Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Λάμπα; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80243)

ichigo 23-05-14 13:01

Λάμπα;
 
Καλησπέρα παιδιά. Πρώτη φορά μου τυχαίνει να καεί λάμπα και να πρέπει να μπω στη διαδικασία για να αγοράσω. Η συγκεκριμένη μου κράτησε από το στήσιμο του ενυδρείου και επειδή έχουν αλλάξει πολλά από τότε (περισσότερα ψαράκια, σταθερός πληθυσμός "λαθραίων" σαλιγκαριών, φυτά) θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας με το ποια να επιλέξω, από που διατίθενται (αν και είδα στο skroutz αρκετά καταστήματα).

Ας αρχίσω αναφέροντας αυτή που χρησιμοποιούσα τόσο καιρό. Ότι γράφει τουλάχιστον γιατί από τέτοια θέματα στόκος είμαι τελείως. T5 13W 6400K R HS G5 της Stellar Lighting Solutions (53 εκατοστά μήκος). Τα λίτρα του ενυδρείου στα 120 (μ80/υ50/β35). Έχω μια λάμπα αλλά και χώρο για δεύτερη (αν χρειάζομαι επιπλέον πείτε μου).

Εντός έχω 30+guppies, μερικά σαλιγκάρια που ήρθαν απρόσκλητα με τα φυτά και τα οποία κράτησα για να φαίνεται περισσότερο φυσικό το περιβάλλον και φυτά (2 ανούμπιες, 3 βαλισνιέρες, 2 εχονόδορους και κερατόφυλλο)

Τι προτείνετε;

delta66 23-05-14 13:58

Αντε σε καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο και ζητα μια osram ή sylvania ή philips, τυπος 965 ή 865. (6500 κελβιν ειναι)
Τ5, 13W, (54.9 εκ ειναι με τα ποδαρακια)
Αν δεν εχει διαθεσιμη, παρηγγειλε να στην φερουν.
3-4 ευρω
Μια φορα το χρονο αλλαζε τη με καινουρια.

Ektorakos 23-05-14 15:35

Ας πω και εγω το προβλημα μου μιας και ειναι σχετικο και εγω ασχετος

Εχω ενα juwel rio 400 και δεν εχω αλλαξει λαμπες απο τοτε που το πηρα (3 χρονια) .
Εχει 4 λαμπες μεγαλες. ξερει κανεις τι λαμπες χρειαζομαι?

delta66 23-05-14 15:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos (Μήνυμα 839031)
Ας πω και εγω το προβλημα μου μιας και ειναι σχετικο και εγω ασχετος

Εχω ενα juwel rio 400 και δεν εχω αλλαξει λαμπες απο τοτε που το πηρα (3 χρονια) .
Εχει 4 λαμπες μεγαλες. ξερει κανεις τι λαμπες χρειαζομαι?

Υποθετω με το καινουριο φωτιστικο με Τ5 54W, και για γλυκου νερου ενυδρειο?
Μπαινουν μονο ενυδρειακες σε μηκος για juwel 120mm, Juwel, JBL, Dennerle, Arcadia plant pro, Sylvania grolux και Aquastar,, Sera (δεν ξερω αν εχει βγαλει και καμια αλλη εταρεια).
20+ ευρω και πανω η μια.

Oι οικονομικες εμποριου με πατεντα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79437

ichigo 24-05-14 00:01

Απλή λάμπα δηλαδή είναι; Ωραία. Επειδή υπάρχουν πολλοί τύποι είπα μήπως ήθελε κάποια άλλη. Χρειάζεται η προσθήκη δεύτερης;

delta66 24-05-14 00:14

Ναι απλη.

Προσθηκη 2ης?
Αναλογα τις απαιτησεις του ενυδρειου και βασικα των φυτων και των ψαριων.

Με μια λαμπα στο ενυδρειο, μια λαμπα σε αυτα τα kelvin (5000-7000Κ) ειναι ΟΚ.
Για να βαλεις δυο λαμπες, θα πρεπει να εχεις καταλληλο τροφοδοτικο φυσικα.
Μετα βλεπεις και τι συνδυασμο λαμπων γινεται.

ichigo 24-05-14 00:50

Για τα φυτά περισσότερο σκεφτόμουν να βάλω και δεύτερη. Δεν τα βλέπω τόσο με ζωντάνια να το πω; Και το κερατόφυλλο αναπτύσσεται από την πάνω πλευρά μόνο και ότι βρίσκεται λίγο πιο χαμηλά από την επιφάνεια σύντομα κιτρινίζει και χαλάει. Θα δω λίγο πως θα πάει με τη νέα λάμπα, να δω αν λυθεί και το θέμα με την καφέ άλγη και βλέπουμε. Θέλω πάντως να φτιάξω τα τεχνικά του ενυδρείου και σίγουρα να πάρω και χρονοδιακόπτη που θέλω.

delta66 24-05-14 00:54

Δεν νομιζω να φταιει το φως, αφου το κερατοφυλλο και στη ντουλαπα να το κλεισεις, θα μεγαλωνει.

ichigo 24-05-14 01:03

Ναι αλλά δε σκέφτηκες ότι είχα λάμπα 2,5 χρόνων. :D Δεν ήξερα ότι μειώνεται το φάσμα που βγάζουν οι λάμπες πάνω από ένα έτος και ότι θέλουν αλλαγή κάθε χρόνο.
Πάντως ήταν πράσινο πράσινο και πυκνό πάνω στην επιφάνεια και μερικά κλωνάρια συνέχιζαν να βυθίζονται και έμεναν εκεί και κιτρίνιζαν. Μετά το 5ο κλάδεμα αυτό που απέμεινε μπορώ να πω ότι έχει κρατήσει αρκετές μέρες χωρίς να χαλάσει.

delta66 24-05-14 01:18

Βρε ειπαμε, κερατoφυλλο ειναι αυτο.
Και με moonlight μεγαλωνει :D

ichigo 24-05-14 01:27

Οπότε τι μπορεί να φταίει; Οι μετρήσεις είναι κανονικές και σταθερές εδώ και 1μιση χρόνο.

delta66 24-05-14 01:28

Αντε στην κατηγορια των φυτεμενων και ξεψαχνισε πρωτα τα αρθρα.
Μετα κανε και τις ερωτησεις που μπορει να δημιουργηθουν, σε αναλογο νεο θεμα.

stav 24-05-14 07:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ichigo (Μήνυμα 839134)
Οπότε τι μπορεί να φταίει; Οι μετρήσεις είναι κανονικές και σταθερές εδώ και 1μιση χρόνο.

Μπορει να μην εχεις νιτρικα για να εχει τροφη το κερατοφυλλο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01944 seconds with 10 queries