Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Πρόβλημα με γκουράμι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83529)

Ορφας 27-11-14 15:45

Πρόβλημα με γκουράμι
 
Πριν απο 2 μερες εβαλα 2 dwarf gourami στο 60λιτρο μου στο οποιο μεσα εχω 5 νεον τετρα και 3 ζεβρα δανιo.Τo προβλημα ομως ειναι πως τα gourami δεν τρωνε καθολου μονο το ενα διλα διλα ερχετε λιγο αν ριξω τις νιφαδες ακριβος πανω του,το αλλο ομως καθολου ουτε στην επιφανια δεν ανεβενει,τα μικρα τα ψαρια τρωνε ολη την τροφη και αυτα δεν προλαβενουν τιποτα.Μηπως θα ξεθαρεψουν με τον καιρο??????

savvasko 27-11-14 20:42

φιλε μου το ιδιο λαθος ειχα κανει και εγω.........ειναι πολλα ψαρακια σε 60ρι........εμενα η γνωμη μου ειναι να φυγουν τα γκουραμακια........γιατι σε 60 λιτρα μπαινει η το ζευγαρι η τα αλλα.........αν λεω κατι λαθος ας με διαψευσουν

ChocolatePuma 27-11-14 20:51

Το συγκεκριμενο είδος ειναι αρκετά διαδεδομενο...ωστόσο επειδή δεν είχα ποτέ, περίμενε κάποιον που να το γνωρίζει με μεγαλύτερη λεπτομέρεια

Στο προφιλ του πάντως λεει το εξής, αναφορικά με τη συγκατοίκηση...:
http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/


It’s both shy and territorial, so in a small tank should be considered the primary inhabitant.



delta66 27-11-14 20:57

Τι φυλο ειναι τα γκουραμι?

Diskus fan 27-11-14 22:20

Μερικές παραπάνω πληροφορίες... για συνθήκες νερού, θερμοκρασία, καμιά φωτογραφία;

Ορφας 28-11-14 09:31

[QUOTE=ChocolatePuma;864521]Το συγκεκριμενο είδος ειναι αρκετά διαδεδομενο...ωστόσο επειδή δεν είχα ποτέ, περίμενε κάποιον που να το γνωρίζει με μεγαλύτερη λεπτομέρεια

Στο προφιλ του πάντως λεει το εξής, αναφορικά με τη συγκατοίκηση...:
http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/


It’s both shy and territorial, so in a small tank should be considered the primary inhabitant.


Και εγω το διαβασα αυτο πριν προβω την αγορα τους αλλα δεν περιμενα να ειχα τοσο σοβαρο προβλημα
-------------------------
μηπως αν τα ταισω με βυθιζομενες ταμπλετες λετε να φανε.αν δεν πιασει και αυτο θα αναγκαστω τα να δοσω

ChocolatePuma 28-11-14 12:26

[QUOTE=Ορφας;864589]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 864521)
-------------------------
μηπως αν τα ταισω με βυθιζομενες ταμπλετες λετε να φανε.αν δεν πιασει και αυτο θα αναγκαστω τα να δοσω

Καλύτερα να απαντήσεις σε Σπυρο και Fun...γιατί ρωτάνε σημαντικά πράγματα ;)

Ορφας 28-11-14 15:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 864525)
Τι φυλο ειναι τα γκουραμι?

