Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   γεννηστρες.........μακρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7982)

iraklis 25-04-05 21:31

γεννηστρες.........μακρια
 
ελεγαν......παρε γεννηστρα θα σωθεις.......ΚΑΙ εσκαγαν τα καημενα τα θυληκα................
οσπου πριν απο λιγες μερες η φυση εκανε το θαυμα της!!!!
γεννηθηκαν τα πρωτα γκαπακια και κρυφτηκαν σε μια μικρη συσταδα φυτων..
καταφυγιο σωστο....ΓΙΟΥΠΠΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :lol: :o :P

Ιορδάνης 25-04-05 23:36

Καλησπέρα Ηρακλή επειδή έχουμε και εμείς γκαπάκια και είχαμε 2 γέννες και μάλλον περιμένουμε και 3 έχουμε κάνει το εξής: τα πρώτα μωρά τα βάλαμε σε ξεχωριστό ενυδρειάκι με θερμοστάτη και της 2 γέννας τα αφήσαμε μέσα στο κυρίως μιας και είναι αρκετά πυκνοφυτεμένο.Ταπεινή μου άποψη η γεννήστρα κάνει καλό υπό την έννοια οτι το νερό είναι το ίδιο και δεν στρεσσάρονται τα μικρά αλλά έχουν συνάμα περισσότερες ελπίδες να ζήσουν περισσότερα λόγο ευαισθησίας.
Φιλικά Ιορδάνης.

halvas69 26-04-05 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ιορδάνης
Ταπεινή μου άποψη η γεννήστρα κάνει καλό υπό την έννοια οτι το νερό είναι το ίδιο και δεν στρεσσάρονται τα μικρά αλλά έχουν συνάμα περισσότερες ελπίδες να ζήσουν περισσότερα λόγο ευαισθησίας.
Φιλικά Ιορδάνης.

Τσου !!!
Θα στα γραψω αναλυτικά αργότερα

Mariel 26-04-05 23:18

εχω κι εγω πικρη εμπειρια με τις γεννηστρες...μια θηλυκαι που ειχα βαλει εκει πεθανε στη γεννηστρα οεθανε εκει και τα μωρα που ειχα πθανανε πολυ νωρις.δυο μονο εζησαν τα οποια ειχαν τρομερα αργη αναπτυξη και ψοφησαν πολυ γρηγορα!! :?

halvas69 27-04-05 11:33

Επανήλθα,
Η γεννήστρες, λιγό-πολύ το ξέρουμε όλοι μας ή το έχουμε δει ότι στρεσσάρουν πολύ την θυληκιά, ο περιορισμένος χώρος βλέπεις.
Αλλά το μεγαλύτερο κακό που κάνει είναι το ότι, μέσα στην γεννήστρα η κυκλοφορία είναι υπερβολικά περιορισμένη με αποτέλεσμα να μην ανανεώνεται το νερό ικανοποιητικά.
Στο παρελθόν, είχα γυρίσει την έξοδο του φίλτρου να χτυπάει ακριβώς πάνω στην γεννήστρα και την είχα στερεώσει δίπλα στο φίλτρο, αλλά τζίφος πολύ λίγα πράγματα.
Η ροή του νερού μέσα στην γεννήστρα ήταν πολύ μικρή και το έβλεπα ξεκάθαρα όταν έριχνα μέσα υγρή τροφή.
Πήγαινε σχεδόν κάθετα στον πάτο της γεννήστρας και παρέμενε το νερό μέσα της πολλή ώρα θολό, από το φαγάκι βέβαια.
Η πλειοψηφία των μικρών ψαριών πήγαινε περίπατο στον παράδεισο.
Μέχρι και αλλαγές νερού μέσα στην γεννήστρα έκανα μπας και δω το φως μου, αλλά δεν απέδωσε τίποτα ιδιαίτερο.
Κακά τα ψέματα αν δεν έχουμε ένα μικρό ενυδρείο για τις γέννες και θέλουμε ή πρέπει να την χρησιμοποιήσουμε, η μόνη γεννήστρα που μπορώ να πω ότι κάνει κάποια δουλειά είναι η μεγάλη που είναι φτιαγμένη από τούλι.
Οι πλαστικές είναι τουλάχιστον για τα "μπάζα".
Θα την χαρακτήριζα πλαστικό-διαφανές φέρετρο.

sijohn 27-04-05 11:43

Πρίν 2 χρόνια άφησα 6 gupάκια σένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο. Σήμερα είναι (εκατοντάδες)

fighterfish 27-04-05 15:39

Υπάρχει περίπτωση να μην γεννάει μια θηλυκιά μέσα στο ενυδρείο που την έχουμε μαζί με τα άλλα ψάρια για κάποιο λόγο ;

Π.χ. δυό δικιές μου είναι έτοιμες, μέσα στο ίδιο ενυδρείο όμως κυκλοφορούν ήδη καμιά 30αριά μικρά απο προηγούμενες γέννες διαφόρων μεγεθών.

Εχετε παρατηρήσει κατι ; Μήπως θεωρούν οτι δεν υπάρχει χώρος (μιας και βλέπουν τα μικρά) ;

Τι θα της κάνει να γεννήσουν ; Μια αλλαγή νερού ίσως ;

iraklis 27-04-05 16:22

ισως αν ανεβασεις την θερμοκρασια στους 28 οπως εχω εγω ,το ph ειναι 7,4
και βαλεις JAVAMOSS η καποιο πλαστικο θαμνακι για αισθανθουν ασφαλεια οι μανες και να κρυφτουν τα μικρα

halvas69 27-04-05 21:57

Δεν νομίζω να έχει να κάνει με την αίσθηση ασφάλειας στο ενυδρείο από την παρουσία άλλων ψαριών.
Ειχα και εγώ πολυκοσμία αλλα δεν ήταν πρόβλημα να γεννήσουν.
Κάνε λίγη υπομονή Χριστόφορε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01386 seconds with 10 queries