Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   plagiomnium trichomanes (tricho moss) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83345)

fotis_k 18-11-14 21:04

plagiomnium trichomanes (tricho moss)
 
Τι πληροφορίες εχουμε γι αυτο το φυτό?το χει χρησιμοποιήσει κανένας?Το σκέφτομαι για χαλί σε γαρυδοενυδρειο.

ChocolatePuma 18-11-14 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 862919)
Τι πληροφορίες εχουμε γι αυτο το φυτό?το χει χρησιμοποιήσει κανένας?Το σκέφτομαι για χαλί σε γαρυδοενυδρειο.

Αργής ανάπτυξης moss, αρκετά ανθεκτική, σχετικά εύκολη, θερμοκρασία 23-30, pH 6-7.5, kH 1-8, θέλει μέτριο φωτισμό

Βρήκε σε πετ σοπ ή θα πάρεις απο εξωτερικό?

Sakisdraminos 18-11-14 21:14

ΩΡΑΙΟ ΦΥΤΑΚΙ!!!

rottbea 18-11-14 22:09

2 φορες εχω δοκιμασει και εχω αποτυχει!:-!Αν τα καταφερεις θα ηθελα να μαθω πως.Μονο σε emmersed μορφη μου πηγε.

bloskas 18-11-14 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 862946)
2 φορες εχω δοκιμασει και εχω αποτυχει!:-!Αν τα καταφερεις θα ηθελα να μαθω πως.Μονο σε emmersed μορφη μου πηγε.

μαλλον ειναι υδροφιλο και οχι υδροβιο οπως και η star moss

fotis_k 18-11-14 23:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 862926)
Αργής ανάπτυξης moss, αρκετά ανθεκτική, σχετικά εύκολη, θερμοκρασία 23-30, pH 6-7.5, kH 1-8, θέλει μέτριο φωτισμό

Βρήκε σε πετ σοπ ή θα πάρεις απο εξωτερικό?

Απο ebay το είδα.Ιδανικα θελω χαλάκι απο riccardia αλλα δεν βρισκω πουθενά κι αν βρω ειναι πανάκριβη και λίγη για την ποσότητα που θελω.

Εσυ την εχεις χρησιμοποιήσει και σου πέτυχε;

fotis_k 18-11-14 23:10

1 Συνημμένο(α)
Και μια φωτο

ChocolatePuma 18-11-14 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 862977)
Απο ebay το είδα.Ιδανικα θελω χαλάκι απο riccardia αλλα δεν βρισκω πουθενά κι αν βρω ειναι πανάκριβη και λίγη για την ποσότητα που θελω.

Εσυ την εχεις χρησιμοποιήσει και σου πέτυχε;

Υποτίθεται την ειχε φιλος στο δικο του ενυδρειο. Δεν βαζω το χερι μου στη φωτια πως ειχε το συγκεκριμένο ειδος

Προτιμω να ακουσεις την αποψη του Δημήτρη, ότι δυο φορες δεν τα καταφερε με το συγκεκριμένο φυτο (την εμπειρια την εχει ετσι κι αλλιως)

Αν την βρισκεις κι ακριβά...ενας λογος παραπανω

rottbea 19-11-14 00:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 862977)
Απο ebay το είδα.Ιδανικα θελω χαλάκι απο riccardia αλλα δεν βρισκω πουθενά κι αν βρω ειναι πανάκριβη και λίγη για την ποσότητα που θελω.

Εσυ την εχεις χρησιμοποιήσει και σου πέτυχε;

Και η riccardia να ξερεις ειναι τρομακτικη σε απαιτησεις φωτισμου,θελει μαλακο νερο και λιπανση.Επισης αφου σου ειπα ολα τ'αλλα φουλ co2!

fotis_k 19-11-14 00:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 863012)
Και η riccardia να ξερεις ειναι τρομακτικη σε απαιτησεις φωτισμου,θελει μαλακο νερο και λιπανση.Επισης αφου σου ειπα ολα τ'αλλα φουλ co2!

Απλά πραγματάκια δηλαδη:D

Ευχαριστω για την βοήθεια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01512 seconds with 10 queries