Δεν μπορω να τα ξεχωρισω.Αν θελετε μπορω να σας στειλω φοτο και να μου πειτε εσεις
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 864541)
Μερικές παραπάνω πληροφορίες... για συνθήκες νερού, θερμοκρασία, καμιά φωτογραφία;

παραμετροι νερου
ph 6.5
No3 0
No2 0

Θερμοκρασια
23-24
φοτο θα ανεβασω σε λιγο

Τάκης 28-11-14 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ορφας (Μήνυμα 864639)

παραμετροι νερου
ph 6.5
No3 0 ?
No2 0

Αμμωνία μέτρησες ;
Πράξενο που τα Νιτρικά (ΝΟ3) είναι 0 αλλά όχι και απαγορευτικό.
Αν μπορείς κάνε μέτρηση GH & KH
Μετράς με υγρα ή με χαρτάκια ;
Επίσης καλό είναι οι μετρήσεις να είναι πριν από την αλλαγή νερού.
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ;
Εχεις φυτά μέσα ;
Και αυτό που σε ρώτησε ο Σπύρος, αν τα γκουράμι είναι ζευγάρι ή αν ξέρεις το φύλο τους

Ορφας 28-11-14 16:57

ναι και η αμμωνια ειναι στο 0
μετραω με υγρα
το ενυδρειο τρεχει περιπου 6 μηνες
οχι δυστιχος δεν εχω φυτα μεσα
Δεν νομιζω να ειναι ζευγαρι αφου ειναι συνεχεια χωριστα,ουτε ξερω το φυλο τους
Οριστε και μια φοτο
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/...ef&oe=550FD78E

Χρηστος Ζ. 28-11-14 17:12

στη φωτο για αρσενικο (αριστερα), θυληκο (δεξια) φαινονται.

σιγουρα κατι κανεις λαθος στις μετρησεις, αποκλειεται το νο3 να ειναι μηδεν μετα απο 6 μηνες και σε ενυδρειο χωρις φυτα. διαβασε τις οδηγιες και βαλε αληθινα φυτα στο ενυδρειο.

Ορφας 28-11-14 17:19

Εχεις δικιο απλος το νο3 το μετρισα οταν προτοεστισα το ενυδρειο Το πχ μετρησα προσφατα.Τελικα με το ταισμα τι θα γινει

Χρηστος Ζ. 28-11-14 17:31

τα γκουραμια ειναι ντροπαλα ψαρια στην αρχη και πρεπει να συνιθησουν το ενυδρειο πρωτα, δεν εχεις και φυτεμενο με επιπλεοντα φυτα οποτε γινονται ακομα πιο ντροπαλα. με τα συγκεκριμενα δεν εχω εμπειρια, αλλα με αλλο ειδος αυτο ειχα παρατηρησει.
οσον αφορα το ταισμα, θα αρχισουν να τρωνε καποια στιγμη.
παρατηρησε λιγο να δεις αν εχουν πανω τους τιποτα ασπρα σημαδακια (υπαρχει λογος που στο λεω), αν δεν αρχισουν να τρωνε τις επομενες ημερες τοτε κατι αλλο συμβαινει.

Ορφας 28-11-14 17:33

ok ευχαριστω για το ενδιαφερον :)

Diskus fan 29-11-14 00:57

Τα ψάρια που φιλοξενούμε έχουν απαιτήσεις... ως προς τις συνθήκες νερού, θερμοκρασία, συγκατοίκηση, χώρο κλπ.
Πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό των neon tetra... σε τουλάχιστον 10 ή και περισσότερα άτομα (15 θα ήταν πολύ καλύτερα). Το ίδιο σου προτείνω... και για τα zebra.
Σου βάζω τα link... για να διαβάσεις περισσότερα.-

http://diszhal.info/english/labyrint...lisa_lalia.php

http://diszhal.info/english/cyprinds...anio_rerio.php

http://diszhal.info/english/characin...don_innesi.php

Ορφας 29-11-14 12:21

δεν θα ηταν πολυ φορτομενο το ενυδρειο αν μεγαλοσω τα κοπαδια????
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 864671)
τα γκουραμια ειναι ντροπαλα ψαρια στην αρχη και πρεπει να συνιθησουν το ενυδρειο πρωτα, δεν εχεις και φυτεμενο με επιπλεοντα φυτα οποτε γινονται ακομα πιο ντροπαλα. με τα συγκεκριμενα δεν εχω εμπειρια, αλλα με αλλο ειδος αυτο ειχα παρατηρησει.
οσον αφορα το ταισμα, θα αρχισουν να τρωνε καποια στιγμη.
παρατηρησε λιγο να δεις αν εχουν πανω τους τιποτα ασπρα σημαδακια (υπαρχει λογος που στο λεω), αν δεν αρχισουν να τρωνε τις επομενες ημερες τοτε κατι αλλο συμβαινει.

