Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Κυνηγός Σαλιγκαριών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8026)

torm 03-05-05 10:17

Κυνηγός Σαλιγκαριών
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Δεν ξέρω αν αυτό το post είναι στη σωστή κατηγορία, αλλά δεν έβρισκα και που αλλού να το βάλω.
Έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 120 lt και τελευταία έχουν αρχίσει να παρουσιάζονται διαφόρων ειδών σαλιγκάρια. Τα αφαιρώ με το χέρι βέβαια όποτε τα βλέπω, αλλά επειδή παρατηρώ οτι εμφανίζονται ολοένα και περισσότερα σκέφτηκα ότι είναι ίσως καλύτερο να βάλω κάποιο ψάρι που να τα κυνηγάει.
Το ενυδρείο μου αποτελείται ως επι το πλείστον απο ζωοτόκα (guppies, swordtails), μερικα corys και 2 μικρους pleco. Ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κάποιο ψάρι που θα μπορεί να συμβιώσει ειρηνικά με τα υπόλοιπα, να μη γίνεται τεράστιο σε μέγεθος και να κρατάει τον πληθυσμό των σαλιγκαριών σε λογικά επίπεδα.

fidel 03-05-05 10:31

http://www.tsamisaquarium.com/schnecke.htm

Με προτίμηση στα botia lohachata και sidthimunki τα οποία είναι πανέμορφα και φιλήσυχα. Βέβαια τα πάντα εξαρτώνται και από τις διαθέσεις των ψαριών γιατί εαν έχουν μάθει να τρέφονται με τροφές (flakes κ.λπ.) δεν πρόκειται να ασχοληθούν με τα σαλιγγάρια.

koulio 03-05-05 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fidel
Βέβαια τα πάντα εξαρτώνται και από τις διαθέσεις των ψαριών γιατί εαν έχουν μάθει να τρέφονται με τροφές (flakes κ.λπ.) δεν πρόκειται να ασχοληθούν με τα σαλιγγάρια.

δεν νομιζω οτι τα συγκεκριμενα ψαρια αμα μαθουν μονο με τροφες δεν κυνηγανε τα σαλιγκαρια . υπαρχει μια τετοια περιπτωση αλλα δεν ειναι ο κανονας :wink:

torm 03-05-05 13:18

Thanks για το link. Πολύ ενδιαφέρον άρθρο. Το Botia lohachata είναι πολύ όμορφο (και δεν ήξερα οτι τρώει σαλιγκάρια), το Botia sidthimunki δεν το ξέρω.
Υποθέτω πως όποιο ψάρι και να πάρω δε θα έχει συνηθίσει να τρώει σαλιγκάρια, αφού θα είναι μαθημένο στις τροφές των pet shop. Έχετε προσωπική πείρα απο τα συγκεκριμένα είδη?[/list]

vasilis-arta 03-05-05 15:04

Χρονια πολλα και καλα σε ολους!Στο ενυδρειο μου εβαλα σαλιγκαρια,γεννησαν μια φορα,τελικα καποια στιγμη εγιναν περιπου καμια εικοσαρια.Στην αρχη,τις πρωτες 10-15 μερες δεν τα πειραξανε τα botia macracanthus που εχω (φωτο στο http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../fishfotos.htm υστερα απο λιγες μερες ομως τα αποδεκατισανε!!Δεν εμεινε ουτε για δειγμα!Αν ταιριαζουν και χωρανε στο ενυδρειο σου κανουν καλη δουλεια!

torm 03-05-05 15:41

Το fishprofiles.com αναφέρει οτι τα botia macracanthus φτάνουν τα 30 cm :shock: και ζούν σε γκρουπάκι, οπότε μάλλον δύσκολο να χωρέσουν στο ενυδρείο μου των 120 lt! :(

koulio 03-05-05 15:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από torm
Το fishprofiles.com αναφέρει οτι τα botia macracanthus φτάνουν τα 30 cm :shock: και ζούν σε γκρουπάκι, οπότε μάλλον δύσκολο να χωρέσουν στο ενυδρείο μου των 120 lt! :(

στην φυση φτανουν τοσο . στο ενυδρειο αντε να μεγαλωσουν μεχρι 15-17 εκατοστα ( αλλα μεγαλωνουν πολυ αργα ) και σωστα πρεπει να ειναι σε
γκρουπ απο 3 ατομα και πανω .

