βγαλω σιγα σιγα απο πανω λιγο λιγο...αλλα θα παρει απειρη ωρα!!!

Τάκης 28-11-14 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από artsi28 (Μήνυμα 864713)
φφφ....δ ξερω τι να κανω....η λυση με το ζεστο νερο μου ακουγεται σωστη...αλλα το θεμα με τη διαφορα θερμοκρασιας με τρομαζει λιγο!!!με.το χερι μπορω να το βγαλω σιγα σιγα απο πανω λιγο λιγο...αλλα θα παρει απειρη ωρα!!!

Δοκιμασε με πλαστικο ποτήρι να δεις

AntoniosR 28-11-14 21:49

Ναι ενταξει, δεν θα ριξεις νερο σε σημειο βρασμού, είπαμε. Εννοείται πως θα προσεξεις την αλλαγη θερμοκρασιας. Αλλα το ζεστο νερο στανταρ θα μαλακωσει αυτο που κραταει το χαλικι. Γιατι δεν ελιωσε το χαλικι και εγινε ενα σωμα. Από τη βρωμια και οτι κατακαθεται εχει γινει ενα σωμα μια ψυχη! :p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από artsi28 (Μήνυμα 864713)
φφφ....δ ξερω τι να κανω....η λυση με το ζεστο νερο μου ακουγεται σωστη...αλλα το θεμα με τη διαφορα θερμοκρασιας με τρομαζει λιγο!!!με.το χερι μπορω να το βγαλω σιγα σιγα απο πανω λιγο λιγο...αλλα θα παρει απειρη ωρα!!!

Εγω νομιζω οτι την αλλαγη θερμοκρασιας μπορεις να την ελέγξεις 100%, σε αντιθεση με το να ασκησεις διαφορες πιεσεις με σπατουλες, σωληνες, ποτηρια κι εγω δεν ξερω τι αλλο...

delta66 28-11-14 22:45

Πως τα καταφερατε?
Με χαλικι κιολας?
:smt117

johnpecn` 28-11-14 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 864730)
Πως τα καταφερατε?
Με χαλικι κιολας?
:smt117

Για το πέτρωμα λες;
Την είχα την άμμο 2 χρονια μέσα στο ενυδρειο και το ενυδρειο το βαράγε ο ήλιος σε ταράτσα :D

artsi28 29-11-14 11:14

ναι αυτο λεω κ εγω οτι ειναι απο τη βρωμια...κ οταν εκανα σκουπα μαλακωνε ολο!!!απλα σε καποια σημεια ειναι οντος ενα σωμα μια ψυχη!!!
τεσπα...θα το δοκιμασω με το νερο κ θα σας πω αποτελεσματα....ελπιζω καλα!!!

artsi28 02-12-14 19:52

τελικα ολα καλα παιδια....
βαλαμε με βραστηρα (οχι βρατο τελειως ομως) νερο σιγα σιγα μεσα....εσπασε λιγο η μπηχλα που ειχε κ με ισια κατσαβηδια ξυσαμε σιγα σιγα το χαλικι...ε μετα απο καποια φαση εβγαινε με το χερι σε κομματια!!!
τελος καλο...ολα καλα!!!
ευχαριστω πολυ ολους σας για τις συμβουλες...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01576 seconds with 10 queries