Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ηλεκτρολογικό Υλικό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81197)

mixalhs89 09-07-14 23:23

Ηλεκτρολογικό Υλικό
 
Καλησπέρα σας,
δεν ξέρω έαν το θέμα μου το έχω ανοίξει σε σωστή κατηγορία (εάν όχι συγνώμη και παρακαλώ να το μεταφέρετε στην ανάλογη κατηγορία). Θα ήθελα να ρωτήσω εάν για τον πίνακα του ενυδρείου χρειαζόμαστε διακόπτες ράγας απλούς ή ασφαλειοδιακόπτες. Και καταδεύτερον εάν ξέρετε κανένα φθηνό online μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό.

plin 10-07-14 07:57

Μπορείς να βάλεις όποιο από τους δύο επιλέξεις. Θεωρητικά, βέβαια, δεν απαιτείται να έχεις επιπλέον προστασία με ασφαλειοδιακόπτες, αρκούν αυτοί του κεντρικού σου πίνακα. Αφού όμως κάνεις τον κόπο να φτιάξεις ένα πινακάκι ειδικά για το ενυδρείο σου (που νομίζω ότι είναι πολύ σωστό) αντί για απλούς διακόπτες μπορείς να βάλεις ασφαλειοδιακόπτες, αν και υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να βρεις κάποιους με χαμηλό ονομαστικό ρεύμα (δεν έχει νόημα να βάλεις το ίδιο με αυτούς του κεντρικού πίνακα) για να υπάρχει κάποια επιλεκτικότητα στην προστασία, δηλαδή αν υπάρξει κάποια ηλεκτρική βλάβη στο ενυδρείο να πέσουν αυτοί νωρίτερα από τους κεντρικούς.
Προσωπικά, αν είναι να μπεις στον κόπο και στα έξοδα, προτιμώ πολύ περισσότερο την λύση του ενός τοπικού ρελέ διαρροής των 10mA. Περισσότερα εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8330&page=6
αλλά όλο το νήμα είναι ενδιαφέρον.

mixalhs89 10-07-14 10:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 846709)
Μπορείς να βάλεις όποιο από τους δύο επιλέξεις. Θεωρητικά, βέβαια, δεν απαιτείται να έχεις επιπλέον προστασία με ασφαλειοδιακόπτες, αρκούν αυτοί του κεντρικού σου πίνακα. Αφού όμως κάνεις τον κόπο να φτιάξεις ένα πινακάκι ειδικά για το ενυδρείο σου (που νομίζω ότι είναι πολύ σωστό) αντί για απλούς διακόπτες μπορείς να βάλεις ασφαλειοδιακόπτες, αν και υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να βρεις κάποιους με χαμηλό ονομαστικό ρεύμα (δεν έχει νόημα να βάλεις το ίδιο με αυτούς του κεντρικού πίνακα) για να υπάρχει κάποια επιλεκτικότητα στην προστασία, δηλαδή αν υπάρξει κάποια ηλεκτρική βλάβη στο ενυδρείο να πέσουν αυτοί νωρίτερα από τους κεντρικούς.
Προσωπικά, αν είναι να μπεις στον κόπο και στα έξοδα, προτιμώ πολύ περισσότερο την λύση του ενός τοπικού ρελέ διαρροής των 10mA. Περισσότερα εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8330&page=6
αλλά όλο το νήμα είναι ενδιαφέρον.

