Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Φιλτρο Rena (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79407)

ANEMOS 10-04-14 18:25

Φιλτρο Rena
 
Bρηκα ενα παροπλισμενο φιλτρο Rena xp3.To φιλτρο ηταν ξεχασμενο σε ενα ντουλαπι ενος φιλου και τελικα ηρθε στα χερια μου.Χωρις πολλες ελπιδες το εβαλα να δουλεψει(εμφανισιακα ειναι σε αριστη κατασταση)με τα καλαθακια αδεια απο υλικα.Δουλεψε αμεσως αλλα με ροη μικρη,τα λαστιχα ειναι καινουρια οποτε μαλλον η φτερωτη δεν αποδιδει οπως πρεπει.Εχει καποιος αυτο το φιλτρο μηπως ξερει καποιο Tip?Ανταλακτικα βρισκουμε μηπως αλλαξω φτερωτη?Και αν δεν βρω φτερωτη να του κοτσαρω μια εξωτερικη αντλια μια και ο καδος ειναι καινουριος?

Diskus fan 10-04-14 21:30

ΙΣΩΣ θα ήταν καλό να...
"άνοιγες" την φτερωτή και να καθάριζες λίγο τα σημεία που "πατάει" το αξονάκι... βάζεις και λίγη καθαρή βαζελίνη (ΧΩΡΙΣ αρώματα)... την κλείνεις... το βάζεις στην πρίζα και βλέπεις... ΑΝ γυρνάει με την ίδια ταχύτητα.- ;)

ANEMOS 10-04-14 21:59

Ευχαριστω

Diskus fan 10-04-14 22:02

Παρακαλώ.- :smt006

ANEMOS 11-04-14 11:08

Τζιφος,καθαριστηκε (αν και ηταν καθαρη)εβαλα βαζελινη αλλα δεν αλλαξε κατι στη ροη,θελει καινουρια φτερωτη μαλλον και επειδη ανταλακτικα rena λιγο δυσκολο να βρω θα βαλω μια εξωτερικη αντλια

Κλεόβουλος 11-04-14 11:29

Εδώ θα βρεις http://www.planetrenadirect.com/prod...earing-22.html
αλλά μάλλον η λύση με την εξωτερική αντλία είναι οικονομικότερη ;)

ANEMOS 11-04-14 13:40

Kλεοβουλε ευχαριστω,θα παω σε εξωτερικη αντλια,εχω μια 3000 l/h και θα βαλω αυτη,παντως λιγο που περιεργαστηκα το φιλτρο απο ποιοτητα ειναι κορυφη

panos70 11-04-14 14:08

τα RENA σε ολα τους ειναι κορυφη ,εγω ειχα ενα θερμοστατη και τον ειχα 12-13 χρονια μεχρι που μου τον σπασανε τα οσκαρ

Diskus fan 11-04-14 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS (Μήνυμα 832435)
Τζιφος,καθαριστηκε (αν και ηταν καθαρη)εβαλα βαζελινη αλλα δεν αλλαξε κατι στη ροη,θελει καινουρια φτερωτη μαλλον και επειδη ανταλακτικα rena λιγο δυσκολο να βρω θα βαλω μια εξωτερικη αντλια

ΠΡΙΝ προχωρήσεις σε αγορά... κάνε πάλι έναν οπτικό έλεγχο... ΑΝ θέλει αντικατάσταση... σίγουρα θα πρέπει να φαίνεται η φθορά. Όταν σιγουρευτείς... κάνεις τα δέοντα. ;)
Το ύψος είναι... μέσα στα πλαίσια που ορίζει ο κατασκευαστής για το φίλτρο;
Που έχεις τοποθετήσει... το φίλτρο;
Τι μέγεθος... έχει το ενυδρείο;

ANEMOS 12-04-14 05:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 832584)
ΠΡΙΝ προχωρήσεις σε αγορά... κάνε πάλι έναν οπτικό έλεγχο... ΑΝ θέλει αντικατάσταση... σίγουρα θα πρέπει να φαίνεται η φθορά. Όταν σιγουρευτείς... κάνεις τα δέοντα. ;)
Το ύψος είναι... μέσα στα πλαίσια που ορίζει ο κατασκευαστής για το φίλτρο;
Που έχεις τοποθετήσει... το φίλτρο;
Τι μέγεθος... έχει το ενυδρείο;

