Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Αρρωστο γκουράμι...plz help..!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81538)

ansistrus 31-07-14 11:53

Αρρωστο γκουράμι...plz help..!!!
 
Καλησπέρα σας...θα ηθελα μια βοήθεια με ενα αρρωστο γκουράμι που έχω...Πιο συγκεκριμένα έχει πρόβλημα στην ουρά του σαν να μην μπορεί να κολυμπήσει καλά με αποτέλεσμα να καθεται σε μια γωνια κάτω...
Το εβγαλα μολις το είδα και το έχω βάλει σε ενυδρειο καραντίνα που έχω και του χορήγησα αμέσως αντιβιωση να μπορέσω να κάνω κάτι μπας και το σώσω...
Σημερα ειναι η τρίτη μέρα και η κατάσταση είναι ίδια...Επίσης να πω ότι μολις παω κοντά του αυτό κολυμπάει κανονικά και γρηγορα και μετά ξανακάθεται κάτω...
Μηπως έχετε να μου προτείνετε καποια λύση μπας και σώσουμε το καημενο το ψαράκι;;;

korasidikos 31-07-14 13:17

συμπληρωσε αυτο οσο πιο αναλυτικα μπορεις με φωτο για να μπορεσουμε να βοηθησουμε!:rolleyes:

ansistrus 31-07-14 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 849496)
συμπληρωσε αυτο οσο πιο αναλυτικα μπορεις με φωτο για να μπορεσουμε να βοηθησουμε!:rolleyes:

επειδή δεν εχω τα κατάλληλα μέσα να κάνω μετρησεις και τα υπολοιπα τα εχω περιγράψει, υπάρχει καμια ιδέα;φωτογραφια θα προσπαθησω να βαλω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ansistrus (Μήνυμα 849502)
επειδή δεν εχω τα κατάλληλα μέσα να κάνω μετρησεις και τα υπολοιπα τα εχω περιγράψει, υπάρχει καμια ιδέα;φωτογραφια θα προσπαθησω να βαλω

οριστε και φωτο

https://imageshack.com/i/ezeVigI3j

korasidikos 31-07-14 15:24

:smt103 :smt102:smt102

Diskus fan 31-07-14 18:56

1. Φίλε μου η φωτογραφία... ΔΕΝ είναι ορατή.
2. Τα ψάρια ζουν σε κάποιο εύρος συνθηκών νερού (ανάλογα με το είδος)... αν ΔΕΝ έχεις μετρήσεις... πως θα ξέρεις αν στο νερό που τα έχεις, μπορούν να ζήσουν;
Όπως καταλαβαίνεις οι μετρήσεις στο ενυδρείο είναι άκρως απαραίτητες και ΧΩΡΙΣ αυτές... ΔΕΝ μπορείς να διατηρήσεις σωστά... τα ψάρια σου.
3. Αν υπάρχει κάπου περιγραφή του ενυδρείου σου... βάλε το link για να μπορέσεις να πάρεις κάποιες απαντήσεις (αν και θα έπρεπε να συμπληρώσεις την φόρμα... με ότι στοιχεία διαθέτεις).- ;)

michael151 31-07-14 21:27

bro τουλαχιστον ανεφερε τα "βασικα".. ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου, ποια αλλα ψαρια (ή αν εχεις αλλα) μεσα στο ενυδρειο, θερμοκρασια..??? αυτη σιγουρα ειναι ευκολα μετρήσιμη σιγουρα! μιας και δε μπορουμε να δουμε καμια φωτο, ισως μπορεις να γινεις καπως πιο γλαφυρος με τη περιγραφη του ψαριου σου..τι εχει κτλ? απο φιλτρανση οξυγονωση..?? ολα οκ?! τι αντιβιωση εχει βαλει?!? αλλα συμπτωματα πιο πριν? ποσο καιρο εχεις το ψαρακι στο ενυδρειο? το προβλημα το απεκτησε τωρα τελευταια ή απο την αρχη "επαιζε" κατι?! Φιλικα!

ansistrus 01-08-14 09:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michael151 (Μήνυμα 849549)
bro τουλαχιστον ανεφερε τα "βασικα".. ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου, ποια αλλα ψαρια (ή αν εχεις αλλα) μεσα στο ενυδρειο, θερμοκρασια..??? αυτη σιγουρα ειναι ευκολα μετρήσιμη σιγουρα! μιας και δε μπορουμε να δουμε καμια φωτο, ισως μπορεις να γινεις καπως πιο γλαφυρος με τη περιγραφη του ψαριου σου..τι εχει κτλ? απο φιλτρανση οξυγονωση..?? ολα οκ?! τι αντιβιωση εχει βαλει?!? αλλα συμπτωματα πιο πριν? ποσο καιρο εχεις το ψαρακι στο ενυδρειο? το προβλημα το απεκτησε τωρα τελευταια ή απο την αρχη "επαιζε" κατι?! Φιλικα!

100λιτρα ειναι το ενυδρειο και το ph που μετράω ειναι 7..θερμοκρασια 25-27 βαθμους...
Νομιζω ότι δεν το προλαβαινω...σημερα καθησε τελειως κατω οπότε...
Σας ευχαριστώ πάντως...!!!

michael151 01-08-14 16:12

Πολυ μπακαλιστικα θα σου πω το εξης: αν δεν εχει ψοφισει το ψαρακι σου ακομη, βαλε του καμια αντλια οξυγουνου, ισως και λιγο ενυδρειακο αλατι και περιμενε!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01856 seconds with 10 queries