Συμφωνώ απόλυτα με το ρελέ αλλά δυστυχώς εδώ σε όποιο σπίτι και εάν έχω δει κανένα μα κανένα δεν έχει ρελέ. Μάλλον το θεωρούν άχρηστο και δεν το βάζουν στα σπίτια που φτιάχνουν. Κανένα μαγαζί online με καλές τιμές μήπως έχεις στα υπόψιν σου;

Τάκης 10-07-14 11:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 846723)
Συμφωνώ απόλυτα με το ρελέ αλλά δυστυχώς εδώ σε όποιο σπίτι και εάν έχω δει κανένα μα κανένα δεν έχει ρελέ. Μάλλον το θεωρούν άχρηστο και δεν το βάζουν στα σπίτια που φτιάχνουν. Κανένα μαγαζί online με καλές τιμές μήπως έχεις στα υπόψιν σου;

Καινούριο σπίτι χωρίς ρελέ διαφυγής ; Παράξενο μου φαίνεται

plin 10-07-14 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 846723)
Κανένα μαγαζί online με καλές τιμές μήπως έχεις στα υπόψιν σου;

Δυστυχώς όχι.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 846723)
Συμφωνώ απόλυτα με το ρελέ αλλά δυστυχώς εδώ σε όποιο σπίτι και εάν έχω δει κανένα μα κανένα δεν έχει ρελέ. Μάλλον το θεωρούν άχρηστο και δεν το βάζουν στα σπίτια που φτιάχνουν.

Αντίθετα, είναι, ίσως, η σημαντικότερη προστασία!

mixalhs89 10-07-14 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 846744)
Δυστυχώς όχι.
-------------------------


Αντίθετα, είναι, ίσως, η σημαντικότερη προστασία!

Εννοείται ότι είναι η πιο σημαντική ασφάλεια, για να καταλάβεις 2 πρίζες του σπιτιού που μένω είναι συνδεδεμένες απευθείας στο ρολόι της δεη δεν περνάνε απο τον πίνακα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 846733)
Καινούριο σπίτι χωρίος ρελέ διαφυγής ; Παράξενο μου φαίνεται

Αυτό που νοικιάζω είναι κατασκευής 2002-2003 εκεί μέσα. Και δν είναι μόνο αυτό το σπίτι που δεν είχε.

bouboulas 10-07-14 13:00

Για καλές τιμές σε ηλεκτρολογικά δες εδώ http://www.ergo-tel.gr

mixalhs89 10-07-14 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouboulas (Μήνυμα 846758)
Για καλές τιμές σε ηλεκτρολογικά δες εδώ http://www.ergo-tel.gr

Ευχαριστώ πολύ. θα το κοιτάξω.

mixalhs89 11-07-14 22:02

αυτοί οι αυτόματοι μας κάνουν για την δουλειά που τους θέλουμε; http://www.elektronik.gr/eshop/index...ducts_id=19274

stephos 11-07-14 23:17

Αν δεν έχει ρελέ διαφυγής ο πίνακας σε νέα ή παλιά κατασκευή, δεν μπορεί να βγάλει πιστοποιητικό της ΔΕΗ. Ακόμα και αυτά τα λαμόγια που την στήνουν έξω από τη ΔΕΗ και πουλάνε πιστοποιητικά με 50-60 ευρώ, όσο κρετίνοι και να εναι, ρωτάνε αν το σπίτι έχει ρελέ.

Παράθεση:

...για να καταλάβεις 2 πρίζες του σπιτιού που μένω είναι συνδεδεμένες απευθείας στο ρολόι της δεη δεν περνάνε απο τον πίνακα.
αν αυτό ισχύει, ψάξε βρες αυτόν που το έκανε και σπάσε του το κεφάλι.
και βρες ένα σωστό επαγγελματία να στο διορθώσει γιατί δεν μπορώ να σου περιγράψω σε τί κινδυνο βρίσκεστε...

mixalhs89 11-07-14 23:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stephos (Μήνυμα 847119)
Αν δεν έχει ρελέ διαφυγής ο πίνακας σε νέα ή παλιά κατασκευή, δεν μπορεί να βγάλει πιστοποιητικό της ΔΕΗ. Ακόμα και αυτά τα λαμόγια που την στήνουν έξω από τη ΔΕΗ και πουλάνε πιστοποιητικά με 50-60 ευρώ, όσο κρετίνοι και να εναι, ρωτάνε αν το σπίτι έχει ρελέ.