Aυτο ειναι το θεμα οπτικα δεν δειχνει φθορα η φτερωτη,το φιλτρο δοκιμαστηκε σε δοχειο οχι στο ενυδρειο.Υψος καπου στα 80 εκατοστα και χωρις υλικα θα επρεπε να εχει μια πολυ καλη ροη,εγω μετραω καπου στα 600 λιτρα

Diskus fan 13-04-14 11:04

Για να καταλάβω...
1. Είχες το δοχείο στα 80 εκ. ύψος και το φίλτρο... στο πάτωμα; :confused:
2. Πόσα λίτρα... είναι το ενυδρείο;

ANEMOS 13-04-14 12:24

Για να το ξεκαθαρισουμε,το φιλτρο δοκιμαστηκε σε δοχειο 30 λιτρων,το φιλτρο στο πατωμα αδειο απο υλικα,το δοχειο 80 εκατοστα πανω απο το φιλτρο,πολυ κατω απο το υψος ενος νορμαλ ενυδρειου και βασης.Νομιζω οτι με αυτες τις συνθηκες θα επρεπε να εχω μια ροη γυρω στα 1000 λιτρα και πανω,αφου το φιλτρο εχει ονομαστικη ροη 1350 λιτρα.
Το ενυδρειο μου ειναι 500αρι με υψος βασης και γυαλας 1,40,δεν περιμενω λοιπον αξιοπρεπη ροη.Η απορια μου ειναι αν βγαλω τελειως φτερωτη και βαλω μια εξωτερικη αντλια που εχω 3500 λιτρα, ο καδος του φιλτρου θα αντεξει την παραπανω δυναμη της αντλιας?

Diskus fan 13-04-14 12:52

Ως προς την ροή καλά τα λες... ή ουσία είναι να βρεις όμως και τον λόγο της μείωσης της (φταίει η φτερωτή για κάτι τέτοιο; Το αξονάκι; )... μήπως καταφέρεις και το διορθώσεις.
ΑΝ θα βάλεις αντλία (είναι μια λύση)... ΔΕΝ μπορώ να σου πω με σιγουριά... γιατί ΔΕΝ το έχω κάνει ποτέ, ώστε να ξέρω στην πράξη... ότι θα δουλέψει όπως θέλεις.
Ο Κλεόβουλος είδα ότι... έχει άποψη επί του θέματος.
Μήπως θα ήταν καλύτερα να δανειστείς μια από κάποιον που διαθέτει... για δοκιμή;

Κλεόβουλος 13-04-14 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS (Μήνυμα 832840)
....Η απορια μου ειναι αν βγαλω τελειως φτερωτη και βαλω μια εξωτερικη αντλια που εχω 3500 λιτρα, ο καδος του φιλτρου θα αντεξει την παραπανω δυναμη της αντλιας?

Άποψη μου ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Ο κάδος νομίζω δέχεται τη μεγαλύτερη πίεση όταν το νερό είναι στάσιμο.
Το έχω δοκιμάσει σε φίλτρο που κανονικά είχε ονομαστική ροή 1050 λίτρα και είχα βάλει αντλία 2000λ/ω.
Αλλά ας μας πει τη γνώμη του κι ένας μηχανικός (?) :cool:

ANEMOS 13-04-14 13:10

Για να βρω τι φταιει πρεπει να αλλαξω φτερωτη και αξονακι,αυτα ειναι και τα μονα που μπορω να αλλαξω κιολας,που σημαινει παραγγελια απο εξω και ενα σημαντικο κοστος.Αν ομως δεν εχω προβλημα με την αντλια τοτε κοστος μηδεν, υπαρχει μια και δουλευει σε diy εσωτερικο φιλτρο.Ενα αλλο θεμα,η αντλια στην εισοδο του καδου η στην εξοδο?

Diskus fan 13-04-14 13:43

Κάτι διαβάζω για απομαγνήτιση του impeller... για κοίτα το (μήπως δεις... να υπάρχει και λύση).- ;)

http://www.wetwebmedia.com/mcanfltothr.htm

Κλεόβουλος 13-04-14 18:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS (Μήνυμα 832850)
Ενα αλλο θεμα,η αντλια στην εισοδο του καδου η στην εξοδο?

στην έξοδο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01855 seconds with 10 queries