Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=215)
-   -   Trace Elements (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8241)

x-nos 04-06-05 04:11

Trace Elements
 
Σε ένα ενυδρείο fish only αντε και με λιγο live rock (οπως το δικό μου π.χ.) είναι απαρέτητο να βάζει κανεις Trace Elements και αν ναι γιατι? Και με τον Άνθρακα τι γήνεται? Απαρέτητος και αυτος? Για ποιον λόγο? :?:

manosdr 04-06-05 08:49

Σε ενυδρείο fish only δεν είναι απαραίτητο να βάζεις trace.
Ο ενεργός άνθρακας είναι ένα άριστο υλικό χημικού φιλτραρίσματος που
σου απομακρύνει πολλές βλαβερές χημικές ουσίες και θεωρώ ότι είναι
απαραίτητος. :wink: Εγώ τον χρησιμοποιώ πάντα στα ενυδρεία μου. :!:

Vasilis 04-06-05 16:28

...
 
καλο θα ειναι να μπει trace.υπαρχει marine trace elements της red sea που ειναι για fish-only.

manosdr 04-06-05 17:53

Επιμένω ότι δεν είναι απαραίτητο :!: Οι εταιρίες να πουλάνε θέλουν.Επειδή υπάρχει marine trace πρέπει να το βάλουμε :?: Τα ιχνοστοιχεία που υπάρχουν σε ένα καλό αλάτι άν κάνεις 20% μηνιαίες αλλαγές νερού στο fish only είναι αρκετά.Αν έχεις όμως γαρίδες καβούρια κ.λ.π. να προσέχεις το ασβέστιο και πάντα βέβαια το ΡΗ και την alkalinity. :wink:

x-nos 04-06-05 23:29

Και με τον live rock τι γήνεται? Αυτος δεν θελει Trace elements?

manosdr 05-06-05 00:25

Γιά πόσο βράχο μιλάμε :?: Και σε τί μέγεθος ενυδρείο :?:
Τα trace που έχει ένα καλό αλάτι φτάνουν άν δεν έχεις κοράλια. :wink:
Από κεί και πέρα το να βάζεις λίγα trace κάθε 20-30 μέρες δεν θα κάνουν κακό αλλά δεν είναι απαραίτητα στο fish only. :wink:

Discos 05-06-05 08:55

Re: ...
 
Σε ενυδρειο fish-only δεν χρειαζονται καθολου ιχνοστοιχεια, ενω και για τον αθρακα θα συμφωνησω με τον Μανο. Οσο για τα διαφορα traces, σε ψαρια μονο ειναι αχρηστο, δεν δινει τιποτα ουσιαστικα παραπανω εαν κανεις τακτικες αλλαγες νερου. :wink:

Γνωμη μου ειναι πως εαν εχεις σε fish-only και γαριδες η αλλα ασπονδυλα και παλι δεν χρειαζεται να ελενχεις το ασβεστιο επειδη η καταναλωση ειναι απειροελαχιστη και το αναπληρωνεις με αλλαγες νερου. Αυτο ομως που πρεπει να προσεχεις και τακτικα μαλιστα ειναι η αλκαλικοτητα. Εκει παιζετε το παιχνιδι. Ενα οριο απο 8kh εως 12kh το maximum ειναι τελεια. :smt023

Οσο για τα traces για κοραλια ειναι ενα θεμα που εχει ηδη συζητηθη. Η γνωμη μου ειναι πως εαν εχεις τα σωστα τεστ για να μετρας τι βαζεις τοτε ναι. Μην φοβασε και βαζε ιχνοστοιχεια. Αλλα εαν δεν μετρας και βαζεις ετσι, ειναι ενα ρισκο και θελει αρκετη προσοχη. Γιατι τα πλεοναζων ιχνοστοιχεια οδηγουν σε ξεσπασματα αλγης, ποιο σαθρο σκελετο στα κοραλια και γενικοτερα δεν κανουν καλο. :smt101

x-nos 08-06-05 02:35

OK! Ευχαριστω παιδιά!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01255 seconds with 10 queries