αν αυτό ισχύει, ψάξε βρες αυτόν που το έκανε και σπάσε του το κεφάλι.
και βρες ένα σωστό επαγγελματία να στο διορθώσει γιατί δεν μπορώ να σου περιγράψω σε τί κινδυνο βρίσκεστε...

Και όμως και τα δύο σπίτια είναι της εποχής 2000 και μετά, παρόλαυτα δεν έχουν ρελέ διαφυγής κανένα από αυτά. Βέβαια επειδή μένω με ενοίκιο σε αυτά δεν μπορώ να επέμβω εγώ άμεσα στο να τοποθετηθεί ρελέ διαφυγής ή για τις πρίζες που δεν είναι συνδεδεμένες στον πίνακα. Κλέινεις τον γενικό του σπιτιού και αυτές οι δύο πρίζες συνεχίζουν και έχουν ρεύμα.

slight 11-07-14 23:42

Αυτό ειναι απαράδεκτο, με μια διαροή σε μία ηλεκτρική συσκευή μπορεί να σκοτώσει άνθρωπο. Είσαι σίγουρος οτι δεν έχει ρελέ για βάλε φωτό του πίνακα........

Τάκης 11-07-14 23:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 847122)
Και όμως και τα δύο σπίτια είναι της εποχής 2000 και μετά, παρόλαυτα δεν έχουν ρελέ διαφυγής κανένα από αυτά. Βέβαια επειδή μένω με ενοίκιο σε αυτά δεν μπορώ να επέμβω εγώ άμεσα στο να τοποθετηθεί ρελέ διαφυγής ή για τις πρίζες που δεν είναι συνδεδεμένες στον πίνακα. Κλέινεις τον γενικό του σπιτιού και αυτές οι δύο πρίζες συνεχίζουν και έχουν ρεύμα.

Μπορείς να απαιτήσεις (οχι να ζητήσεις) από τον ιδιοκτήτη να στα φτιάξει αυτά

mixalhs89 11-07-14 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από slight (Μήνυμα 847126)
Αυτό ειναι απαράδεκτο, με μια διαροή σε μία ηλεκτρική συσκευή μπορεί να σκοτώσει άνθρωπο. Είσαι σίγουρος οτι δεν έχει ρελέ για βάλε φωτό του πίνακα........

Θα βάλω αύριο φώτο γιατί τώρα δεν μπορώ, να το δείτε και εσείς.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 847127)
Μπορείς να απαιτήσεις (οχι να ζητήσεις) από τον ιδιοκτήτη να στα φτιάξει αυτά

Δυστυχώς από ότι εχω δει γενικά εδώ στα φοιτητικά σπίτια δεν υπάρχουν ρελέ.

plin 12-07-14 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 847122)
Και όμως και τα δύο σπίτια είναι της εποχής 2000 και μετά, παρόλαυτα δεν έχουν ρελέ διαφυγής κανένα από αυτά. Βέβαια επειδή μένω με ενοίκιο σε αυτά δεν μπορώ να επέμβω εγώ άμεσα στο να τοποθετηθεί ρελέ διαφυγής ή για τις πρίζες που δεν είναι συνδεδεμένες στον πίνακα. Κλέινεις τον γενικό του σπιτιού και αυτές οι δύο πρίζες συνεχίζουν και έχουν ρεύμα.

ή μπορεί να παίρνει από πίνακα (και ρολόι) διπλανού. :rolleyes:

mixalhs89 12-07-14 16:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 847147)
ή μπορεί να παίρνει από πίνακα (και ρολόι) διπλανού. :rolleyes:

Όχι δεν ισχύει γιατί το είχα τσεκάρει αυτό, είχα κατεβάσει τον γενικό και είχα δει το ρολόι της ΔΕΗ και ακόμα γυρνούσε, επειδή είχα αφήσει συνδεδεμένο σε αυτή την πρίζα κάτι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01871 seconds with 10 queries