Pritanis 03-05-05 17:04

εκτος απο σαλιγκαρια μηπως φανε και τα μικρα γκαπακια;;;;Εχω και εγω το ιδιο προβλημα αλλα φοβαμαι μηπως μου φανε τα μικρα...


Χρονια πολλα σε ολους :lol: :lol:

iraklis 03-05-05 18:41

τα νεογνα κινδυνευουν ,αλλα γενικα ειναι απιτευτοι οι κλοουν με αυτα ποθ κανουν,στο 60 λιτρο μου εχω πολλα σαλιγκαρια οποτε τα μεταφερω στο κοινωνικο για............

torm 03-05-05 18:53

Τα μικρά guppy τα έχω σε ξεχωριστό ενυδρείο μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά για να μπούν με τα υπόλοιπα ψάρια, με ενδιαφέρει πιο πολύ να μην έχω καβγάδες με τα ενήλικα ψάρια, γιατί ως γνωστόν τα σε τέτοιες καταστάσεις τα guppy κάνουν μόνο για να τις τρώνε.. :wink:
Απ' ότι καταλαβαίνω οι περισσότεροι μου προτείνετε το botia macracanthus. Έχει μήπως κάποιος προσωπική εμπειρία και απο το Botia lohachata γιατί είναι πραγματικά κουκλί το άτιμο :)

Μάγγος Θωμάς 03-05-05 20:08

Τα δικά μου Botia lohachata, καθαρίσανε τα σαλιγκάρια απο το ενυδρείο σε δυο μέρες. Τώρα βρίσκω που και που απο κανένα μέσα στο φίλτρο.

Είναι πράγματι πολύ όμορφα και φιλήσυχα κανένα πρόβλημα μου τους συγκατοίκους τους.

asteris 03-05-05 22:05

Είχα δύο lohachata, ένα σε κάθε ενυδρείο. Όταν ήταν μόνα τους, όλο και κυνηγούσαν κανένα συγκάτοικο άμα δεν είχαν τι να κάνουνε. Τα corydorάκια θυμάμαι τα πήγαινανε προφυλακτήρες σε όλο το ενυδρείο. Τραυματισμό όμως δεν είχα ποτέ.
Τώρα που είναι μαζί, ασχολείται το ένα με το άλλο. Μάλλον θα ρίξω μέσα καναδυό ακόμη...

torm 03-05-05 22:20

Μάλλον με βλέπω να παίρνω 2-3 Botia lohachata λοιπόν καθότι είναι και πανέμορφα.. :D Σε τι τιμή περιπου να περιμένω να τα βρώ ? Έχει κανείς ιδέα? Άντε γιατί έχω βαρεθεί να βγάζω σαλιγκάρια απο το φυτεμένο ενυδρείο. Βγάζω τουλάχιστον 3-4 κάθε μέρα και μάλλον αυξάνονται αντί να μειώνονται όσο περνάει ο καιρός!

TAN 04-05-05 06:44

Η τιμή τους είναι κυμαινόμενη ανάλογα με το μαγαζι.Τα έχω δει από 4e μέχρι 9e
Σαν μεμονωμένα δήγματα μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα
με τους συγκατοίκους τους.Αν τα επιλέξεις πρέπει να είναι σε μικρό group τουλάχιστον 3ψαρια..

torm 04-05-05 08:15

Θα είναι σε group 3-4 ψαριών. Πιστεύω τότε να μη δημιουργούν προβλήματα στα υπόλοιπα γατόψαρα του ενυδρείου.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας +-3

laskarino 04-05-05 23:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από torm
Θα είναι σε group 3-4 ψαριών. Πιστεύω τότε να μη δημιουργούν προβλήματα στα υπόλοιπα γατόψαρα του ενυδρείου.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας +-3

Θα είσαι ok!
Εγώ είχα δύο που δεν ενοχλούσαν καθόλου τα panda και όταν είχαν κέφια κάνανε βόλτες με τα SAE στα πάνω 2/3 του ενυδρείου. Το μεγαλύτερο μέσα σ'ένα μήνα έτρωγε flakes κι απ'το χέρι μου.