Τι θα σημαινει αν εμφανισουν ασπρα σημαδια?

delta66 29-11-14 14:10

Παρακαλω καποιον mod να διορθωσει τον τιτλο.
Μου βγαινει το ματι καθε φορα που τον βλεπω, αλλα βασικα δεν βοηθαει στην μηχανη αναζητησης.
Ευχαριστωωωωω.

Κλεόβουλος 29-11-14 14:13

Αφού μας παρακαλάς να σου κάνουμε τη χάρη :D

ChocolatePuma 29-11-14 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 864744)
Πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό των neon tetra... σε τουλάχιστον 10 ή και περισσότερα άτομα (15 θα ήταν πολύ καλύτερα). Το ίδιο σου προτείνω... και για τα zebra.

Εγώ πάλι θα έλεγα να βγάλεις και τα ζεβρα και τα νεον, μια που και τα δύο θέλουν μήκος στο ενυδρειο κι επειδή στο 60λιτρο δεν μπορείς να τα κάνεις σωστό κοπάδι, ίσως να πρέπει να ξανασκεφτείς την ψαροσύνθεση σου

delta66 29-11-14 15:53

Τα zebra οκ ειναι πολυ κινητικα, αλλα τα neon, απο αποψης διαστασεων και μονο αυτου του ενυδρειου, μπορει να μην ειναι το τελειο, αλλα μπορουν να διατηρηθουν αξιοπρεπως.
Δεν ειναι κινητικο κοπαδοψαρο.


Με ποια μεθοδο κατεβαζεις το πεχα στο 6.5?
Ποση ειναι η KH και GH?
(Οι μετρησεις δεν ισχυουν for ever. Τωρινες μετρησεις).

ChocolatePuma 29-11-14 15:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 864826)
Τα zebra οκ ειναι πολυ κινητικα, αλλα τα neon, απο αποψης διαστασεων και μονο αυτου του ενυδρειου, μπορει να μην ειναι το τελειο, αλλα μπορουν να διατηρηθουν αξιοπρεπως.
Δεν ειναι κινητικο κοπαδοψαρο.


Με ποια μεθοδο κατεβαζεις το πεχα στο 6.5?
Ποση ειναι η KH και GH?

Σπύρο, τα ίδια λέμε, απλά εσύ εισαι πιο ευγενικός :D

delta66 29-11-14 16:08

Δεν λεμε το ιδιο.
Του λες να τα βγαλει και τα neon.
Του λεω οτι 60 λιτρα ειναι αποδεκτα για neon και να τα κρατησει αρκει να τους δωσει τουλαχιστον καθαρο μαλακο νερο και σωστη διακοσμηση/περιβαλλον. (αυτο κυνηγαω εδω με τα ποστ μου)

Υπαρχει και η περιπτωση που οταν καποιος τα δει τα ψαρια εστω και σε 60 λιτρα με σωστο νερο κλπ και του αρεσουν, θα προχωρησει, δεν θα μεινει στα 60 λιτρα, και θα τους δωσει και περισσοτερα στην πορεια.

Αυτη ειναι η αποψη μου και την κατεθεσα χωρις φοβο και παθος. :cool:

ChocolatePuma 29-11-14 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 864831)
Δεν λεμε το ιδιο.
Του λες να τα βγαλει και τα neon.
Του λεω οτι 60 λιτρα ειναι αποδεκτα για neon και να τα κρατησει αρκει να τους δωσει τουλαχιστον καθαρο μαλακο νερο και σωστη διακοσμηση/περιβαλλον. (αυτο κυνηγαω εδω με τα ποστ μου)

Υπαρχει και η περιπτωση που οταν καποιος τα δει τα ψαρια εστω και σε 60 λιτρα με σωστο νερο κλπ και του αρεσουν, θα προχωρησει, δεν θα μεινει στα 60 λιτρα, και θα τους δωσει και περισσοτερα στην πορεια.