torm 05-05-05 03:18

Thanks! Και εγώ για το panda μου αγχωνόμουν πιο πολύ καθότι είναι και το μικρότερο απ' όλα τα γατόψαρά μου. Θα ξεκινήσω σύντομα την αναζήτηση στα pet shop για τα yoyo :)

Tricky 08-05-05 13:33

εχω στο ιδιο ενυδρειο ενα ζευγαρι yo yo και ενα ζευγαρι clown loach ...για να πω την αληθεια τα yo yo δεν ειναι και τοσο συναρπαστικα ψαρια ...σε αντιθεση με τα clown που ειναι super ..φυσικα αυτο ειναι θεμα γουστου ...εαν θελεις yo yo , μην πληρωσεις πανω απο 8 ευρω για ενα ζευγαρι μικρων ψαριων ...παντως εαν θελεις να παρεις ψαρι που θα φαει σαλιγκαρια και θα εχει και πλακα να παρατηρεις , δοκιμασε ενα ζευγαρι clown ιδιου μεγεθους (οσο πιο μεγαλα μπορεις) ...θα πληρωσεις περι τα 6 ευρω το ψαρι ...

Βασιλης

ΥΓ Τα Yo yo loach καταστρεφουν λεπτοριζα φυτα ή μου φαινεται ?

antonio 15-06-05 07:37

Εγώ έχω botia macracanthus στο ενυδρείο μου. Το αγόρασα για να απαλλαγώ από τα σαληγκάρια αλλά παρατηρώ οτι ασχολούνται περισσότερο με τις τροφές και τα μικρά γκαπάκια...

halvas69 15-06-05 14:33

Tι θα έλεγες να έβαζες 2-3 Colomesus asselus.
Είναι πολύ χαριτωμένα puffers και μου εξαφάνισαν τα σαλιγκάρια από το ενυδρείο.
Πάρε και λινκ με το άρθρο του Θανάση (ΤΑΝ) http://www.tsamisaquarium.com/Selide...us_asselus.htm

fidel 15-06-05 14:45

Δεν είναι εξαιρετικά επιθετικά?

halvas69 15-06-05 17:02

Είναι πολύ ήρεμα ψαράκια και 100% γλυκού νερού.
Τα έχω στο κοινωνικό μου ενυδρείο και τα πάνε πολύ καλά, είναι και η ατραξιόν :)

Tricky 21-06-05 15:02

Halvas69 , εχεις δει να τα πουλανε πουθενα στην Αθηνα ? τα ειχα ψαξει προ διμηνου χωρις επιτυχια...

torm 21-06-05 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky
Halvas69 , εχεις δει να τα πουλανε πουθενα στην Αθηνα ? τα ειχα ψαξει προ διμηνου χωρις επιτυχια...


Ο άνθρωπος μένει στην Πάτρα βρε..
:wink:

halvas69 22-06-05 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από torm
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky
Halvas69 , εχεις δει να τα πουλανε πουθενα στην Αθηνα ? τα ειχα ψαξει προ διμηνου χωρις επιτυχια...


Ο άνθρωπος μένει στην Πάτρα βρε..
:wink:

Κι'όμως έχω απάντηση χι,χι.........Τάρεκ :wink:

TAN 22-06-05 13:46

Απο οτι θυμαμαι τα εχει δοσει ολα ο Ταρεκ.
Προσφατα τα ειδα σε αλλο petshop
pet-shop Χατζοπουλος --Πλατια Κρινης Κορυδαλος

torm 22-06-05 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από torm
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky
Halvas69 , εχεις δει να τα πουλανε πουθενα στην Αθηνα ? τα ειχα ψαξει προ διμηνου χωρις επιτυχια...


Ο άνθρωπος μένει στην Πάτρα βρε..
:wink:

Κι'όμως έχω απάντηση χι,χι.........Τάρεκ :wink:

Άλλο αν έχεις δεί και άλλο αν ξέρεις... :wink:

halvas69 22-06-05 14:16

Γιά να σου φύγει η απορία δεν τα έχω δει αλλά το ξέρω :P
Ρώτησε τον Τάρεκ μπορεί να ξαναφέρει.

Giorgos 22-06-05 21:06

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός..... ξεφεύγουμε από το αρχικό μας θέμα. :smt109

halvas69 22-06-05 22:07

Έχεις δίκιο Georgie......sorry :oops: πάμε παρακάτω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02397 seconds with 10 queries