Αυτη ειναι η αποψη μου και την κατεθεσα χωρις φοβο και παθος. :cool:

Τοτε ξαναποσταρω :p (γιατι αλλο καταλαβα πριν)
Τα νεον μπορει να μην ειναι τρομεροι κολυμβητες αλλα θελουν 60 εκ μηκος στο ενυδρειο...ως ελαχιστο

Υπαρχει????

Περισσοτερα λιτρα μπορουν να δωθουν σε καθε ειδος, γιατι οχι και στα ζεβρα???

Ορφας 29-11-14 18:04

Καταλαβαινω απολυτα την αποψη σας και θα κοιταξω να δοσω σε κανεναν τα ζεβρα μεγαλωνοντας παραλληλα τα νεον κατα 5 ψαρια συνολο 10.Το ενυδρειο εχει διαστασεις 60*30*30.Το ph το κατεβασα με τυρφη στο 6,5.Το KH και το GH θα το μετρησω με την πρωτη ευκαιρια και θα σας το πω

delta66 29-11-14 18:24

Λογικα με την τυρφη θα εχει κατεβει και KH GH αλλα τσεκαρε να εχεις πληρη εικονα.
Φτιαξε και το περιβαλλον. Χαλαζιακο βυθο, ξυλα, ευκολα φυτα, ξερα φυλλα, μετριο φωτισμο κλπ.
-------------------------
Ο αμφορεας τρωει χωρο και μπορει να βγαζει και τιποτα ασβεστολιθικα ή και χειροτερα στο νερο

Ορφας 29-11-14 18:35

Μολις πληρωθω και πιασω λιγα χρηματα στα χερια μου θα κανω μια ολοκληροτικη αλλαγη στο ενυδρειο,θα φυγουν τα πυλινα και τα πλαστικα φυτα και θα κανω ενα ομορφο φυτεμενο
Παρεμπιπτοντως αυτο ειναι το υποστρωμα που χρησημοποιω
http://www.pethouseonline.co.za/cont...te-gravel.jpeg

delta66 29-11-14 19:18

Aυτο το "mineraly" που γραφει, με βαζει σε υποψιες.
Aν δεν σου εχει περισσεψει καθολου, βγαλε μιση χουφτα απο το ενυδρειο, ξεπλυνε τη, αστη να στεγνωσει και ριξε λιγο ακουαφορτε πανω της.
Αν αφρισει ... την κατσαμε.

(προσοχη με το ακουαφορτε ειναι καυστικο, σε ελεγχομενο χωρο και διαβαζουμε οδηγιες/προφυλαξεις)

Ορφας 29-11-14 20:11

ok θα το δοκιμασω αυριο το πρωι

ChocolatePuma 29-11-14 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ορφας (Μήνυμα 864861)
Μολις πληρωθω και πιασω λιγα χρηματα στα χερια μου θα κανω μια ολοκληροτικη αλλαγη στο ενυδρειο,θα φυγουν τα πυλινα και τα πλαστικα φυτα και θα κανω ενα ομορφο φυτεμενο
Παρεμπιπτοντως αυτο ειναι το υποστρωμα που χρησημοποιω

Μην αρχίσεις να τα σκας χοντρά στα πετσοπάδικα! Υπάρχουν και οι αγγελίες...και οι προσφορές!

Ορφας 29-11-14 21:33

Ενοιτε πως θα αγορασω απο το φορουμ.Σιγα μην δοσω λεφτα στους κλεφτες...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02696 seconds with 10 queries